offtopic
filiszteus 2010 márc. 05. - 23:49:48
(407/1867)
Egy kolléganõd írta az Index Velvet rovatában. Milyen egyformán gondolkodtok. A kedvetekért, nehogy a komfortérzeteteket megzavarjuk, mi sem ünnepeljük a Karácsonyt és Szenteste sûríteni fogja a BKV a járatait. Csak, hogy elégedettek legyetek.



Miért kell a karácsonyi nyálat letuszkolni mindenki torkán?
| 2009.12.23. 09:37 - olvir
Nem lehetne egy kicsit kisebb felhajtást csinálni ebbõl az egészbõl? Értékelném, ha nem két-három hónapig tolnának a fejembe egy keresztény vallási ünnepet. Miért kell kisjézusozni az oviban? Nem lehetne kicsit szerényebben, csöndesebben?
Túlzás nélkül hónapokig tart, kis mikulásgiccsel turbózva, a karácsonyi õrület. Csorog a malaszt, a hazug álszentség mindenhonnan, lehetetlen kikerülni. Pedig én nem szeretem, de ez mondjuk magánügy, viszont nem is ünnepeltük a családban soha.
Zsidók vagyunk, nem vallásosak, és nem fogadom el, hogy turisták. '44 decemberében apám a gettóban arra jutott, hogy ha õ ezt túléli, akkor köszöni, nem kér többet az ünnepükbõl. Szemforgató papok prédikáltak a szeretetrõl a szégyen utcáin, miközben kivégezték a teljes osztályát. Tízéves volt, túlélte, lettünk mi, lett Jolka-ünnep és télapó, mi meg nem ünnepeltük. Elutaztunk, anyám cselezett, de persze novembertõl nagyokat hallgattunk, mikor mindenki a karácsonyi ajándékokat, vendégjárást taglalta. Korán meg kell tanulni másnak lenni, ez volt, és most megint ez van.
Mert már ötéves a kislányom, és idén csap elõször igazán pofán a döntés kényszere. Tavaly szerencsénk volt, egybeesett a hanuka a karácsonnyal, most nem járt a kedvünkben a holdnaptár, 19-re vége az egésznek, mi meg nézhetjük egymást, sõt anyósomék (a férjem nem zsidó) sincsenek elég jól, oda sem megyünk a szobafenyõ köré. Megérti, hogyne, miért ne értené, elég nagylány, de azt nem várhatom el, hogy örüljön is neki. A végletekig agyontekert ünnepvárás az oviban, az utca, a minden, de minden arról szól neki – vagy arról fog szólni –, hogy mibõl marad ki. Én már csak tudom.
Vajon mi a helyes? Hiszen ez nem is elv, arra köphetnék, de talán szentség, és mindenképp kegyelet. Verjem át magam? Hívjam hanukafának, és csicsázzam fel a yukkát? Kapjon ajándékot, nehogy szomorú legyen? Vagy vonuljunk családilag gettóba, irány a Lauder, pénz majd csak lesz rá valahogy, és ott lehet röhögcsélni a decemberi lapostévé-vásárlókon. Vagy bízzak magamban, benne, értsük meg, hogy igen, elõfordul, hogy valamibõl kimarad, még az is lehet, hogy ez most épp veszteség, de teher alatt nõ a pálma (szintén príma hanukafa).
Amúgy így lesz. A lányom érti, szétkürtöli, drukkolva nézem, mintha büszke is lenne rá. Az óvónõk meg dermedten igyekeznek nem megsérteni, a múltkor azt mondtam poénból (súlyos hiba), mikor vittem fel az oviba, hogy mért kell keresztre végzõdnie a kapukódnak, miért nem csillag. Persze, mondta rögtön tovább, szerencsétlen óvónõk szemlesütve kértek bocsánatot, hogy õk nem akarták bántani az érzékenységünket. Úristen.
És közben élünk itt, Budapesten, a karácsonyi hisztériában, tolongunk a boltban, én kicsit kárörömmel nézem a tömeget, turistáskodunk a vásárokon, a lány meg hallgatja a zsoltárokat, tetszik is neki, miért ne. Ez nem a mi ünnepünk, mondom, õ meg bólint, de kicsit tartok tõle, csak azért, mert jó kislány. Nem a mi ünnepünk, mi nem vágunk ki fenyõfákat, nem veszünk fel hitelt, nem gyújtjuk magunkra a lakást, nem vágjuk bele a baltát faragás közben a lábunkba, nem csinálunk úgy egy napig, mintha szeretnénk a hülye nagynénit. Vajon mondhatom neki, hogy nem kell szeretni a karácsonyt?
És közben itt élünk, Budapesten, ahol nem csak karácsonyi az õrület, ahol muszáj lesz tudnia válaszolnia a zsidózásra, ahol összekeverik a magyarságot a kereszténységgel, ahol hátunk mögött százezrek szelleme lebeg, ahol soha-soha nem értették meg igazából ezt az egészet, ahol csak vágyódva nézzük a németeket, hogy azok bezzeg, mert mint tudjuk, õk kultúrnép.
És gyújtjuk majd a hanukai gyertyát, itt, Budapesten, a Nyugatiban, és megint köpködni és üvölteni fognak, és a rendõrök megint elfordulnak, mint a Hõsök terén, és a lakosság 10 százaléka szélsõségesen antiszemita, de itt nálunk, az elegáns budai hegyekben nyilván több. Nem lehet kikerülni, hiába gyújtok meg ezer csillagszórót.
Vajon mindenki kenje a hajára a karácsonyi nyált? Ki lehet ebbõl vonni magunkat? Kell errõl beszélni? Mikor és mennyit? Tudjuk nem utálni, amibõl kimaradunk? Közben olyan természetes, hogy idegenkedünk tõle. És édes Istenem, mit is mondjak ennek az ötévesnek?
xy
1/10
idlosza 2010 márc. 05. - 23:02:17 1/10
(406/1867)
MIZO?
1/10
idlosza 2010 márc. 05. - 23:00:19 1/10
(405/1867)
:)) Most látom mit írtam: "...sem egyház...nem vagyok), nem ezt akartam írni, de ez is igaz. :)
Helyesen: "...sem egyház hívõ-templomba járó, sem hagyományos értelembe vett vallásos..."
6/10
ondok 2010 márc. 05. - 22:56:04 6/10
(404/1867)
Valószínû akésõbbi korosztály az majd a barlangrajzok alapján megítéli Kálmán Olgát ,mert sokaknak jelenleg magas az ,ami nyilvánvaló ,de majd Müller Rózsa megvilágít benneteket az EZOban:)
1/10
idlosza 2010 márc. 05. - 22:25:07 1/10
(403/1867)
Nem, én is enyhe allergiás reakciókat produkálok velük kapcsolatban ( konkrét, de nem közvetlen élmények alapján).
Én konfirmáltam anno, de sem egyház és a hagyományos értelemben hívõ sem vagyok..., de leginkább bizonytalan e témakörben.
Egy biztos, a hitgyülekezete harmonikus szimbiózisban áll az ATV-vel( az alább leírtak szerint), és több tagját is hallottam nyilatkozni, hogy a Jobbikra fognak szavazni. ( Ha Hofi élne sokat ki tudna hozni ebbõl az biztos!)
1/10
idlosza 2010 márc. 05. - 22:07:32 1/10
(402/1867)
Másrészt meg inkább kerüljön valaki valamelyik egyház gyülekezetébe, mint valamilyen visszafordíthatatlan ostobaságba keveredjen ( drog, alkohol), meglehetõsen furcsa számomra a megvetés szó ( fõképp a klasszikus, a Jehova tanúi,a Krisna tudatúakat, stb. tekintve)
Számomra mondjuk a Hitgyülekezet negatív, de jobb, mint a ragasztós zacskó és társai.
9/10
offtopic
meszag 2010 márc. 05. - 22:04:49 9/10
(401/1867)
A jó nem gyógyszert használ, hanem szavakat. Az egyházakat meg hagyjuk, nem megyek bele.
feketevipera 2010 márc. 05. - 22:01:33
(400/1867)
Én egyszer hallottam az egyiknek a töredékét, de azon nyomban ki is ment a fejembõl. Nem lennék jó hitgyülis, az már egyszer szent.
feketevipera 2010 márc. 05. - 22:00:04
(399/1867)
Tény, hogy én is tudok pár megdöbbentõ dolgot néhány papról, de nem bennük hiszek, még csak nem is az egyházamban, hanem abban, amit nekem ez jelent, amit az evangéliumi tanítások nekem jelentenek. A kõkeményen profitorientált szektákat viszont nem igazán csípem, ráadásul néhány "szabadegyház" tagjai is eléggé belefolynak a politikába, pedig általában pont baloldalról nehezményezik, hogy az egyházfiak politizálnak.
1/10
idlosza 2010 márc. 05. - 21:59:11 1/10
(398/1867)
Ahh, megvetni? Durva.A pártok nem használják ki az aktivistáikat?
Az egyházak legalább betöltenek némi krízis enyhítõ funkciót is (pl.: ref. egyház Haiti, ref. egyház az egyik alkoholista szomszédom 1/2 éve nem iszik.), pszichológus sem rossz, de ugye az csak akkor tud segíteni, ha a beteg akar és tud magán segíteni ( a nem hívõk pedig pont ezt vetik Isten szemére: segíts magadon...), a pszichiáter ideggyógyszert használ, a személyi coach pedig sok pénzt kér,pedig ,amit õ tud szerintem az lenne a leghasznosabb nagyon sok ember számára.
9/10
offtopic
meszag 2010 márc. 05. - 21:50:22 9/10
(397/1867)
Tisztelem a hited, ezért ne bonyolódjunk ebbe. :) Én hallottam rosszat a családban, és a környezetemben az egyházak képviselõirõl, de ugyanakkor jót is. A döntést rám bízták. Mint magánembert nagyon kedvelek egy papot, de nem vagyok híve.
feketevipera 2010 márc. 05. - 21:44:11
(396/1867)
Nos, én hiszek, de látom a hibákat is az egyházamban. Viszont számomra már durva az, amit a hitgyüli csinál. Az efféle szekták pont azért veszélyesek, mert az egyetlen céljuk a tagok pénzének megszerzése.
feketevipera 2010 márc. 05. - 21:38:00
(395/1867)
Kár, hogy a pénznek nincs születésnapja, mert azt még lelkesebben ünnepelnék.
9/10
offtopic
meszag 2010 márc. 05. - 21:35:00 9/10
(394/1867)
Az etethetõségnek oka van.
Én mindegyik vallást megvetem, mert ki is használja a hiveket. Van aki úgy mondja, hogy szolgáltat is, ezért várja a fizetséget, de mindegy, nem akarok vallásról vitázni....
Akinek segítség kell, válasszon, nálunk sajnos a pszichológushoz fordulni nem szokás, pedig hasznosabbnak vélem.
1/10
idlosza 2010 márc. 05. - 21:33:45 1/10
(393/1867)
Egyszer ( különben többször is, kinek mi a perverzitása:nekem ez :)...is ) belehallgattam a hites dalokba az ATV-n, életre szóló élmények ám, pl.: "... ez egy vidám vasárnap,nyíljon ki a börtönajtó, vigyük ki a vaságyat..." :)
feketevipera 2010 márc. 05. - 21:24:45
(392/1867)
Attól függ, mit nevezünk karácsonynak. A kertévéknél pl. azt nevezik, hogy lenyomatnak valami bugyuta amerikai filmet, aminek semmi köze az ünnep lényegéhez (függetlenül annak vallási tartalmától). És hogy mi az ATV ájtatossága? A hitgyüli olyan, mint a jehovizmus, csak nem annyira erõszakos, inkább agymosó. Beetetik az embereket, igyekeznek azt a képet kelteni, hogy õk biza szent emberek, közben meg kizsebelik a jónépet. A sok ember meg ugrálva tombol, fanatikusan, önkívületben. A hitgyüli "istentisztelete" nem istentisztelet, hanem koncert, ahol közben lenyomnak valami szöveget is.
offtopic
kagylóhéj 2010 márc. 05. - 21:09:29
(391/1867)
Ja, én is hallottam, hogy a hitgyülekezet résztulajdonosa az ATV-nek. Nyilván ezért tisztelik és szentelik meg ennyire lelkesen Jézus szülinapját :))))
9/10
offtopic
meszag 2010 márc. 05. - 21:08:21 9/10
(390/1867)
aa = Ha
9/10
offtopic
meszag 2010 márc. 05. - 21:07:51 9/10
(389/1867)
Na most akkor ott volt karácsony vagy nem? aa nem volt, akkor mi az ájtatosság?
9/10
offtopic
meszag 2010 márc. 05. - 21:06:58 9/10
(388/1867)
Én néztem a hirtv-t és az echo-t is karácsonykor. Szeretetrõl szó nem volt. Ergo, hagyjuk már ezt az örökös különbség meghatározást, mert nincs. Kinek melyik kedvesebb, nézze. Ebben az országban semmiben sem lehet konszenzusra jutni, fõleg míg a civilek is pártoskodnak.