Nekomajin 2006 nov. 25. - 20:39:14 Előzmény x-tro
(23/63)
Amirõl te beszélsz, az a termékmásolásos mém, vagyis, hogy valamit azért vesznek át, mert jól néz ki (filmek esetében).
A lopást plágiumnak hívják, és az lenne a lopás, ha valaki leforgatná csontra ugyanazt, mint a GitS, és a saját nevével népszerûsítené, Oshii engedélye nélkül.
x-tro 2006 nov. 25. - 14:26:48
(22/63)
Amúgy meg igaz, sõt nemcsak a filmek, de a történelem összes mûvészeti termékének 99,9%-a lopás..:)) A maradék egy százalék csupán a zseni originális mûve, az eredeti alkotás.
x-tro 2006 nov. 25. - 14:24:12
(21/63)
Nem az a lopás, hogy mit s mirõl beszél, hanem az, hogy hogyan. Tehát én arról a lopásról beszélek, hogy a zöldes futó számsorok a Mátrixban a gits 1bõl lettek átemelve, mert jól néznek ki. A cyborg arcán a fehér tojáshéjálarc az AI-ben szintén innen jött, ugyanez Björk klippjében is innen... Piti kis lopások ezek, nem mások. A bûnös (tolvaj) is kikereshetõ az illetõ stáblistákból... Látványelemek, cselekményfordulatok, esetleg teljes karakterek lopásáról beszélek. Ezek elõre eltervezett és haszonszerzés reményével elkövetett bûntettek, és úgy is kiderülnek. De ez nem nagy felfedezés, a lopás létezik, amióta mûvészet létezik, tehát amióta az õsember a kormos kezével a barlang falára támaszkodott. Túlzás erre tudományt alkotni és a memetika sem igazán errõl szól...
Nekomajin 2006 nov. 24. - 20:06:15
(20/63)
Kicsit sem mindegy, hogy honnan nézzük a dolgokat! Már csak azért sem, mert a memetika egy komoly tudományág, nem valami zsebbõl szedett izé...
Ebbõl a lopós izébõl az jön le, hogy ha egyszer már csináltak egy filmet (könyvet, képregényt, rajzot, etc...), akkor abból már más nem csinálhat, mert az lopás.
Innentõl kezdve a filmek 99,9%-a lopás...
Na szerintem ez nem egészen helyes gondolkodásmód...
x-tro 2006 nov. 24. - 16:19:56
(19/63)
Kis spéttel: na persze, memetika. Nem lopunk, hanem átemelünk, átértelmezünk, beépítünk, újragondolunk. Vagy éppen lenyúlunk. Nem tökmindegy? Az ötlet maga nem eredeti, és gondoljunk a zöldben futó számsorokra vagy a nem egészen egyértelmûen meghatározható realityre, tehát az ötlet nem eredeti. Tehát lopás. Bár nevezhetjük ezt memetikának is, ha úgy szebb. (Ezt a lopás-dolgot mindvégig a Mátrixra és az AI-re értem, természetesen.) De ha mondjuk tüzetesen végignézném és olvasnám a kiborg-cyber témában született irodalmat és filmeket, és nemcsak a Kömlõdi F. által közvetített tudálékos okostojáskodásra szorítoznék, nyilván találnék korábbi példákat arra, hogy a GitS bizonyos motívumai, karakterei, stb. is memetikusan át van emelve már valahonnan...
Ati1 2006 nov. 23. - 11:26:26
(18/63)
Szerintem sem a legjobb a Ghost in the Shell, mindenesetre meg fogom nézni moziban, már régen láttam.
A film célja az volt - mint ahogy imdb is írja - hogy nyugaton népszerûsítse a mangát, de ez nem igazán jött össze. Az viszont tény hogy pl. Amerikában akik folyamatosan rendelnek japán animéket, azok nagyra tartják.
Nekomajin 2006 nov. 22. - 18:17:37
(17/63)
Ott a pont!
Bár a japán "anime" szó azt jelenti, hogy animációs film, a nyugati kultúrákban csak a japán animációkra használják.
Olyasmi ez, mint egy témaszûkítés...

Másik: Volt ugye szó a Mátrixról, meg más mûvekrõl:
A memetika, mint tudomány pont errõl szól. Azért, mert ismerõs dolgokat (jeleneteket, neveket, témát, etc) látsz egy filmben, még nem kell rámondani, hogy koppintás, meg loptak, meg ilyesmi! Ezért megfelelõ szó az "építkezik".
Kaszman 2006 nov. 22. - 10:49:04
(16/63)
Köszi, ezekkel már jópár éve tisztában vagyok :)
De mivel továbbra sem Japánban élek, így hadd mondjam azt hogy CSAK a japán animációs filmek animék ;)
emulator 2006 nov. 22. - 09:33:43 Előzmény Kaszman
(15/63)
Apro tevedes.
Anime = mindenfajta animacio. Tehat egy Pixar vagy Aardman is anime Japanban. Sot az altalam nem sokra tartott Disney-k is.

Az perse igaz, hogy Japanon kivul a japan animaciokat leanimezik.
marmyk 2006 nov. 22. - 08:45:43
(14/63)
Az embereket a technológiai fejlõdés is megváltoztatta. Testrészeiket sokan mesterséges beültetésekkel, kiberverekkel pótolják, hogy az egyszerû emberek fölé emelkedjenek. Néhányan ezen beültetések segítségével össze tudnak kapcsolódni a gépekkel, mint például a kiberdekkjükkel és programjaikkal a Mátrixban szörfözõ dekások, vagy a rigók, akik jármûvekbe vagy biztonsági hálózatokba kapcsolódva eggyé válhattak az adott rendszerrel. Mások fizikai teljesítõképességük határait tolják ki, más utcai szamurájok ellen próbálva ki újonnan szerzett képességeiket. A 2060. év embere erõsebb, okosabb, és gyorsabb elõdeinél.

Ez részlet a Shadowrun címû szerepjáték leírásából. Mi és ki honnan lopott nem érdemes feszegetni ebben az esetben. Mert a Matrix világa nagyon-nagyon sok helyrõl összelopkodott dolog. Ami nagyon jó sikerült szerintem. És én úgy tudom a Mátrix fogalma már William Gibson Neurománc címû regényében is megfogalmazódott. Sajna nem olvastam még. De majd pótolom. Mellesleg ma már annyi film, könyv, játék stb. születik hogy szinte nem is lehet „lopás” nélkül készíteni valamit. Szerintem nem is szégyen, csak jól tegyed. : ) Nem mellesleg a film tényleg jó. Én anno még az MTV1-rõl vettem fel videokazettára és néztem meg vagy háromszor.
Kaszman 2006 nov. 22. - 08:11:57
(13/63)
Azért a Mátrix erõsen építkezik a GitS-re meg úgy cakkumpakk jópár ázsiai filmre... és ezt még az alkotói sem tagadják (nem véletlen hogy késõbb elkészülhetett az Animátrix, mintegy tisztelgésként az ihletõk elõtt).
Nekomajin 2006 nov. 21. - 17:19:26
(12/63)
Ezeket a filmeket nem "nyúlták"!
Tényleg csak én hallottam még ebben az országban a memetika elméletérõl?
Nekomajin 2006 nov. 21. - 17:17:27 Előzmény peach_012
(11/63)
Egy: Nem borzadály, mert a világ egyik leghíresebb animációs filmje.
Kettõ: Ha azt sem tudod, hogy mik, akkor nem kéne hozzászólni! Fõleg, meg ha nem tetszenek...
Három: Mi az, hogy megelõzik a horrot? Valami verseny ez, vagy micsoda?
Négy: Senki nem kötelez arra, hogy elmenj a moziba, és megnézd. Érdekes módon, engem még egyszer se zavart, hogy mindenféle nyálas-romantikus filmeked adnak a moziban, pedig én meg azokat nem szeretem...

Kicsit gondolkodni kéne, és nem az összes adandó alakalommal leszólni az animéket/animéseket!
Vajk 2006 nov. 19. - 08:29:01 Előzmény cyd
(10/63)
Abban biztos lehetsz, hogy kiadják DVD-n, lévén az ezt megelõzõ Akira magyar premierje után is ez történt. (egyébként már jó pár éve kapható volt nálunk itt-ott, igaz nem honosítva)
x-tro 2006 nov. 18. - 13:01:16 Előzmény psyDevil
(9/63)
Egészen furcsa hangulatú film, és azt hiszem, mivel 1995ös, ezért a Mátrixot is nagyban innen nyúlták, az azt követõ cyber, kyborg és hasonló témájú filmekrõl nem is szólva. Az AI-t is ideértve, természetesem. Pedig EZ csak egy rajzfilm...

szóval alapmû, na.
psyDevil 2006 nov. 17. - 18:05:45 Előzmény zsoba
(8/63)
azt, hogy utálod, az rendben van, de hogy a legrosszabb anime lenne, az azért barokkos túlzás. van film, amit nem szeretek, de azért nem mondom, hogy a legrosszabb film. ez így nagyon sarkosított vélemény. és én azért fogom megnézni, mert már láttam angolul feirattal és tetszett.
Kaszman 2006 nov. 17. - 11:47:46
(7/63)
Ezek nem 'valamik' hanem animék.
Amúgy azt sem tudom miben elõzik meg a horrorfilmeket bár szerintem te sem mert ha tudnád mik ezek a 'valamik' azt is tudnád hogy nem egy mûfajt képviselnek hanem az anime egy egyszerû gyûjtõfogalom a japán animációs filmekre, amik között ugyanúgy lehet horror is ;)
Kaszman 2006 nov. 17. - 11:41:38 Előzmény zsoba
(6/63)
Az egy dolog hogy te személy szerint utálod ezt a filmet de ettõl még nem kéne butaságokat beszélni! A GitS iszonyú távol áll attól hogy az egyik legrosszabb film legyen. Aprólékos, átgondolt, stílusos képi világával, sokféleképpen értelmezhetõ mondanivalójával hatással volt az egész világ filmgyártására (hogy csak egy példát hozzak: a Mátrix is több tekintetben épít rá). A közönség is és a kritikusok is szeretik, amire legjobb bizonyíték hogy a film egy méltó folytatást is megélt és akkor még szót sem ejtettünk a Stand Alone Complex sorozatról...

Ha meg valamit annyira gyûlölök akkor már azért sem nézném meg moziban... persze felfogás kérdése, ki mennyire mazo :) Bár legalább leírhatod majd hogy újra megnézted amit olyannyira utálsz (persze, persze: ezzel a KÖZ érdekét szolgáltad, nemes ;).
peach_012 2006 nov. 17. - 07:02:16 Előzmény zsoba
(5/63)
én is így valok vele!!! Ez egy borzadály!!!!!!!!!! Egyébként nekem egyáltalán nem tetszenek ezek a japán 'valamik'... már lassan megelõzik a horror-filmeket! >:\
cyd 2006 nov. 06. - 22:46:11 Előzmény kunzol
(4/63)
Tv-ben már láttam a szinkronizált verziót, azt hiszem meg kell nézni moziban is. Vannak benne olyan képek, amik mindneképp a vászonra kívánkoznak.
Nem vagyok kifejezett anime rajongó, de ez nagyon mély benyomást tett rám. Kiadhatnák DVD-n is.