Téma: Eredet

10/10
bende94 2010 júl. 23. - 13:48:04 10/10
(205/2205)
de nem is játsszák IMAX-ben meg 3D-ben???
4/10
Vad 2010 júl. 23. - 13:45:36 4/10
(204/2205)
"Semmi okunk visszafogottnak maradni: az Eredet az év, de talán az évtized legjobb filmje. Talán még több."

Mi van??? Ugyanazt a filmet lattuk? Nalam: 5/10

SPOILER
(Nehez kritizalni ugy egy ilyen filmet, hogy az ember nem hint el egy-ket dolgot.)

Azert adtam 5 pontot, mert szorakoztam egy jot, de csalodast okozott es kifejezetten zavar, hogy igy eljenzik igy utolag. :-)))

A film addig volt erdekes, amig Cobb at nem alakult Mr. Charles-a es be nem lepett Fisher almaba. Onnantol kezdve... csak lefele...

Nehez, sorolom ahogy jonnek.

Beleraktak ezt a szerencsetlen Ariadne-t, akire ugy ereztem nagyobb hangsulyt fektetnek, mint Cobb-ra, de csak vinnyogas es "anyuci" szerep jutott ra. :(
Latvanyilag pont az volt a legjobb resz, ahol Cobb-nak bemutatja a tervezesi kepesseget, erre mit kapunk belole es a maze-ekbol kesobb?? Semmit.. ?? Direkt megemlitik tobbszor is, hogy nem szabad
megemlitenie(foleg Cobb-nak), a terveket, erre mikor elkohint valamit, semmi.
Abbol amit bemutatott Ariadne, en arra szamitottam, hogy qva-ra megneheziti Cobb dolgat, sot alkotas kozben is latjuk. Ehhez kepest semmi. A vegen fejbelovi a nejet, de minek is? Mal ott letenek egyeduli (film szerinti logikus) magyarazata az lenne, hogy Cobb alma az egesz film, Fisher-tol inditva.

"Kungfubalett helyett DiCaprio"
Ahogy Arthur vegig verekedte a szintjet.. inkabb kungfubalettet valasztanam, arrol nem beszelve, hogy lebegve 3 perc mire is eleg, de ez egy film, maskepp telnek a percek es vegulis alomban vagyunk, csak valahogy a lentebb levo szinten(ahol 60 perc kelett legyen), ugyanannyi mindenre maradt ido. Borzalom volt az a csihi puhi meg uszkalas.

Varo(legalso szint):
Eredetileg Fisher jutott oda elsonek, az o almaba leptunk, ahol neki maganak ebren kellett volna lennie(ebernek), a projekcioi sem voltak sehol. Mit kaptunk, Cobb es Mal tervezte helyet, Mal altal iranyitva, de hogy a francba mikor Fisher ert oda elsonek, Mal-nak nem lehetett meg ott lennie(meg egyaltalan).

A sines(ongyilkossag a varoban) jelenet is total kaosz, mi a francert nem voltak oregek?

Saito a varoban OK volt, de Cobb miert nem volt oreg, sot oregebb? Hiszen elobb ert le oda, mint a masik, de legalabb itt jol mutattak, hogy Saito projekcio is ott voltak stb.

A totem dolog.. Saito atveszi, hozzaer, de ugye csak alomban vagy az nem szamit? Passz.
Mindenki keszit maganak egyet, de akkor Cobb-nak nem szamit, hogy nem o keszitette? Hulyeseg.

Az a resz, ami ertelmes lett volna a filmben is total rizikos, Mal-nak Cobb ultette el az agyaban a gondolatot, de hol es mikor? Gondolom mielott a varoba jutottak, mert a varoban.. vagy ott ez csak egy szimpla gondolat?

A gyerekek miert nem oregedtek? Az elejen ugy tunt egy ideje mar metortent(par honapja) a "tragadia", akkor a vegen, miert neznek ki ugy(gyereknel honapok baromira meglatszodnak) es miert vannak ugyanabban a ruhaban??
Idoutazas is volt? :-)

Sajna meg lehetne sorolni.

SPOILER VEGE

Jo volt Tom Berenger-t es Michael Caine-t is latni ujbol, DiCaprio is ujra szineszkedik vegre a Tegla ota, de ettol ez meg nem egy vilagrengeto film csak egy nyaresti kikapcsolodos. Mutathattak volna valami ujat is, ha mar ennyire igyekeztek.

Aki hasonlot, de jo filmet akar latni, az a 13. emeletet nezze meg. Nem szabad filmeket osszehasonlitani, de a temaban elso helyen all, aki meg nem latta ajanlom.
Tapsihapsibb 2010 júl. 23. - 12:52:37
(203/2205)
Aki még nem látta Nézze meg. Az év legkülönlegesebb filmje és valóban kihagyhatatlan.

Néhány gondolatot szeretnék leírni azoknak, akik már látták ezért a most következõ sorok tele vannak SPOILERekkel.!!!!

Ami szerintem a legkiválóbb a filmben, az Cobb lelkiismeret furdalásának és gyötrõdésének ábrázolása. Mind pszichológiailag, mind pedig színészileg zseniálisan felépített rögeszme.
Már ezért önmagában megérte megnézni, de a film alapötletét is zseniálisnak tartom.

Kétféleképpen tudom értelmezni a filmet.
Az egyik az egyszerûbb: Egy rosszul elsült akciót követõen Cobb kényszerpályára kerül és kénytelen élete legveszélyesebb akciójába belevágni. Végül az örökkévalóság mezején a mélytudatában sok szinttel lejjebb végre szembenéz ezzel azzal és megvalósítja saját mennyországát, amiben mostantól örökre élhet, hiszen számára nincs visszaút.
A bonyolultabb: Cobbot sosem láttuk ébren. Amit látunk az egy agy emlékekbõl és rögeszmékbõl felépített spirálja, ami egyszer körbe ér de mégsem pont ugyan oda jut vissza, ahonnan elindult, ahogy ez a spiráloknál már lenni szokott. Ebben a verzióban azt hiszem Cobb figurája a valóságban elkövette a felesége ellen, amit tett és valóban azzal foglalkozik, amivel a jelenlegi álmában is, de a jelen álma már egy végtelen spirál. Vagyis még mindig a felesége mellett fekszik a valóságban a szoba közepén. Olyan mélyre mentek le, ahol már végtelennek tûnik az idõ. Az inception miatt õ még ennél is mélyebbre ment, vagyis a visszafelé uton elakadhatott a szintek között. Az inception sikere, amit a feleségén elkövetett és a vonat hatása a mélytudatában annyira megviselte, hogy az ébrenlétben elviselhetõ lelkiismeret furdalás ott lent rögeszmés kínná alakult, amibõl minduntalan próbálja kidolgozni magát.
Számtalanszor elmondja, hogy "Ne dolgozz emlékekbõl", "én tudom mit csinálok és minden rendben lesz" és azt is, hogy ha egy gondolat befészkeli az agyadba magát, akkor azt onnan kiirtani nagyon nehéz. Ezek miatt a mondatok miatt gondolom azt, hogy Cobb álmának utolsó hurkát mutatja be a film, ahol emlékekbõl és improvizációból magának építi fel azt a paranoiás álomhadjáratot, ahol végre eljut arra a szintre, hogy szembe tudjon nézni bûnével és eltudja fogadni a gyászt, amit tagad. És meggyógyítva önmagát eme fordulatos mesés álommal egy egész örökkévalóságra biztosítsa magának a mennyországot, ahonnan tudja vagy nem tudja, a valóságba már nincs vissza út.

Most, hogy ezt a teljesen romboló hatású kicsontozást megtettem, amit soha filmmel nem szabad csinálni, azt is szeretném elmondani, hogy miért.
Nagyon vártam ezt a filmet, úgy éreztem ez lehet az új Mátrix, de csalódtam. Minden lehetõség megvolt rá, hogy ez a film jobb legyen a Neo sztorinál (szigorúan csak az elsõ részrõl beszélek, a többit inkább meg nem történtté kellene tenni), de sajnos ez nem sikerült.
Igaz Cobb figurája izgalmasabb és kifinomultabb, mint Neo, aki fõleg csak sodródik és ritkán dönt.

Négy nagy gondom van a filmmel:

1. kicsit unalmas, hogy bevezet egy újszerû dolgot, megtanítja a szabályait, aztán ezek mentén a film jelentõs részében akciókat dolgoz ki. Nem derülnek ki további titkok, nincsenek meghökkentõ fordulatok és a film lezárása sem meglepõ. Egy igazán komplex dologban a patternek a képen kívül másban is eltérhetnének.
2. kicsit unalmas, hogy miután megmutatják a gyakorlatok során, hogy mire képes az agy, (vagyis ami a lenyûgözõ látványokat eredményezi a filmben), ezt nem viszik tovább. Úgy folytatják a filmet, hogy a célszemély miatt hihetõ tereket kell létrehozni, vagyis nem gyönyörködhet a nézõ túl sok álomszerû folyamatosan változó világban eltekintve Cobb és Mall sivár háztömbjeitõl. Ennél szerintem a Mátrix, de még a Csodás álmok jõnek címû könnykupac is többet nyújtott fantáziában.
3. kicsit unalmas, hogy az autósüldözés, a lövöldözések és a verekedések ennyire egyszerûek. Mint egy nagyon régi akciófilmben, ahol elég egymásra durrogni és majd ha a rendezõ akarja, akkor valaki összeesik. Az akció jelenetek nem tartogatnak meglepetéseket, nincs egyedi látásmódjuk és a legkevésbé sem álomszerûek.
Igen, szerintem a forgó díszletben való verekedés is lehetett volna jobb. Hõsünk egy percig sem volt veszélyben vagy igazán szorult helyzetben.
4. zavaró, hogy mennyire kevés derül ki a Cobbot körülvevõ többi karakterrõl. Papírmasé figuráknak tûnnek, akiknek csak a jelenlétére van szükség. A fent leírt három probléma talán pont azért szúrt szemet, mert egyik személlyel sem nõttem össze. Nem szorítottam senkinek. Nem féltettem senkit. Nem tudtam azonosulni. Cobb ment elõre, mint a gép, a többi ember és a zene meg ment utána. Szinte nem volt humor a filmben, ami megint csak hasznos a rokonszenv kialakításához. Nem sikerült 140 percen keresztül fenntartania a feszültséget bennem.
A hómezõs James Bondot idézõ akció-összevisszaságnál már unatkoztam és nagyon vártam, hogy azon már túllépjünk végre.

Egész éjjel mentegettem magam elõtt a filmet. Ha a film fent leírt bonyolultabb értelmezését fogadom el, ami nekem jobban tetszik, akkor ez megmagyarázza, hogy a „Cobb ego” mellett megjelenõ karakterek a saját álmában miért ennyire sematikusak és az akciók miért nem agyonbonyolítottak (valós képekbõl, emlékekbõl építkezett- bár mindig azt mondta magának, hogy azt nem szabad, ellenétesen hatott rá).

Mindezt összeszedve azt gondolom, hogy a film kihagyhatatlan, de a Mátrix elsõ részének hatását (bármilyen bárgyú gyerekmese is az) produkció szinten nem tudta elérni. És ezt õszintén sajnálom. Nagyon szeretni akartam ezt a filmet,de valószínûleg már túl sokat láttam.

Köszönöm, hogy elmondhattam.
10/10
dab.aron 2010 júl. 23. - 12:52:22 10/10
(202/2205)
Nagyon ott van ez a film.Egy percig sem unatkozol rajta.10/10
Mindenkinek ajánlom:)
balijan2 2010 júl. 23. - 12:50:11
(201/2205)
Mullholland drive-hoz: ott a rendezõ maga is elismerte (lásd életrajzi könyv), hogy nincs értelme a filmnek:)

Az Eredet szertintem nagyon jó, de tudom, mindenbe bele lehet kötni:)
10/10
mbcy 2010 júl. 23. - 12:16:24 10/10
(200/2205)
Ha nagy tudósan kiderítjük a sok okos tojással és filmkritikussal egyût, hagy a film tele lenne lyukakkal,(szerintem nem) akkor is ott van, hogy elbújhat a mögé a mondat mögé, hogy de hát ez csak egy álom. Genyó ez a Nolan :)
9/10
Andrew8 2010 júl. 23. - 12:12:12 9/10
(199/2205)
http://tv2.hu/aktiv/video/magyar-agyakban-is-kemkednek

A magyar riporternek mondta Ken Watanabe is, hogy háromszor olvasta el a forgatókönyv elsõ 30 oldalát mire levágta mi a helyzet. :D
devilland 2010 júl. 23. - 12:11:42
(198/2205)
És akkor õ mondja is, hogy ezt és a férfi arcát már látta álmaiban valamikor nagyon régen (:-D
7/10
offtopic
Charles Foster Kane 2010 júl. 23. - 12:10:08 7/10
(197/2205)
Meg kell nézni még egyszer, az biztos. Csak idegesíteni fog a szájbarágós rész, azt már elõre látom. Egyébként, aki kivan ettõl a komplexitástól, az nézze meg a Mulholland Drive-ot. :) Na azt, tényleg ötször meg kell nézni - és akkor jössz rá, hogy nincs kulcsa a filmnek.
9/10
Andrew8 2010 júl. 23. - 12:03:07 9/10
(196/2205)
A színészek is csak 3.-ára 4. edjére értették meg igazán a forgatókönyvet de megértették!!! és ez a lényeg. Tehát tui nem hülyeség.
8/10
Necromaniac 2010 júl. 23. - 12:02:18 8/10
(195/2205)
Én az eddigi munkásságát ismerve, inkább a zsenialitás felé billenteném a mérleg nyelvét... Figyeljétek meg, hogy ez a film élni kezd majd a mozin túl is.
****** SPOiLER
A film elején mikor Saito elé viszik a megpörgetett búgócsiga eldõl....
****** END
7/10
Charles Foster Kane 2010 júl. 23. - 11:57:02 7/10
(194/2205)
Egy újabb plot hole. Köszönjük.

Ez a fickó vagy zseniálisabb, mint azt bárki felfogná, vagy ez a film a leglyukasabb történet a 21. században.
8/10
Necromaniac 2010 júl. 23. - 11:50:10 8/10
(193/2205)
Sziasztok!
Nem kritizálni vagy értékelni szeretném a filmet, ahhoz még túl friss az élmény- szinte több szinten mozog , él most is bennem a legveszélyesebb parazita!!! Viszont lenne egy kérdésem zok felé akik látták:
******** SPOiLER ALERT !!!!!
Cobb nem azt mondja, hogy a totem-et mindenkinek saját magának kell elkészíteni a "valóságba" úgy, hogy azt senki más meg ne tapinthassa, érezhesse??? Akoor , hogy lehet , hogy Cobb toteme nem is az övé hanem a feleségéjé??? Amit ugye elzárt anno... Hol van Cobb saját toteme és saját valósága???
******** SPOiLER END
10/10
Andrew-R 2010 júl. 23. - 11:48:22 10/10
(192/2205)
Én úgy gondolom hogy a cím fordításA helytelen hiszen a film alapján úgy jött le hogy az Inception és az Extraction összetartózó szavak, pár országban nem is fordították le.

SPOILER
Viszont a riportban amit belinkeltem DiCaptio mond egy érdekes dolgot:
"Azt álmodtam hogy meg tudom változtatni a világot, és a környezetemet de a tudatalattimban végig ott volt, hogy ez csak illúzió." - Ezt vajon most magára érti vagy Cobb karakterére?
SPOILER VÉGE
devilland 2010 júl. 23. - 11:39:04
(191/2205)
Ez igaz is. De nem tévedek azzal, hogy a kezdet-amit jelent is a szó- az nem mond ellent annak amit írtam. Hogy a kezdet/eredet/inception meghatározza az utat és a célt is?
7/10
Charles Foster Kane 2010 júl. 23. - 11:28:55 7/10
(190/2205)
Nem. Azért Inception a címe - hisz ez a címe - mert inception-nek hívják azt a folyamatot, amivel elplántálnak egy gondolatot valakinek a fejében.
9/10
butterfly, butterfly 2010 júl. 23. - 11:15:55 9/10
(189/2205)
Sziasztok!
Megnéztem tegnap én is.
Sok kérdésem van, de ami igazán zavar, az az ajánló szövege, látta a filmet, aki írta?
A Port-os kritika is túloz kissé.
Nem mondom, hogy nem tetszett, de összességében ahhoz hasonlít az érzésem a filmrõl, mint amikor nagy rajongója vagy egy együttesnek, tudod az összes dalt kívülrõl, elmész a koncertre, és az többségében a top hits-ekbõl áll. Persze, tudom, hogy mindenki élvezze...
A Mátrix nagyobbat ütött nálam.
10/10
Tiger205 2010 júl. 23. - 11:13:37 10/10
(188/2205)
Szia!

Elõször is: nekem is tetszett, és 10 pontot adok rá, amit harmadik filmre adok amióta itt vagyok. Mert elgondolkodtatott. Ugye Réz A. mondtam, azzal méri a filmet, meddig jár a vetítés után a fejében. Az avatarra a parkolóban már nem gondolt. Ez pedig éppen hogy nem ilyen film!

Másodszor: nem kínai, hanem japán. már ha számít valamit. Nekik állítólag sokat :)

Harmadszor: az álom kérdése:

*** spoiler ***
Hány szintet mehetsz le???
Ha a vége is álom, akkor az egész történet az emberek keresésével is az, akkor már legalább négy szint van, ami idõtlen idõ eltöltését jelentheti.
És valljuk be - sok jelent erõsen álomszerû a "valóságos" részekben is - az afrikai kergetõzés (sikátor egyre szûkebb, igen álomszerû) - tehát akkor az egész egy álom. De akkor álmodhatja azt, hogy a toteme valóságot mutat?
Miért ne?
És ha igen, akkor vajon tényleg mikor van valóság és nem álom?????
Amúgy nagy kérdés, hogy a váróban ha Saito 50 évet van, akkor õ lehet -e kevesebbet?
Miért ne?
Ha késõbb érkezett Cobb?
És Saito lelövi, meg utána magát is, akkor visszajuthat - de hová is? Mert az autóba beszorultak, vagy nem? Nekem ez kicsit maszatos.

De - szálloda van U alakú is. Mal itt balhét csinál, majd átslattyog a másik szárnyba szembe, és vár. Ez lehetséges- gondolom. Persze vannak elvarratlan szálak: ki menti ki gyilkossági helyzetbõl és miért, az apja miért nem tesz érte semmit, stb...

De akkor is jó film, megéri a 10/10-et.
üdv:TGR
devilland 2010 júl. 23. - 11:12:35
(187/2205)
Azt gondolom ezek direktek benne. Ettõl lesz az egész film is olyan, mint az álomvilág amirõl szól-bármi lehet igaz benne, és labirintusként vesz körül, útvesztõ. És azt gondolom azért is eredet a címe, mert az a titok nyitja. Ha megtalálod az eredeti szintet, a valóságot, ott a válasz és a titok megoldása a kezedben.
Ebben a magam részérõl biztos vagyok. Csak még nem találom ezt a kulcsot hozzá.
Azt hiszem ehhez nem elég egyszer látni.
De igazat adok a matematikusnak is vannak benne pontatlanságok- tényleg lehet félre fordítás-nem tudom, amatõrség lenne.
Ha egy film képes arra, hogy napokig ott legyen még az ember fejében és hisz abban, hogy nem azért, mert marhaság volt-akkor az már érték. Nem is kevés a mai (film)világban.
10/10
Andrew-R 2010 júl. 23. - 11:10:46 10/10
(186/2205)