Téma: Mindenki

Daniel Jackson 2017 márc. 02. - 10:25:51
(154/294)
O.K. Kérem adjon valaki arra nekem releváns és szigorúan a tárgykörhöz kapcsolódó választ, hogy ha én egy iskolai kórusban énekelek (akár jól, akár rosszul) akkor miért mindenképp (!) arra kell, hogy kifusson a dolog, hogy NYERNI KELL valahol valamit?
Álláspontom és kérdésem oka: felfogásom szerint az életet megélni kell, nem teljesítménykényszeresen levezényelni.
Megszületni, enni, inni, legyõzni, szaporodni, elhullani egy szúnyog is képes, ezért kár emberi létben élni.
Miért nem lehet csak úgy énekelni? Természetes, hogy akad olyan, aki ennél többre vágyik. De akkor az egy másik irány (pl. profi kórus, vagy egyéni pálya).
csincsilla72 2017 márc. 02. - 10:21:46
(153/294)
Errõl van szó.
Az élet nem igazságos és ezt a gyerek is tudja, hacsak valami balfékség miatt félre nem nevelik. Látja õ is, hogy van, aki szebb, okosabb vagy szorgalmasabb nála, mert az élet így hozta. Nem mindenkinek dobja ugyanazt a gép. Minél elõbb megtanulja, annál kisebb az esélye annak, hogy egy csalódott ember lesz belõle. Azt kell megtalálnia, amiben õ jó és amit szeret.
csincsilla72 2017 márc. 02. - 10:16:12 Előzmény nahogyvanezawágner
(152/294)
Az olimpián van olyan, hogy váltó. Oda sem neveznek falábúakat:-)
A gyereknek tudomásul kell vennie, ha valamiben nem elég jó. Ez nem jelenti azt, hogy akkor õ már mindenhez tehetségtelen, de meg kell találni azt, amiben õ is kitûnhet. Egy egészséges, normálisan nevelt gyerek nem fog ettõl összeomlani.
7/10
giggs1985 2017 márc. 02. - 09:53:19 7/10 Előzmény nahogyvanezawágner
(151/294)
Még annyi kiegészítést: ha már maradok a csapatsportnál - a Real Madridban (vagy bármelyik másik kiemelkedõ profi, de akár amatõr klubot is említhetném) játszani nem alanyi jog. Oda csak a legjobbak mehetnek. Azok, akik elérik a megfelelõ szintet. Ha Ronaldo mellett mondjuk én játszanák, és még pár hozzám hasonló, akkor a csapat és Ronaldo nem lenne sehol. Én meg a hozzám hasonlók élveznék, de ez vele szemben igazságos lenne? Most csak azért vesszen az õ zsenije, hogy a közepesek ne érezzék magukat kirekesztve? Nem. Ez nem járható út. És rohadt igazságtalan lenne.
Mi játszunk csak a saját szintünkön, és ne húzzuk vissza a legjobbakat.
Daniel Jackson 2017 márc. 02. - 09:50:32 Előzmény Éhenkórász
(150/294)
Gondolatébresztõ volt a hozzászólásod utolsó mondata.
Ha megengeded akkor tovább is vinném a fonalat, de én egy más aspektusból közelítenék.
Azt írod: "Viszont van valami, amiben elvitathatatlanul jók vagyunk: A kritikában! :)"

Ez sajnos nem így van, ugyanis nem a kritikában jók a magyarok, hanem annak félreértelmezésében - ha szabad ezt mondanom.

Sajnos általánosságban kevesen tudják, hogy a kritika egy mûfaj, és SEMMI KÖZE ahhoz az általános megfogalmazáshoz, hogy kritizálok, becsmérlek, nem helyeslek, népiesen: fikázok valamit. Sajnos ez nem csak a tömeg rossz értelmezése, hanem a magyar nyelv pici hiányossága is. Ezért kezelni sem tudják a legtöbben - pontosabban tévesen kezelik. Fogadjuk most el azt a kijelentésemet, hogy tudom mirõl beszélek, mert igen közel vagyok hozzá.

Amikor a port.hu oldalra küldtem a véleményem egy témában, azt gondoltam, hogy ez nem amolyan celebgizi.hu oldal, ahol az érvelés nem abban merül ki, hogy "mee én aztatat gondóótam, té mög hüje vagy oszt kész" és itt talán már hozzáértõ emberek többsége van jelen. És azért ez be is jött, mert találkoztam ezzel.

Vitázás, vagy vitatkozás közt olyan óriási eltérés van, amit csak A4 terjedelemben tudnék most leírni. A lakosság nagy része abban a hitben él, hogy egy vitának (bár ez legtöbbször csak személyeskedõ vitatkozás) azzal kell lezárulnia, hogy valaki megszégyenülve igazat ad a másiknak ("legyõztem" jelenség), miközben fogalmuk sincs arról, hogy a konklúzió lehet az is, hogy eszmét cseréltünk, de továbbra is fenntartom az álláspontom (és te is a tiéd) mert nem volt elég érv egyik fél részérõl sem a vélemény átformálására. Röviden: a kritikának nincs gyõztese fogalmilag. Ezeknek objektív alapon kell történni (érvelés, utalás, bizonyítás, stb.) de nem kell, hogy mentes legyen a szubjektív nézõpontól sem, hiszen ettõl többféle.

Nos, inkább ez az ami nem megy - utalva a kiinduló, idézett mondatodra!
7/10
giggs1985 2017 márc. 02. - 09:47:32 7/10 Előzmény nahogyvanezawágner
(149/294)
Természetesen egyénileg is indulhatnak a gyerekek, de a kórus külön mûfaj, mondhatnám csapatsport. És ennek a "csapatnak" a színvonala szintén a benne szereplõ gyerekek tudásától függ. Ezért a jó képességû gyerekekkel kitolás az, ha csak azért indítunk benne gyengéket, hogy a gyengék is boldogok legyenek. Ha ezt tesszük, akkor elvesszük a jó képességû gyerekek sikerhez való esélyét. Véleményem szerint ez ilyen formában megengedhetetlen. Ugyanis így nem nyerhet a csapat országos versenyt, és ezzel büntetjük a valóban tehetségeseket.
Számomra ezért sem olyan démoni a tanárnõ, mint amit sugallnak, vagy vélnek sokan. Ugyanis õ foglalkozik és fejleszti a gyengébbeket is, de megadja az esélyt a kiemelkedõ képességûeknek is.
Vacskamati12 2017 márc. 02. - 08:08:25 Előzmény nahogyvanezawágner
(148/294)
Bocsánat, hogy én írok neked DJ helyett, de ugyanúgy az õ álláspontján vagyok.
Nem csalódásról van szó, hanem morálról. Etikáról. Lényegtelen, hogy ki kivel akart cserélni meg ki melyik szerepet kapta eredetileg.
Az is lényegtelen, hogy Rebeka hogy érzi magát, meg Dorkák-Dorottyák mit gondolnak a valóságban.
A rendezõ ugyanazt a megoldást választotta (vagy ugyanarra hagyta magát rábeszélni), ami ellen tiltakozik a filmmel.
Azt hiszem, az ilyen döntésekre mondják, hogy vizet prédikál és bort iszik.
10/10
Éhenkórász 2017 márc. 01. - 23:14:34 10/10
(147/294)
Valaki mondott egy olyan véleményt, hogy a \"magyar film nem jó\". Gondolom, úgy általában értette, hogy a magyar filmek rosszak. Ez persze szubjektív, magasra tette a lécet az úr!
Viszont van valami, amiben elvitathatatlanul jók vagyunk: A kritikában! :)
nahogyvanezawágner 2017 márc. 01. - 22:55:41
(146/294)
A filmben is láthattuk, hogy szólóban, egyéniben is indulhattak gyerekek. (A kórus elõtti fellépõ kislány is egyénileg énekelte a Csitári hegyeket.) Egy kórus pont azért kórus, mert megférnek benne a nem tökéletes hangú egyének is -- az összhatás elviszi a hátán a dolgot. Persze nyilván nem full botfülûekre kell gondolni -- ahogy Zsófi sem az volt, ezt nem is lehet vitatni. Mindenesetre aki énekelt már kórusban, az tudja, hogy sokkal könnyebb, mint szólóban, mert segít a csapat hangja, megtámaszt ott, ahol bizonytalan vagy. Lehet, hogy versenyt nem nyernek, de egy iskolai kórusnak nem is az a lényege, hogy elindítsa egy-egy kivételes tehetség karrierjét. Egy iskolai kórusnak amúgy sincs igazi "jövõje". Ezt most úgy értem, hogy folyamatosan cserélõdnek benne a gyerekek, egyik évben jobbak jönnek, másik évben rosszabbak. Ha van köztük egy-egy kiemelkedõ, akkor azt versenyeztessék egyénileg is, mert nem abban fog kibontakozni, hogy harminc gyerekkel együtt énekel, akik között elvész a hangja. Abban pont a kevésbé tehetségesek bontakoznak ki: akik egyedül nem szólnak olyan szépen, de csapatban, együtt már igen. Lásd: a film zárójelenete.
Edmond Dantes 2017 márc. 01. - 22:50:21
(145/294)
Nemcsak korusokban tatikaznak.Nemcsak tanarok tatikaznak.Hogy akkor meg kik tatikaznak?Valasz es megfejtes: a cimben, sot. A cim maga....
7/10
giggs1985 2017 márc. 01. - 22:25:55 7/10
(144/294)
Egy példát írok neked, hátha megérted: van egy futóverseny, ahol csak csapateredmény van, mégpedig oly módon, hogy az összes futód idõeredményét átlagolják, és az alapján hirdetnek gyõztest. Neked van 3 igazán remek futód, akik zseniális eredményeket érnek el. Ha csak az õ idejüket néznénk, akkor bajnokok lennének, kijutnának a VB-re, stb. Ott a világ legjobbjai ellen versenyezhetnének és még tovább fejlõdhetnének...
De neked van még 2 túlsúlyos, de nagyon cuki gyereked is, akik szintén futni akarnak. Ha te õket is indítod, akkor viszont már az átlagidejük sehol nem lesz, semmit nem érnek el, nem jutnak ki a VB-re. És a 3 tehetséges futód hazamegy kudarcélménnyel a szívükben, nem versenyezhet a legjobbak ellen. Ebben mi a jó? A 2 kövér gyerekbõl így sem, úgy sem lett volna futó, de most már a 3 tehetségedbõl sem lesz. Ezzel mit érsz el?
A "kövér" gyerek úgy is szembesülni fog majd a való életben azzal, hogy van amihez nincs tehetsége, amiben nem fog sikereket elérni. Viszont így a jó futóidból sem lesz sportoló, mert nem engedted õket versenyezni...
Daniel Jackson 2017 márc. 01. - 22:22:37
(143/294)
Nem a tintával van a gond, hanem valószínûleg én siklottam el a megjegyzések tömkelegében, ahol ezt már írtad - mint mondod.
Az általad leírt részletekrõl nem volt tudomásom, amibõl kiindultam az az, hogy Walton Rebeka abban a hírmûsorban amiben nyilatkozott - visszafogottan ugyan - de elég szomorkásnak tûnt - természetesen profin nyilatkozott, mondta amit ilyenkor a populáris tömeg elvár. Talán sosem tudjuk meg miért.
csincsilla72 2017 márc. 01. - 22:15:50
(142/294)
Ne általánosítsunk! A te világodban talán így van, az enyémben nagyon nem jellemzõ. Sikeres, iskolázott, tehetséges emberekkel dolgozom együtt, akik megkapták, amit csak megkaphattak, hogy ide eljussanak és nem torzult a személyiségük. Látom ennek a komoly elõnyét és soha nem venném vagy engedném elvenni egy tehetséges gyerektõl.
7/10
giggs1985 2017 márc. 01. - 22:14:51 7/10
(141/294)
És elárulnád, hogy felnõttként hogy lesz sikeres az a gyerek, akit nem engedsz kibontakozni? Aki a tehetsége alapján az ország egyik legjobbja lehetne, de elvesszük tõle a lehetõséget arra, hogy ezt megmutassa és sikereket érjen el? Mi lesz abból a gyerekbõl, akit visszavonunk a középszerûségbe, ahelyett, hogy segítenénk és támogatnánk õt? Egy középszerû ember, olyan, mint a többi. Ez miért lenne jó? Ha a te gyereked lenne valamiben roppant tehetséges, akkor te azt a megoldást támogatnád, hogy visszafogják õt, és ne engedjék fejlõdni?
Illetve szerinted mit mutat be a film, ha nem a valóságot? Erre roppant kíváncsi lennék.
9/10
elemes 2017 márc. 01. - 22:08:18 9/10
(140/294)
A te skáládon a gyerek sikeressége elég fontos helyen van.
Az enyémen annak a felnõttnek a sikeressége, akivé válik.
Az elõbbire való törekvés nagyon megnehezíti az utóbbit.
csincsilla72 2017 márc. 01. - 21:57:41
(139/294)
Szerencsére a világ nem így gondolkodik.
Nem szeretnék a gyereked lenni:-)
Daniel Jackson 2017 márc. 01. - 21:50:07
(138/294)
Írod: "De én TÉNYLEG értem amit kifogásolsz :)". Ez esetben elnézést kérek az összefoglalóért.
Halkan jegyzem meg, van alapja az általad említett társadalom kritikának, de ha elolvasod a 114. és 116. hozzászólásomat egy másik ("Erika néni elemzése" témakörban: 112) akkor nem nagyon érhetõ tetten az a feltételezés, hogy a kritikai meglátásaimat olyan családi háttérbõl hoztam, ahol nem voltak nyitottak akár a hibákra is.
Az általam felvetett probléma nem annyira a tökéletességre való törekvést célozta, mindinkább azt az igényt, hogy ne vegyék el tõlem utólag a tündérmesét. És akkor ez lehet inkább szentimentalizmus - vállalom. :)
9/10
elemes 2017 márc. 01. - 21:49:07 9/10
(137/294)
"el lehet-e, el kell-e venni a valóban jól éneklõ gyerekek lehetõségét arra, hogy komoly eredményeket érjenek el? "

az én válaszom erre: IGEN!!!!
9/10
elemes 2017 márc. 01. - 21:48:01 9/10
(136/294)
Ja, értem akkor a porblémát.

A konfliktusnak van egy olyan lehetséges feloldása is, hogy ez a film NEM a magyar valóságot kívánta bemutatni.
csincsilla72 2017 márc. 01. - 21:25:04
(135/294)
"...el lehet-e, el kell-e venni a valóban jól éneklõ gyerekek lehetõségét arra, hogy komoly eredményeket érjenek el? Le kell-e rontani a színvonalat és vissza kell-e fogni a tehetségesebb gyerekeket csak azért, hogy a gyengébbek ne érezzék rosszul magukat? Szerintem egyértelmûen nem, de sajnos a filmben ez még csak fel sem merül..."

Tökéletesen egyetértünk! Köszönöm, hogy megfogalmaztad. Egy tehetség kibontakoztatása a gyermek egész életét, a jövõjét, a boldogulását határozhatja meg. Nem szabad tõle elvenni.