Téma: Eredet

10/10
FerGago 2010 aug. 30. - 01:07:56 10/10
(1086/2206)
http://www.youtube.com/watch?v=c5VU0Gag4co&feature=related
ez mekkora...Marion Cotillard barátja üzen Leo-nak:)
nagy poén:))
cabina 2010 aug. 30. - 00:52:34 Előzmény Bagoly2008
(1085/2206)
*** SPOILER ****
A totem úgy segít eldönteni, hogy most kinek az álmában van az ember, hogy csak õ tudja hogy néz ki pontosan...nem tudom emlékszel-e de se Arthur se Cobb nem engedte, hogy Ariadne saját kezébe vegye a totemüket. Sõt neki is kellett csinálnia magának egyet, amin különleges ismertetõjel van, amit csak õ tud. A totemet mindenki magánál hordozza és ha éppen nincs nála (vagy nála van de nem úgy néz ki mint ahogy õ tudja), akkor az illetõ biztos lehet benne, hogy vki más álmában van. Remélem ezzel mondtam vmi újat neked, miután elég sok minden újat mondtál nekem is a filmrõl :D.
*** SPOILER VÉGE ***
7/10
LenaMerisi 2010 aug. 30. - 00:19:54 7/10
(1084/2206)
Elnézést, lemaradt a spoiler. :(
7/10
LenaMerisi 2010 aug. 30. - 00:06:09 7/10 Előzmény Bagoly2008
(1083/2206)
***SPOILER PÓTOLVA***

Fischer egyik szinten sem álmodó, õ az alany, aki megtölti a tudatalattijával az álmot. Az álmodók sorrendben, szintenként: Yusuf, Arthur, Eames.

Ami a súlytalanságot illeti: a válasz a fizikában keresendõ. :) A 2. szinten (szálloda) a szereplõk nyugalmi állapotban vannak, ugyanis lebegve semmilyen erõ nem hat rájuk. Mivel nem éri az alvó testüket ezen a szinten erõhatás, ezért a 3. szinten (havas táj) hat a gravitáció.
10/10
FerGago 2010 aug. 30. - 00:05:28 10/10
(1082/2206)
**** SPOILER ****
Bagoly2008:Pedig szerintem ez is egyértelmû.A szintek hatnak egymásra.A kocsi zuhanása sokkal nagyobb változás,mint az hogy szép lassan megemelkedsz.A zuhanás miatt volt a gravitáció.A gravitáció miatt pedig a lavina a 3.szinten.Mivel az 1. szinten a kocsi mozgásban van a gravitáció marad.De a gravitációnál nyugalmi állapot van,ezért nincs következménye a 3.szinten.Az mélyebben van.Ilyen egyszerû.Én egyedül a 10 órás dolgot találom hibának.De az meg olyan,hogy valószínüleg szándékos.Nem tudom.Minden esetre a film zseniális.Senki ne feledje el,hogy már 2010 van.Sokkal nehezebb újítani mint 10-20 évvel ezelõtt.Ezért nagyszerû a film,és Nolan.Pont emiatt lett az egyik kedvenc filmem.

**** SPOILER VÉGE****
6/10
Amelie.Po 2010 aug. 29. - 23:28:19 6/10
(1081/2206)
Nagy csalódás volt a film, sokkal többet vártam a beharangozás után.. sokszor unatkoztam rajta (elnyújtott akciójelenetek, unalmassá csócsált, hiteltelen érzelmi szál), tényleg valami újra, "eredetire" vágytam, ehelyett könyvízû, szájbarágós magyarázkodásokkal teli, kiszámítható végkifejletû eposzt kaptam, kevés mondanivalóval. Persze a történet ki volt dolgozva, a felvetett probléma pszichológiai megoldása nem volt rossz (a maszlag, amivel rávették az "áldozatot" apuci cégének feldarabolására), mégis elmaradt a katarzis, valami nagyon hiányzott..
az álom-valóság filozófálgatás pedig már nem sok újat adott, arra sokkal hatásosabb volt a Mátrix, vagy még akár egy egyszerû, de nagyszerû kis versike Szabó Lõrinctõl (Dzsuang-Dszi Álma)
AngelÁgi 2010 aug. 29. - 22:53:40
(1080/2206)
Frufru McCoy 2010 aug. 29. - 22:41:00
(1079/2206)
Nem tudja valaki véletlenül annak a zenének a címét amit akkor hallanak mikor közeledik a lökés? Az a jellegzetes cincogós...
10/10
Dóridodó 2010 aug. 29. - 19:36:41 10/10
(1078/2206)
Nekem nagyon tetszett, új volt, érdekes, és végig lekötött!!! 10/10
Bagoly2008 2010 aug. 29. - 18:24:04
(1077/2206)
Szerintem a totemmel kapcsolatban olyan utalás nem hangzott el, hogy azt is segítene eldönteni, hogy kinek az álma. Én mindössze annyit hallottam, hogy abban segít, hogy az illetõ álomban van-e (bárkiében) vagy a valóságban.
Bagoly2008 2010 aug. 29. - 17:58:21
(1076/2206)
Arra viszont még továbbra sincs válasz(om), hogy ha Arthur a szabadon esõ, súlytalan mikrobuszban súlytalanságot álmodik (hotel), akkor a súlytalan állapotban a hotelben lebegõ és alvó Fischer miért nem álmodik súlytalanságot a havas tájon?
Bagoly2008 2010 aug. 29. - 17:50:17
(1075/2206)
Hát igen, szerintem is bõven elég lett volna 1-2 óra. Így se használták ki a tíz órát, hanem lökésekkel idõ elõtt jöttek fel...
Bagoly2008 2010 aug. 29. - 17:47:33
(1074/2206)
**** SPOILER ****

Hát igen, ebben így én is érzek egy kis logikai buktát.

Talán a következõ elmélettel tudnám ezt most hirtelen feloldani: ha valaki a váróban is öngyilkos lesz, akkor már nem lejjebb megy egy álomszintet (ugyanis azalatt már nincs álomszint), hanem kómába esik vagy ha úgy jobban tetszik a megfogalmazás, megszûnik álmodni, megszûnik minden tudata a külvilágról és az álomvilágról egyaránt és az idõ múlása teljesen megáll, kikapcsol. Egészen addig történik mindez, amíg a valóságban (értsd: a repülõn) el nem múlik a nyugtató hatása, és azután pedig már tényleg felébred. Tehát, a váróban az öngyilkosság azért jó, hogy az ember ne éveknek-évtizedeknek érzékelje azt a pár órát, ami a valóságban letelik a nyugtató hatásának elmúlásáig, hanem ezt az idõszakot teljesen ugorja át az agy.

Tudom, hogy erre az elméletre semmilyen konkrét utalás nem hangzik el a filmben, de jobbat most hirtelen nem tudtam. Annyi bizonyíték viszont van erre az elméletre, hogy ténylegesen akkor ébredtek fel a repülõn, amikor már letelt a tíz óra és megkezdték a leszállási folyamatot...
10/10
FerGago 2010 aug. 29. - 16:47:04 10/10
(1073/2206)
*** SPOILER ***
Ebben a várós dologban szerintem nincs semmilyen logikai bukta.
A végén a Fischeres dolog pedig egyértelmû.
Lehet látni,hogy felismeri Cobb-ot csak nem tudja,hogy honnan.Ekkor jön rá,hogy az álmából.És azért nem érzi átverve magát mert az álomban végig azt mondták neki,hogy az 1. szint a valóság és ott elrabolták és onnan küldték lejjebb,hogy információt lopjanak ki a tudatalattijából.Szóval õ arról nem tudott,hogy már a repülõn is elaltatták.
Az meg szerintem simán lehetséges,hogy a repülõn látott idegen arcokkal álmodjon.Mikor felszáll van pár idegen személy,nyilván megnézi,hogy kik ülnek a gépen,akaratlanul is.Pár perc múlva pedig már álmodik.Szerintem Fischer ezt gondolta,és ezért nem jött rá,hogy rajta végezték el az incepciót.
Viszont van itt valami ami zavaró volt számomra.Az a bizonyos 10 óra.Az honnan jött?Mert azt beszélik,hogy lesz-e valami operálása,térdmûtétje.Mondja Eames,hogy nem lesz,pedig jó 10 órára el kellene lopnunk.Aztán Mondja Saito,hogy Sidney-bõl Los Angeles-be,a világ egyik leghosszabb repülõuta,amit 2 hetente megtesz.Azt mondja el nekem valaki,hogy miért kell 10 óra,mikor így is azt beszélték,hogy a többi szinten ez hatványozódik.Simán elég lett volna 1 vagy 2 óra.Az az érzésem,hogy ez egy ilyen húzás Nolan-tõl,hogy így ugye rögtön a repülõ miatt hazamehet az incepció elvégzése után.Ez bosszant,a többi dolog nagyjából rendben van.

*** SPOILER VÉGE ***
9/10
Zogmund 2010 aug. 29. - 13:35:07 9/10
(1072/2206)
*** SPOILER ***
Ezt én is hasonlóképp gondoltam, csak ezzel meg az a baj, hogy: Elvben ha az álomban meghalnak, azért kerülnek a váróba, mert nagy adag altatót kaptak, és nem tudnak fizikailag felébredni. De akkor a váróból hogy tudnak??
Azt hiszem ez egy logikai bukta a filmben...

Ellenben amit a totemrõl írtál, az elég korrekt, így elsõre :)
*** SPOILER VÉGE ***
Bagoly2008 2010 aug. 29. - 12:04:52
(1071/2206)
***SPOILER***

A váróból úgy tud valaki feljönni, ha öngyilkos lesz. Ezt tette meg pl. Cobb is a feleségével, amikor a váróban a vonatsínekre feküdtek.

És ezt tette meg a japán fickó és Cobb is a film végén és így ébredtek fel. Magát az öngyilkosságot nem mutatták ugyan, de a legutolsó mozzanat az volt, hogy Cobb azt mondja a japánnak, hogy "Legyünk újra fiatalok mindketten... legyen elég bátor és tegye meg!" Ezután az öreg japán ránéz a pisztolyra. Ergó, a japán megértette, hogy az a teendõje, hogy fel kell emelnie a pisztolyt és meg kell ölnie magát.

Hogy miért féltek mégis a lejutástól? Szerintem azért, mert ha valaki lejut, akkor elveszti az emlékeit a valóságról és arról, hogy hogy jutott le (és magát a várót fogja valóságnak hinni).

***SPOILER VÉGE***
Bagoly2008 2010 aug. 29. - 11:51:31
(1070/2206)
A totem az extraktornak abban segít, hogy eldöntse, hogy álomban van vagy a valóságban. Ha megpörgeti és eldõl, akkor az a valóság. Ha viszont képes a tárgyat a gondolataival befolyásolni, és örök pörgésre késztetni, akkor az csak álom lehet.
10/10
Sherryll 2010 aug. 29. - 10:18:13 10/10
(1069/2206)
***SPOILER***
Nos Zogmund,ez csak az én ötletem,de szerintem a váróból azért volt lehetséges összehozni a kijutást,mert az a vegyész mondta hogy ez a nyugtató csak 3 álomszinten keresztül hat. És a váróra már nem vonatkozik,tehát ki tudnak jönni onnan..viszont azt én sem értem,hogy akkor az elsõ álomszinten miért voltak annyira bepánikolva..akkor lehet nem az amire én gondoltam.
9/10
Zogmund 2010 aug. 29. - 06:54:25 9/10 Előzmény Bagoly2008
(1068/2206)
Elõször is please rakd ki azt, hogy SPOILER meg SPOILER VÉGE, mint már elõttem említette valaki! Sokak filmélményét fogod ezzel elrontani, pedig nem nagy fáradtság kitenni...

Másodszor. Érdekes dolgok amiket írtál, de fõleg a totemes. Azt én sem értem még pontosan, igaz csak 1x láttam a filmet, de megnézem még párszor biztos :-)

Viszont amit Fischer álmáról kérdeztél:
*** SPOILER ***
1.: Mivel Cobb adta oda neki az útlevelét, ezért õt megjegyezte az álmából (ld. könnycseppek #1096 -os hsz-e), a többiekre meg lehet nem is emlékezett tisztán felébredése után, vagy ha mégis, hát azért, mert velük utazott egy repülõn, így belekeverhette õket álmába.
2.: Az arcokat csak a 2. szinttõl látta, lehet így még homályosabb az emlék.

Ezek persze csak találgatások de valszeg hasonló okok miatt mûködött a dolog, és nem tulajdonított Fischer a személyeknek különösebb jelentõséget.
*** SPOILER VÉGE ***

S ha már mindenki feltesz itt kérdéseket, én is felteszek egyet ;)

*** SPOILER ***
A váróból hogyan tud feljönni valaki? Csak mert Fischer álmának 1. szintjén megijedtek, hogy rengeteg idõ telik majd el ott, mert nagyon erõs altatót kaptak, ezért ha meghalnak nem kelnek fel, hanem sokáig a váróban lesznek.
Viszont a filmbõl az jött le, hogy Cobb Saitót a váróból hozta fel. De hogy?? Ha meg fel lehet hozni valakit, akkor miért is féltek tõle annyira??
*** SPOILER VÉGE ***
lokoto 2010 aug. 29. - 01:25:15
(1067/2206)
Sokan vitatják a fordítást: "Eredet"
Nem vagyok angol tudós, de ha elõveszek egy szótárat: http://www.thefreedictionary.com/inception
Inception szinonímája: "origin"
Miért nem "origin" az angol cím? Mert nem lenne kétértelmû. Viszont magyarul választani kellett.

Mi az eredet? A szülõk. Így többek között az apa. Valószínûleg nem véletlen két apasági szál: az egyik az életben el lett rontva, a másik esetleg meg sem történik úgymond, ha nem tér vissza a gyerekeihez. Vagy ugyanolyan keserûség lesz bennük, mint az örökösben.

Az örökség felosztásához nagyon mélyre mennek vissza, az "eredethez". Amikor még kicsi volt, édesapjával volt. A film csúcspontja a páncélszekrény kinyitása volt szvsz. Nemcsak a megbízást oldják meg, de az apa-fiú kapcsolatot is: egyrészt a páncélszekrény tartalmával, másrészt az odaszimulált diszkurzussal (lényegtelen, hogy valós a tartalma vagy sem - valószínûleg nem -, de jó eséllyel töltetet kap a fiú, ami a továbbiakban segíti, kapaszkodót ad).

Ezenkívül mondanivaló a boldogság keresése is: rossz helyen keresték. Hiába építettek városakat (azaz halmoztak - lásd: nem tudták eldönteni, melyik házban lakjanak), semmire nem mentek vele (örökség párhuzam: mennyit örökölt, mégsem annak kell lennie boldogságának a forrása). A fõszereplõ tudja/rájön, hogy a gyerekek a lényeg. (ezúttal szintén az õ felelõssége, hogy megfelelõ eredetet biztosítson)

Persze lehet, hogy belemagyarázás, de meglepne, ha teljesen véletlen lenne az egybeesés. Én a kisfiamra gondoltam, mikor kijöttünk a film után (és közben is).

A pörgettyû (ez sajnos elég kommersz/bárgyú/gyenge mozzanat/magyarázat), egymásba ágyazott álomsíkok, akciók pedig csak szemfényvesztés, csámcsognivaló, a cselekményszál pedig szó szerint egy szál, amire fel lehet fûzni a mondanivalót. Valami, amivel el lehet adni a filmet és pénzt keresni vele, amibõl el lehet menni nyaralni.

Az én ízlésemnek túl sok volt az öncélú akció, kevesebb, de jobban kibontott/kidolgozott álomsík érdekesebb lett volna.