8/10
idõjós1010 2012 aug. 12. - 12:16:14 8/10 Előzmény convar
(167/267)
Igen de az egy másik szituáció volt, mások voltak az okok. A terminátor gépei a puszta logikára alapozva indítottak támadást, ellentétben ezzel a filmmel, ahol az ajándékba kapott érzelmek vezettek katasztrófához. A puszta logika viszont ebben a filmben nem volt oly mértékû mint a terminátorban, így ha érzelemmentesen hagyják a gépeket, akkor irányíthatóak maradtak volna.
8/10
idõjós1010 2012 aug. 12. - 12:10:05 8/10 Előzmény illuminator
(166/267)
A filmnek ez nem volt dilemmája, hogy replikáns gyártson e újabb replikánsokat. lehetõsége sem lett volna rá, és az emberibb az embernél pedig csak arra lehetett való hogy lehetõleg semennyire ne tûnjenek gépeknek, de biológiai dolgaikról nem esett szó. Szaporodásra szerintem nem voltak képesek. Minél emberibb kinézetük viszont nem tudom mért lehetett fontos. Ha átlag polgárok számára, háztartási alkalmazottként lettek volna tartva akkor értem, de harci gépként nem.
offtopic
umma 2012 aug. 12. - 01:50:47
(165/267)
"Akár azt is kérdezhetném, hogy akkor egy replikáns szaporodna mint az ember, vagy annak lenne annyi esze, hogy a tiszta szenvedésbe nem kényszerítene bele újabb replikánsokat?"
A "tiszta" szenvedésnek van egy olyan "tiszta" haszna, hogy jelzi számodra, hogy azt a bizonyos helyzetet, ami szenvedést okoz, meg kell szüntetni. Mivel rossz, ezért mindent igyekszel is megtenni a helyzet megszüntetése érdekében. Ha semmi sem okozna fájdalmat, ha nem létezne "tiszta szenvedés", akkor nem lenne elég motivációd arra, hogy egy objektíven veszélyes, rossz helyzetet elkerülj vagy megváltoztass. Például minek vennéd ki a kezed a tûzbõl, ha nem fájna? Miért vigyáznál a gyereked életére, ha a gyász nem fájna? Miért ennél, ha az éhség nem fájna? Miért igyekeznél sikereket elérni, ha a kudarc nem fájna? Miért akarnád elkerülni a kárhozatot, ha az nem lenne a "tiszta fájdalom"?
Van egy olyan megfigyelés, hogy az ember mindent azért csinál, hogy attól jól érezze magát. Mindent. Ha telizabálja magát pizzával, akkor attól reméli, hogy jobban érzi magát tõle - ha fogyókúrázik és szédeleg az éhségtõl, akkor attól reméli, hogy jobban fogja érezni magát tõle. Ha gyereket szül, attól reméli, ha nem szül gyereket, akkor pedig attól reméli, hogy jobban érzi majd magát. Ha agyonveri a szomszédját, attól reméli, ha megtartóztatja az indulatait, akkor attól reméli, hogy jobban érzi majd magát. Mindegy, mit csinál - alapvetõen akkor is igaz, hogy mindent annak a reményében tesz, hogy jobban érezze magát tõle. Ez mind a "tiszta szenvedés" elkerülésére, megszüntetésére tett kísérletek - akár sikeres, akár sikertelen kísérletek, de a céljuk mindig ugyanaz. Ezt hívják úgy, hogy élet...
10/10
convar 2012 aug. 12. - 01:05:06 10/10 Előzmény idõjós1010
(164/267)
"Nem csak hogy pénzkidobás munkagépeket emberi érzésekkel tuningolni, de mint ahogyan a példa jól mutatja egy jó nagy öngól is. "

Az emberiség már csak ilyen. Lásd pl. Terminator, aminek témájában bõven van párhuzam a Blade Runnerrel: az alkotott alkotója ellen fordul. Most 2050re ígérik az MI-t.
10/10
convar 2012 aug. 12. - 00:47:31 10/10 Előzmény Meklód fia
(163/267)
"2019-ben repülõ kocsik? 7 év van még addig és nem úgy néz ki hogy ez létre jöhet."

Nem az számít hogy most 7 év van addig hanem hogy amikor készült akkor 37.
10/10
convar 2012 aug. 12. - 00:39:50 10/10 Előzmény blowup
(162/267)
Kezdek ráunni a nõi fõhõsökre... félek ez is u.olyan elb.szott popcorn lesz, mint a Prometheus...
10/10
illuminator 2012 aug. 11. - 20:40:33 10/10 Előzmény idõjós1010
(161/267)
Totál igazad van! A film kiinduló pontja hatalmas baromság. Mi a jó bánatnak kellene érzõ lelkületû robotokat gyártani? Csakhogy szenvedhessenek? Azért készítenénk az embernél is emberibb (???????) robotokat, hogy jól szenvedjenek, aztán majd õk tanítsák készítõiket emberségre? De ha az ember ilyen ostoba, az általa készített replikáns pedig még nála is emberibb, akkor most ez tulképp mit is jelent? Akkor most a replikánsok okosak, vagy beton sötétek? Akkor most egy replikáns gyártana vajon újabb és újabb érzõ replikánsokat, hogy azok is szenvedhessenek vagy nem? Akár azt is kérdezhetném, hogy akkor egy replikáns szaporodna mint az ember, vagy annak lenne annyi esze, hogy a tiszta szenvedésbe nem kényszerítene bele újabb replikánsokat? Lehet, hogy mégsem teljesen baromság a film alapdilemmája?
8/10
idõjós1010 2012 aug. 09. - 00:39:00 8/10
(160/267)
Ahhoz képest hogy idõsebb a film mint én, szerintem zseniális, de ettõl elvonatkoztatva viszont enyhén bugyuta. :-)
Nem értem például hogy mért kell "emberibbet az embernél" jeligére építeni olyan replikánsokat akik csak felderítésre, meg harcra vannak megalkotva. Ez így meglehetõsen öngól volt az emberiség részérõl, és egyáltalán nem nevezhetõ véletlennek az hogy végül ebbõl lázadás lett. Nem csak hogy pénzkidobás munkagépeket emberi érzésekkel tuningolni, de mint ahogyan a példa jól mutatja egy jó nagy öngól is.
SPOILER
Rachael pedig számomra érthetetlen mód nem tudott arról hogy õ csak egy replikáns. Mindegyikük szemében ott volt valami különös fény ami árulkodó, ha a tükörbe néz.
10/10
***RS*** 2012 aug. 08. - 22:08:19 10/10
(159/267)
Nagyon régen láttam a filmet moziban, és akkor nagyon tetszett. Talán vicces, de éppen a Prometeus-ról jöttem ki, amikor megláttam a Saturnban a "Final Cut" változatot árulni, Saturn gazdaságos kiadásban 999 ft-ért. Megvettem és még aznap este meg is néztem.
Most is nagyon tetszett, ez még ma is egy kiváló film. Van a diszken egy rövid Scott interjú, hogy felújították a filmet stb stb, és hogy ez R. Scott szerint a legjobb változata. Bár a régen látott változatra már nem emlékszem minden részletében, de én nem vettem észre hogy ez hosszabb lett volna, illetve hogy bõvitették volna. A filmnek ott van vége, hogy Deckart és Rachel együtt beszáll a liftbe és elmennek. Úgy tudom hogy létezik egy olyan változat is, ahol még kb 40-60 másodperc van ez után a jelenet után, és a két fõhõs együtt autózik egy zöld tájon. (ahol nem esik az esõ) Lehet hogy ezt a romantikus véget az amerikai nézõk igényelték volna?
Fordon kívül nagyon tetszett Rutger Hauer játéka. A végén, a háztetõn teljesén emberré tudott válni.
Emlékeim szerint az eredeti verzióban, az említett háztetõs jelenet végén, még elhangzott egy valami hasonló mondat (gondolat) Ford szájából: "mielött elérte volna a halál, hírtelen minden élet fontossá vált a számára. Még az enyém is." Érdekes ez ebbõl a változatból teljesen hiányzik, majd megnézem az angol verziót.
Ezt a filmet a sci-fi klasszkusaival egy szinten tartom, mint például a Solaris, a 451 fok Fahrenheit és még pár. És húsz év múlva ugyanilyen kultuszfilm lesz mint ma, vagy 20 évvel ezelött.
10/10
10/10
Hannibal Lecter 2012 júl. 19. - 15:25:21 10/10 Előzmény Cruzito76
(158/267)
A prometheus forgatókönyve rosszul lett megírva, ezt a hibát pedig nem kell védelmezni.
10/10
sdt 2012 jún. 22. - 19:46:30 10/10 Előzmény Cruzito76
(157/267)
Értem, szóval én vagyok az értetlenkedõ, aki gondolkodás nélkül értetlenkedik. Ezen még elmolyolok, de azt nem tudom megoldani, hogy megnézés nélkül ítéljem meg, hogy tetszik-e vagy sem. Sajnos, az utánam szólóval egyetértek...
offtopic
zottyo534 2012 jún. 22. - 18:27:09 Előzmény Cruzito76
(156/267)
Lehet, hogy most értetlennek tûnök, de a Prometheus melyik jelenetén kell gondolkodni?
Varrtak a gombhoz egy kabátot és mindent a nézõ szájába rágtak (kivéve azt, ami már benne volt az eddigi Alienekben).
Cruzito76 2012 jún. 22. - 17:24:37 Előzmény sdt
(155/267)
Semmi gond a Prometheussal. Egyszerûen van az értetlenkedõ tábor és van a gondolkodó. Akinek nem tetszik, ne nézze, ilyen egyszerû.
perry 2012 jún. 20. - 09:25:21
(154/267)
Ez a rendezõ az a rendezõ. :)
10/10
sdt 2012 jún. 19. - 23:00:04 10/10
(153/267)
Ez minden idõk egyik legjobb scifije, ellentétben a Prometheussal, érdekes módon névazonosság van a rendezõnél. Nem hiszem el, hogy a két film ugyanattól van. A Szárnyas fejvadász sok évvel ezelõtt készült, technikája akkor zseniális, díszletei pont megfelelnek a filmtörténetnek és a lehetõ legszebb történet boncolja, meddig és miért él az ember. Csak azért 10 csillag, mert több nincs.
offtopic
zottyo534 2012 jún. 19. - 22:04:20
(152/267)
És a kimaradt betûk:a, a.
offtopic
zottyo534 2012 jún. 19. - 22:03:28
(151/267)
***SPOILER***
A rendõrségen 6 szökevényt mondanak (3 férfi, 3 nõ), de utána csak néggyel foglalkoznak, Rachellel a földön találkozik (legalábbis semmi nem utal rá, hogy elhagynák a Földet), tehát Rachel is valamilyen illegális tevékenység révén kerülhetett a Földre, tehát feltételezhetõ, hogy õ az ötödik.
A könyvben, már az elsõ oldalon bárányról álmodozik, ugye nem kell kifejtenem a könyv címét.
Ezeken kívül semmi konkrétum nincs. Mindenkinek a saját fantáziájára van bízva.
perry 2012 jún. 19. - 20:50:44 Előzmény perry
(150/267)
A létre hozni valamit gondolat, valamint ha már a létrehozott fejünkre nõ ítélkezni felette bibliai gondolatát hordozza a film. /helyesen/
9/10
kodela93 2012 jún. 19. - 20:50:39 9/10 Előzmény agarik
(149/267)
nemár hogy replikáns ez így számomra sokat vesztene értékébõl =/ de replikáns nem érez fájdalmat nem? szóval csávó is beledugta folyékony hidrogénbe az újját semmise történt.
perry 2012 jún. 19. - 18:08:54
(148/267)
Mielõtt tudós nõként lefekáliázol regényt és filmet, mások számára némi háttéranyagot engedj meg mindkettõrõl.
Létezik Philip K. Dick aki az Álmodnak-e az androidok elektronikus bárányokkal? címû mûvet követte el és Ridley Scott
Blade Runner-e.
Scott, Dick regényét nyersanyagként használta ha szabad ezzel a kifejezéssel élnem és létre hozott egy szuverén filmes alkotást belõle.
Míg a regényben az elsõdleges irány a társadalom hanyatlása és az androidok valamint az emberek igen csak kérdéses viszonya a központi téma, addig a Szárnyas fejvadászban a rövid replikáns élet és a hús-vér emberek konfliktusa bontakozik ki.
Scott az ember mint teremtõ gondolatot járja körbe és a teremtõ viszonyát a teremtettel.
Erre láthatunk kísérletet több rendezõnél példának okáért Lang Metropolisában ahol az ember akarja az Isten szerepét játszani vagy Kubrick Ûrodüszeia filmjében ahol a komputer teszi ezt az emberrel.
A létre hozni valamit (valakit?) gondoltat majd ha számunkra nem tetszõ cselekedetet tesz a létrehozott ítélkezni,
bibliai gondolatát hordozza a film.
Gondolkodhatunk azon is mit akarnak a gépek és mit az emberek?
Kialakíthatunk szimpátiát és ellenérzést mindkettõvel szemben, mert ez a Szárnyas fejvadász igazi érdeme, elõször vizuális tért mutat számunkra a jövõrõl, majd gondolatok sorát a cselekedetekrõl mindkét irányban.
Vajon tényleg vajon tényleg eljön a pillanat, hogy az androidok az emberi gondolkozás olykor kicsinyes döntésein felül emelkednek és "jobbak" lesznek mint az emberek?
Az "ÚJ Világban" a gépek erõsebbek szebben táncolnak, zenélnek megkockáztatom olykor emberibbek is mint a valóságosak.
Egyetlen hibájuk van nagyon rövid a "lejáratuk" és ez az amit kérnének, hosszabb életet nem egy fogyasztási cikk létét ami ha elromlik el kell dobni, a paradoxon az , hogy ez a termék érez és gondolkodik, értelme van.
A nagy bravúr az üldözési jelenet a film utolsó harmadában amikor Ford meg sem szólal mindent Hauer gondolataiból érzékelünk félelmetesen igaz mondatok hangzanak el az emberiségrõl azok cselekedeteirõl.
Lehet azt mondani , hogy ezek nem izgalmas gondolatok arról nem is beszélve miszerint jelenteheti számodra "egy-egy mondatban összefoglalható ötlet kibontása tízezer oldalon), hogy a nyomozó is replikáns." ennyi lenne az egész mondanivaló.
Magam nem hinném, hogy csak ennyi hiszen a fenn említett kérdések élõ, meglevõ problémák.
Számomra Hauer utolsó mondatai azok melyek meghatározzák az emberiség jövõjének dilemmáját :
"Érdekes élmény a rettegés, ugye? Ezt jelenti a rabszolgalét. Láttam, láttam sok olyat, amit ti emberek el se hinnétek. Lángban álló hadihajókat túl az Orion-csillagképen, láttam C-sugarakat csillogni a sötétben a Tannhauser kapu mellett. Ezek a csodás pillanatok eltûnnek az idõben, akár a könnyek az esõben... Ideje meghalni."