Téma: Kim Nam-gil

Min-Rin 2012 ápr. 12. - 17:50:51 Előzmény 76 babika
(34447/65967)
Szia Babika, köszönöm a jókívánságodat! Tudtam, hogy a Yi San-ban is játszott, de látni nem láttam, mert túl hosszúnak találtam. Egyszer talán még nekilódulok. :)
76 babika 2012 ápr. 12. - 16:23:28
(34446/65967)
Kedves Tokki, akkor Te nagyon ügyes vagy, ha már saját evõeszközeid is vannak. És tudol enni is velük:-)))))
76 babika 2012 ápr. 12. - 16:18:40
(34445/65967)
Magyarországon is egyre népszerûbbek a koreai gasztronómia remekei, ezért úgy gondoltuk, érdekes lehet egy rövid cikkben összefoglalnunk, mitõl is különlegesek a félsziget ételei. Budapesten már legalább öt helyen lehet autentikus koreai fogásokat kóstolni, de akárcsak a többi ázsiai ország esetében az anyaországban az igazi kipróbálni õket!

Koreában hazánkhoz hasonlóan négy évszak van, és ez erõsen befolyásolja az étkezési szokásokat is. Mivel az ország több mint 70%-át hegyek borítják, számos zöldfûszert, gombafélét és egyéb vadon termõ zöldséget használnak. Tengerparti ország lévén természetesen a halak is fontos szerepet töltenek be az étkezésben, de nem olyan mértékben, mint Japánban. A hansik, azaz a koreai konyha alapvetõen nagyon egészséges, mivel rengeteg friss alapanyagot használ, és a zöldségeket csak finoman pirítja meg, megõrizve azok természetes tápanyagtartalmát. Nem csoda, hogy napjainkban, amikor egyre fontosabbá válik az egészséges étkezés, egyre népszerûbbek a koreai fogások.

A hansik nem csupán fõzési módszerek összessége, hanem filozófia is egyben. A koreaiak úgy tartják, hogy a legjobb orvosság az egészséges étkezésben rejlik. Lényeges szerepet tölt be ebben a filozófiairendszerben az öt alapvetõ elem; az öt szín (kék, piros, sárga, fehér és fekete) gyakran jelenik meg együtt egy tökéletes koreai fogásban, és az étkezés lehetõleg tartalmazza az öt alapíz mindegyikét – sósat, csípõset, édeset, keserût és savanyút. A koreaiak célja, hogy harmóniát érjenek el az egyes fogások és összetevõik közöttt – ahogyan az életben is.

A koreai étkezéseket egy asztalon szolgálják fel, és jellemzõen 3, 5, 7, 9 vagy 12 féle fogásból állnak. A 12 fogásos surasang a királyi udvar kiváltsága volt, napjainkban pedig a legceremoniálisabb étkezési formát jelöli. A 12 fogás mindegyike más színû, és yin és yang energiájú ételekre bontható. A tipikus 9 fogásos asztal tartalmaz rízst, levest, ragut, kimchit, párolt húst, különbözõ szószokat és kilenc apróbb fogást, amelyeket a fõ fogásokhoz fogyasztanak. A koreai konyhára különösen jellemzõ ezeknek az apró, kiegészítõ ételeknek, a banchanoknak a jelenléte, amelyek igazán változatossá varázsolnak egy ebédet vagy vacsorát. Közös tálakban helyezik el õket az asztalon, így a vendégek mindegyike vehet belõle.

Az elsõ, ami feltûnik, ha Koreában járunk, hogy az erjesztés milyen fontos része a fõzési eljárásoknak. Így készül a talán legismertebb fogásuk, a kimchi is. A csípõs-savanykás, kínai kelbõl készülõ saláta számos variációban létezik, de szinte minden étkezésben szerepel. Majdnem olyan fontossággal bír, mint a japánok számára a szójaszósz. Minden koreai nagymamának megvan a maga titkos kimchi-receptje, amelyeket egy-egy különleges összetevõ hozzáadása (ilyen-olyan gyümölcsök, fûszerek), vagy éppen apró trükk alkalmazása különböztet meg egymástól. A kínai kelt más zöldség is helyettesítheti, ezzel végtelen számú variációt hozva létre. A kimchi-t nagy csuprokban hónapokig lehet tárolni, de ahogy erjed, egyre savanykásabbá válik, ezért egy idõ után általában ízletes levest fõznek belõle, és többé nem fogyasztják nyersen. Eredetileg mély, földalatti üregekben tartották a csuprokat, ahol télen-nyáron 13 fok uralkodott. A kimchinek hála a koreaiak télen is egészséges vitaminokhoz juthattak. Számos tanulmány született, amely a kimchit igazi szuper élelmiszerként mutatja be, amely rengeteg hasznos tápanyagot tartalmaz, és az erjesztés során a joghurthoz hasonlóan jótékony baktériumuk fejlõdnek ki benne.

A koreai konyha egy másik ikonikus fogása a bibimbap. Ez a nagyon látványos étel sokféle vékonyra szeletelt összetevõt (zöldségek, gombák, marha, tojás) tartalmaz. Fõtt rizsre helyezve, érdekes geometrikus elrendezése és a sok merész szín harmóniája az asztal valódi díszévé teszi. A bibimbapnak is sokféle változata létezik, a feltétektõl, az elkészítés technikájától függõen. Tradicionálisan koreai chili pasztával fogyasztják.

A gimbap a japán sushi tekercsekhez hasonló étel, amelynek neve egyszerûen algát és rizst jelent. Koreában egyszerû ételnek számít, és az alapvetõen idõigényes koreai fõzési eljárásokhoz képest gyorsan elkészíthetõ. A legfontosabb különbség a sushihoz képest, hogy nem raknak rizsecetet a rizsbe, hanem szezámolajjal ízesítik. Tipikusan tojást, sült marhát és zöldségeket tartalmaz. Nem jellemzõ, hogy nyers halakat tennének bele, az összetevõk legtöbbje legalább finoman át van pirítva. Azoknak is érdemes kipróbálni, akik idegenkednek a japán konyhától, mivel íze közelebb áll az európai ízlésvilághoz. A szeleteket nem mártják szójaszószba, hanem kimchivel fogyasztják, ezzel egész más ízhatást elérve, mint a sushi esetében.
ani.net54 2012 ápr. 12. - 15:50:03
(34444/65967)
Sziasztok Lányok!

Tegnap olyan hírtelen kellett szedelõzködnöm, hogy nem tudtam írni ( most is bekéredszkedtem )
"kiküldetésbe" kerültem, holnap még Erdélybe is átlátogatunk, nagy-nagy örömömre!
Nem tudom mikor leszek, legyek jók, egyetek rendesen, és írjatok sokat!!!!
Gondolok Rátok!
Sziasztok!
76 babika 2012 ápr. 12. - 11:41:18
(34443/65967)
Kedves Tokki ezt ettél?:-)))
76 babika 2012 ápr. 12. - 11:29:36
(34442/65967)
http://youtu.be/p8wvraXwly8 A zene az nem jó szerintem a vidiben, de a képek annál jobban:-))
76 babika 2012 ápr. 12. - 11:16:49
(34441/65967)
76 babika 2012 ápr. 12. - 11:04:57
(34440/65967)
76 babika 2012 ápr. 12. - 10:50:47
(34439/65967)
76 babika 2012 ápr. 12. - 10:31:34 Előzmény Min-Rin
(34437/65967)
Kedves Min-Rin jobbulást neked. Ezt nézd mit találtam, az a színész játszik a Yi San filmben is, aki a Damo-ba:-)) Nem is tudtam, mindegy gondolom te már tudtad:-))))))♥
76 babika 2012 ápr. 12. - 10:22:42
(34436/65967)
Ez nagyon érdekes Anna, ezt a vidit én már régebben is láttam. És most valaki megint föltette a Yt-ra. Ez a kabát nem a Handphone c filmben volt rajta meg az ing is?
76 babika 2012 ápr. 12. - 10:06:28
(34435/65967)
Kedves kje jó kép, de nekem ez a kedvencem:-))
76 babika 2012 ápr. 12. - 10:04:26
(34434/65967)
http://youtu.be/Aleej7HGiQg Kedves Tokki ez jól esett, meghallgatni. Köszönöm:-) Szívem másik csücske, nagyon szeretem a hangját és valljuk be pasinak sem rossz:-)) Egyik kedvenc vidim, tõle:-)♥
76 babika 2012 ápr. 12. - 09:54:54
(34433/65967)
Tavasz

Istenem, megint tavasz van.
Dicsérlek az új tavaszban,
s róla mondok éneket.
Szeretném rügyét, reményét,
minden illatát és fényét
megköszönni Teneked.
Minden lelkes cinkehangot,
minden hóvirágharangot,
hazatérõ madarat,
simogató sugarat.

Áldalak a tarka rétért
és a sarjadó vetésért.
Áldalak, hogy a magot
alig hogy mi elvetettük,
reménységgel eltemettük,
hûs esõvel áztatod.
Dolgos méhet, könnyû szellõt,
édes illatot lehellõt,
mindent köszönök neked.
Köszönöm az Életet.

Azt a húsvéti, hatalmas,
halálon is diadalmas
Életet, kit a tavasz
minden fénye hódolattal
szolgál, hirdet és magasztal:
a feltámadt Krisztus az!
Ne is érjen soha véget
ez a tavaszi dicséret:
hiszen azt az Életet
megköszönni nem lehet!

Túrmezei Erzsébet. Szép napot kívánok mindenkinek!
kje 2012 ápr. 12. - 06:09:48
(34432/65967)
Jó reggelt, szép napot!

93 !!!
Min-Rin 2012 ápr. 11. - 21:18:24
(34431/65967)
Vérbeli színészi tehetség, mindent el tud játszani! :) És bármit tesz, mi csak olvadozunk (én biztos)! :)
kje 2012 ápr. 11. - 20:17:53
(34430/65967)
Ez is abból van, hát nem egy heartthrob :-)))
Min-Rin 2012 ápr. 11. - 20:13:56
(34429/65967)
Micsoda képet vág! :))) Itt igazán bad guy!!!
juud 2012 ápr. 11. - 20:01:42 Előzmény Maryu
(34428/65967)
ez korábbi, de a végén a gyerekek is tüneményesek!!

http://www.youtube.com/watch?NR=1&feature=endscreen&v=Sj-AhTWR4zU