Téma: Poirot

frenchbullie 2015 szept. 16. - 10:32:01
(423/503)
Off Igen, én is tapasztaltam ezeket az átfedéseket, többek között a Paddington 16.50, vagy a Holttest a könyvtárszobában esetében. Kis túlzással olyan ez, mint színházban a kettõs szereposztás:-)
Edmond Dantes 2015 szept. 16. - 09:16:08
(422/503)
A szavazás megtörtént! Eredményt ld itt, 425-ös linkben.
offtopic
Edmond Dantes 2015 szept. 16. - 09:14:25
(421/503)
itt OFF
Nem tudom, véletlen-e, de ha jól látom, mind3 színésznõ 12-12 MM-filmben játszott. (Julia még "rátehet".) Ez persze nem 36 külön történet, vannak átfedések is. Hickson még valszeg csak "eredeti"=AC által írt MM-okat alakított, aztán mint tudjuk, két utóda (és a nézõk) kedvéért új MM-okat is beleírtak MM-talan történetekbe.
frenchbullie 2015 szept. 16. - 06:21:00 Előzmény Edmond Dantes
(420/503)
Ó, erre nem is gondoltam, pedig tényleg így van, Suchet-nek csak elõdei voltak, Joan Hickson-nal ellentétben. Talán ennek az is lehet magyarázata, (azon kívül, hogy õ a "legpoirobb":-), hogy elég fiatalon kezdte alakítani a szerepet. Számomra ez a korai epizódoknál feltûnõ leginkább. Miss Marple-nek viszont már eleve idõs hölgyeket választottak, akiknek emiatt nem adatott elég idõ, hogy minden epizódban szerepeljenek:-(

Most találtam néhány képet a neten, meglepett, hogy Ian Holm is játszotta Poirot-t. Errõl eddig nem tudtam. Egyébként a fotók alapján elég haragos Poirot-nak látszik:-)
LexH 2015 szept. 16. - 06:02:30
(419/503)
Július 20-i kommentemet ismétlem meg az jubileum és a szavazás eredménye alkalmából:

Agatha Christie születésének 125. évfordulóján az írónõ magyar kiadója arról szavaztatja az olvasókat, melyik a kedvenc AC-krimijük.
A legtöbb szavazatot szerintem a Tíz kicsi néger kapja majd, de az én favoritom a Gyilkosság az Orient Expresszen. Az írónõ Az alibi címût szerette legjobban (Ordeal by Innocence).
Edmond Dantes 2015 szept. 15. - 12:57:41
(418/503)
Ebben nagy szerepe van Suchet-nek és a páratlanul sikeres sorozatnak. Az olvasás visszaszorulóban, de a mozi/TV/online filmnézés jóvoltából Suchet "minden háztartásba" :-) eljut. És sokan tõle kaphatnak kedvet utólag az elolvasásához.
Jane Marple (noha valójában kicsit/nem-kicsit, de õ maga AC!) eleve jóval kevesebb mûben szerepel, a (számomra) legigazibb alakítója, Joan Hickson régen elment, több "utóda" is lett, ami szintén nem okvetlenül szerencsés (Suchet-nek csakis elõdei voltak!) és néhány darabba jól-rosszul utólag írták be. Hát sztem ezek miatt nincs/sincs az élmezõnyben Marple-os sztori.
Tíz kicsi néger meg tényleg akkorát szól, hogy Poirot nélkül is minimum két méterrel veri a mezõnyt...mint Usain Bolt :-)
frenchbullie 2015 szept. 15. - 12:42:55
(417/503)
Szeretem a Tíz kicsi néger-t, szeretem, de nálam nem elsõ helyezett, mert nem szerepel benne se Monsieur Poirot, se Miss Marple. Egyénként érdekes, hogy mennyire elhúz Poirot a Miss-hez képest, hisz Marple-story nem jutott dobogós helyhez. Igaz, ha választani kell, én is inkább a belgára voksolok.
Edmond Dantes 2015 szept. 15. - 12:36:37
(416/503)
És hát: ma van a Nagy Nap!
Ma 125.
Éljen sokáig! :-)
Edmond Dantes 2015 szept. 15. - 12:27:09
(415/503)
Nagyjából a papírforma:
http://hvg.hu/kultura/20150915_A_magyarok_is_megszavaztak_a_legjobb_Agat
...bár nálam Az Ackroyd-gyilkosság a bronzérmes, sõt, inkább holtversenyben ezüstérmes az Orienttel.
Edmond Dantes 2015 szept. 14. - 15:46:53
(414/503)
Ez a "játék a betûkkel" móka AC-nél másképp, máshol is elõfordul pl. a már többször említett A kutya se látta-opuszban, ott persze egészen más (=nem cirill) kontextusban, de "kulcsfontosan" ...az ABC-gyilkosságokról nem is beszélve.
frenchbullie 2015 szept. 14. - 13:59:59
(413/503)
Ahogy megláttam az arcát A kettõs nyom-ban, egybõl tudtam, hogy már láttam valamiben az illetõ színészt. A sajátos izgés-mozgását és a sajátos mimikáját lehetetlen elfelejteni! David Bamber õ, és a BBC-s Büszkeség és balítélet-ben alakította a mézes-mázos, mégis nehezen elviselhetõ Mr. Collins-t...

Megint tetten értem Agatha Christie-t:-) A kettõs nyom-ban is bevetette a cirill betûs írásmóddal való variálást. Ezt már "megjátszotta" az Orient expressz-ben is! Csak hol cigarettatárcán, hol nõi zsebkendõn szerepelnek azok az ominózus betûk.
frenchbullie 2015 szept. 14. - 13:48:19
(412/503)
Már Tuppence-tõl is irigyeltem a kicsi piros autóját A balhüvelykem bizsereg-ben, most pedig A kettõs nyom-ban láttam meg egy hasonló járgányt. Egyszer annyira szívesen kipróbálnám, milyen élmény lehet vezetni egy ilyen békebeli matuzsálemet...
frenchbullie 2015 szept. 14. - 13:42:50
(411/503)
Nos, megnéztem A kettõs nyom-ot, és annak örültem, hogy megtudtam Vera Rossakoff-ról, amit kellett, viszont maga a sztori, ez a kis ötvenperces, nem nyûgözött le annyira, mint a "nagyfilmek". Ellenben az apró részletek!!! A ház, ahol a bûntény történt, kész csoda, a tiszta, világos színek, a fények... Imádtam az üvegtéglás ablakot, az ablak felett kialakított polcon lévõ rengeteg könyvvel, meg a színben harmonizáló, kissé nonfiguratív tulipánmintás pamlagot. Ééés, akkor a bejáratnál pózoló, nyújtózkodó madarakról (kõoroszlánok helyett:-), még nem is beszéltem. Sõt a Marc Chagall festményrõl sem. Na jó, meggondoltam magam, egészében véve mégiscsak lenyûgözött a filmecske:-) Az is tetszett, hogy a történet végén Poirot olyan kis szigorú bírt lenni:-)

Spoiler
Hiába, két dudás nem fér meg egy csárdában...

Rájöttem, hogy a novellák alapján készült Poirot sztorikat - ezeket a 49 perces szösszeneteket, nem ismerem túl jól. Talán azért, mert nem nagyon olvasok novellákat, inkább verseket vagy regényeket. Így sajnos, novellafeldolgozások is kimaradnak az életembõl, persze. Ez lehetett az oka, hogy A kettõs nyom eddig elkerülte a figyelmemet.
frenchbullie 2015 szept. 13. - 16:52:34
(410/503)
Pedig lehetséges:-) De köszönve útmutatásod, most utánanéztem a wiki-n, aztán a Poirot évadok között, és megtaláltam!!! Csak csalafintán Kettõs nyom-nak fordították ám, még szerencse, hogy az eredeti cím, a Double clue egyezett. Most délután meg is nézem, hogy többé ne kelljen szégyenkezve azt vallanom, hogy nem ismerem a grófnõ történetét:-)

Szert tettem idõközben a Függöny-re, fel is tettem a háttértárra, hogy megadva a módját, bármikor megnézhessem nagy képernyõn, ne csak úgy laptopon, de a bármikor várat magára... Gondoltam, hogy majd ma délelõtt, de aztán inkább A titokzatos styles-i esetet néztem:-)
Edmond Dantes 2015 szept. 13. - 15:16:16 Előzmény frenchbullie
(409/503)
Lehetetlen, hogy nem ismered :-) R. grófnõ ebben lesz P örök szerelme" s ebben teszi le...khm...a "névjegyét":
https://en.wikipedia.org/wiki/Poirot%27s_Early_Cases#The_Double_Clue
Magyar címe: Dupla csavar / Kettõs bûnjel
IMDb: http://www.imdb.com/title/tt0394838/
frenchbullie 2015 szept. 11. - 18:20:37
(408/503)
Ha már szóba került, nekem Vera Rossakoff grófnõ személye sem tiszta. Láttam a Herkules munkáiban, igen. De az elõéletérõl nem tudok szinte semmit, nem olvastam olyan regényt, - már ha létezik - ami Rossakoff grófnõ története lenne, vagy kimondottan arról szólna, hogyan ismerkedtek meg egymással, õ és Poirot. Csak néhány mondatot olvastam vele kapcsolatban, a különbözõ írásokban, általában mint az elegánsan szép, ragyogó nõ megtestesítõjét, említette Poirot, úgy emlékszem. De semmi több...
LexH 2015 szept. 11. - 11:14:26
(407/503)
frenchbullie
Megértelek, én is szoktam "bojkottálni" mûveket. A Függönyt mégis ajánlom: úgy kell olvasni és nézni mint egy Poirot-sztorit a sok közül. Az is; AC még a második világháború idején írta.

Dantes
Azt hiszem, ezt már megbeszéltük. Poirot kerüli a nõket, látszólag aszex, némiképp feminin, ugyanakkor sokkal többet tud a nõkrõl, mint a könnyen elcsábítható Hastings, akit viszont a nõk többnyire csak taktikai okokból csábítanak el.
Edmond Dantes 2015 szept. 11. - 09:42:39
(406/503)
Hááát...nekem mindig az tûnt fel inkább, Poirot-nál is (Vera Rossakoff grófnõ!), Hastingsnél is, hogy csupa olyan hölgybe "szerelmesek", akiknél zéró az esélyük! Ez számomra kissé mindig gyanús: talán szándékosan "futnak" (totyorognak) folyvást elérhetetlen naaagy szerelem után. Talán -vagy nagy valószínûséggel- NEM IS AKARJÁK utolérni álmaik hölgyét?! Gyanús.

Függönyhöz el kell érkezni. Olvastam + kétszer láttam már és hidd el, van visszaút és van feltámadás...legalábbis ebben az esetben, ha érted, mire gondolok :-)
(A könyv nekem jobban tetszett.)
frenchbullie 2015 szept. 11. - 08:57:28
(405/503)
Igen, az feltûnt nekem is, hogy Hasting szereti tenni a szépet:-) Poirot szokta is ugratni amiatt, mennyire feltûnõ a vörös hajú hölgyek iránti vonzódása.
frenchbullie 2015 szept. 11. - 08:52:21
(404/503)
Ó, így már érthetõ, köszönöm. Régen olvastam az Ijedt szemû lányt, és arra emlékeztem, hogy a regényben mély benyomást tett Hastings-re az illetõ hölgy, de arra már nem, hogy õ lett a felesége. A Függöny-t viszont bojkottálom, így a benne foglaltak számomra nem ismeretesek...