Téma: Szulejmán

offtopic
Petrapetrus 2013 aug. 15. - 09:56:48
(1130/3430)
Egyébként én elfogadom, hogy nem mindenkit érdekel a valóság és beéri a sorozattal, meg azzal, hogy nem néz utána csak izgul rajta hétrõl-hétre. Van ilyen is. De engedtessék már meg, hogy más meg érdeklõdjön mindezek iránt és ne elégedjen meg ezzel a lassú folyású mûsorral, ami van.
Plusz azt sem értem, mi baj van azzal, hogyha valakit pont a sorozat csigáz fel a történelem iránt?
Ha zavar téged, hogy a valóság is le van írva a topikban, nyomd meg az offtopik elrejtése gombocskát és máris nem látod. Én ezeket így írom, nem kötelezõ elolvasni!
offtopic
Petrapetrus 2013 aug. 15. - 09:24:50
(1129/3430)
? Eszement?! Azért, mert a valóság érdekel elsõsorban és nem egy olyan történet, ami hemzseg a hiteltelenségtõl? Ha neked elég egy mese, ám legyen, én jobb szeretem az igazságot, a tényeket, a valóságot. Nyilván ez sem mindig egyértelmû, de ha vannak elméletek, akkor szeretem ismerni az összeset és nem fogadok el valamit kritika nélkül, amit elém tolnak. Sok "nagy" Szulejmán rajongó a körmét rágja, mi fog történni a sorozatban, holott ha egy picit utánanézne a hiteles forrásoknak, rájöhetne, hogy mik a történet fõbb nyomvonalai. Minden más már kitaláció vagy több vélt variáció egyik lehetséges megjelenítése.

Amúgy meg nyilván élvezem a sorozatot, hiszen nagyszerû színészek játszanak benne, remek a díszlet, fantasztikusak a jelmezek és egy olyan szemüvegen át mutatják magukat és másokat, ami az õ szemüket tükrözi. És ez izgalmas. De azért, mert nem fogadom el maradéktalanul azt, amit látok és mert kutatok a történelmi háttér után, hogy valójában mi volt / lehetett és hogyan (nem semmitérõ Wikipédiákból és sok "okos" nõi portál összeollózványaiból), még nem vagyok eszement. Sõt, kifejezetten örülök, hogy jött ez a sorozat, mert felkeltette az érdeklõdésemet a történelem egy olyan szeglete irányába, ami korábban egyáltalán nem érdekelt, sõt, untatott. Arra pedig kifejezetten büszke vagyok, hogy van agyam, amivel tudok gondolkozni és szelektálni az információkat.

Amúgy a sorozatot is követem kíváncsisággal, sõt, mondhatom, jóval elõrébb járok az átlag magyar tévénézõnél, hiszen az RTL meglehetõsen idegesítõ mûsorpolitikája miatt a széria élvezhetetlenségi faktora elég magas. Ettõl függetlenül tisztában vagyok rengeteg mindennel, mi fog történni a SOROZATBAN. A részek törökül is egészen érthetõek, úgy is, hogy a párbeszédeket nem vagy csak részben lehet kikövetkeztetni. Plusz akadnak a neten olyan helyek is, ahol olyanok írják le a sorozat eseményeit, ahol már leadták az egészet a 3. évad végéig. A lehetõségek tárháza végtelen.

Akinek jó az RTL-es "egyhelyben toporgás", az csak toporogjon, de ettõl én még nem vagyok eszement.
Petrapetrus 2013 aug. 15. - 09:12:26
(1128/3430)
A lány Lajos magyar király udvarából jött, s egy korábbi török ostrom alkalmával Szulejmán megölte a férjét - pont az esküvõjük után. Viktória (Sadika) bosszút esküdött Lajosnak és magának is, hogy végez szeretett ura gyilkosával. Dióhéjban ennyi.
Amélie_St.Clare 2013 aug. 15. - 03:39:50
(1127/3430)
Kedves kommentelõk!

Mivel én csak 2 hónapja követem a sorozatot, leírnátok, hogy eddig mit tudunk arról a nõrõl, aki

Spoiler

(akarata ellenére) együtt volt a szultánnal?

Ha jól emlékszem, õ követte el azt a gyilkosságot, amellyel Hürremet tévesen vádolták.
gb4400 2013 aug. 15. - 00:05:45
(1126/3430)
Mégis benne maradt a fojtásos jelenet. Azt hittem, ki fogják vágni. Mivel nem volt benne vér, ezért maradt vajon?
gb4400 2013 aug. 15. - 00:03:55
(1125/3430)
Honnan veszed, hogy nem élvezzük? Ha nem élveznénk, akkor nem is néznénk. egyszerûen csak szeretünk róla beszélgetni. Ennyi.
10/10
Anikó98 2013 aug. 15. - 00:00:05 10/10
(1124/3430)
De okosak vagytok..Nehogy véletlenül élvezzétek ezt a filmet:D Sok eszement...
9/10
filmimádóó 2013 aug. 14. - 23:59:30 9/10
(1123/3430)
Nem gondoltam volna, hogy Hürrem tört ránt, berohan az uralkodóhoz és megkéri Szulejmánt, hogy ölje meg.
offtopic
Petrapetrus 2013 aug. 14. - 18:50:31
(1122/3430)
Igen. :)

Viszont például megoszlanak a történészek azzal kapcsolatban, mit akart velünk valójában Szulejmán. Az egyik tábor szerint Szulejmán nem akart minket meghódítani, ugyanis kívül estünk az úgynevezett "akciórádiuszon". Ezért is próbálta gyõzködni a magyar uralkodót, hogy vállalja el a vazallusi státuszt, hiszen, ahogy írtad is, Szulejmán fõ ellenségének a Habsburgokat tekintette. Illetve deficites is volt a kincstár, költséges lett volna fenntartani egy távol esõ területet. 1526 után ezért is nem lettünk egybõl odacsatolva. Valójában úgy hiszik, hogy csupán egy vazallus állam lettünk volna neki.

A másik tábor a történészek közül viszont valóban úgy véli, hogy minket már a kezdetek kezdetén le akartak igázni a törökök. Ennek érdekében Szulejmán lassan, óvatosan, a lehetõ legkockázatmentesebben próbált minket bekebelezni. Ez volt a "szakaszos hódítás", egy új elmélet, ha úgy tetszik. E tábor szerint 1526 után csak azért nem foglalt el minket, mert egy bábkormányt kívánt alkotni belõlünk. Ennek a kormánynak az lett volna a célja, hogy elfogadtassa a magyarokkal - szépen fokozatosan - hogy török uralom van. Megismertetnék lassacskán a szokásokat, stb. Illetve a Habsburg-erõközpont kiiktatásával együtt kívánta feltenni az íre a pontot velünk együtt. Vannak olyanok is, akik úgy gondolják, hogy Szulejmánnak sokszor fogalma sem volt, mit és hogyan kellene pontosan csinálni, nem volt világos stratégiája sem.
Gondolták 1526 után, hogy Bécs a kulcskérdés, s ha azt legyõzik, akkor mi is "zsebben vagyunk". Csak hogy mivel Bécset nem sikerült bevenni, így inkább a szultán úgy határozott, hogy Budát és Magyarországot kívánja inkább meghódítani.

Mindkét nézõpont mellett vannak egyébként érvek és ellenérvek is, mindenbe bele lehet kötni.

Mohács egyébként a tévhittel ellentétben nekünk kedvezett, mi voltunk sokkal kedvezõbb pozícióban, csak elbactuk. Inkább fosztogattunk, mint hogy a sereget próbáltuk volna kiiktatni. :)
gb4400 2013 aug. 14. - 18:32:09
(1121/3430)
A törököknek az a lelkiállapota, ahogy erre a korszakra gondolnak, nagyban meghatározza még ma is, hogy abban az aranykorban erõsek, gazdagok voltak, semmiben nem szenvedtek hiányt. Az idõ meg nyilván megszépíti az emlékeket. Ez olyan, mint nálunk az igazságos Mátyás meséje, amibõl a történészek szerint tulajdonképpen semmi sem igaz. Mátyás kõkemény diktátor volt, hatalmas adókkal.
Szulejmán erõs alakja is hasonló cipõben jár. A filmsorozat pont emiatt olyan, amilyen. A Lajos királyos baki elég nagy hiba, de az a gondolkodás, ahogy rólunk, gyaur magyarokról a filmben gondolkodnak, az teljesen valós. Abban a korban a törököknek mi voltunk az igazi ellenfelei. Presztízskérdést csináltak abból, hogy minket leigázzanak. S ha belegondolunk, hogy a török korról szóló regényekben, filmekben hogyan ábrázoljuk õket, az ugyanez, csak visszafelé. A pogány törökök, félszemû Jumurdzsák, kegyetlen janicsárok, stb. Az egri csillagok is épp errõl szól.

Furcsa dolog az a török-magyar viszony. Tipikus se vele, se nélküle. Utáltuk egymást, miközben mégis valahogy bírtuk a másikat. S ennek legfõképp az osztrákok voltak az okai. A Habsburgok egy év alatt több kárt csináltak, mint a törökök tíz év alatt. Mi az osztrákokhoz képest jobbnak láttuk a törököket, afféle biztosítékként. A törökök meg tudták, hogy mi mennyire utáljuk a Habsburgokat, és bennünk szövetségest láttak ellenük.

Ma meg már testvéreknek tekintenek minket. Ha Törökországban megtudják, hogy magyar vagy, körbeugrálnak, annyira akarnak neked jót tenni.
offtopic
Petrapetrus 2013 aug. 14. - 18:26:59
(1120/3430)
Azt mondod ugyanaz a hang? Nem tudom, én nagyon különbözõnek hallom a kettõt... :D
offtopic
Petrapetrus 2013 aug. 14. - 18:17:03
(1119/3430)
Nem. A sorozat keltette fel az érdeklõdésemet a történelmi háttér irányába. Az iskolában sosem szerettem ezt a részt, meg úgy cakk-pakk a magyar törit sem. (ettõl függetlenül becsülettel mindenre felkészültem) Az oszmánok sosem érdekeltek, túl szárazon, túl unalmasan adták elõ, azt is leginkább ránk hegyezték ki, magyarokra. Vagyis amolyan megsértett nézõpont volt. :)
A sorozat pedig, amikor anno indult, nem is érdekelt, elkönyveltem valami gagyi telenovellának. Aztán belenéztem és rájöttem, hogy ez annak ellenére, hogy szórakoztatni akar elsõsorban, még mindig egy minõségi darab és tulajdonképpen nincs köze a telenovellához - maximum a palotai intrikák szempontjából, ami van benne bõven, de mint ismeretes, ez nem kitalált, a valóságban is ez folyt, hisz' így lehetett boldogulni.
Lényeg a lényeg, nézve a sorozatot elkezdett érdekelni a történelmi háttér és elkezdtem utánajárni. Próbáltam hiteles forrásokat olvasni, sajnos magyarul ebbõl kevés van. (nem a Wikipédiára és társaira kell gondolni) Õsszel külföldre megyek és már kinéztem két könyvet a témában, amit történészek írtak, szóval igyekszem beszerezni õket és majd elolvasni. Akkor talán még tájékozottabb leszek. :) Itt a neten sajnos sok különbözõ infó terjeng és ki tudja, mi igaz és mi nem. Sok sorozatnézõ csámcsog egy-egy bedobott és már megrágott csonton, sok verziót lehet látni, de én egyelõre egyiket sem hiszem el. :)
A sorozat miatt sem rágom le a körmöm egyébként. Sokat ferdít, így engem tulajdonképpen nem az érdekel, mi lesz a sorozatban, hanem inkább az, hogy mi volt a valóságban és miben tér el a sorozat. :) Én a valós hátteret kutatgatom, nem pedig annyira a sorozat eseményein rágódom. Ha ismerem a "tényeket", akkor a sorozat fõbb irányaival is pontosan ugyanúgy tisztában vagyok. A filmben sokkal inkább a megjelenítést, az elõadást, a tolmácsolást élvezem. Törökök magukról, saját szemükkel hogy látják magukat, stb. Hitelesek és szépek a jelmezek, a díszletek, stb. Kicsit idõutazom általa. :)
gb4400 2013 aug. 14. - 18:10:41
(1118/3430)
Nekem itthon megvan mind a kettõ változat. Ahogy hallom, a filmes dal is Meryem hangja. Teljesen megegyezik, csak más a hangszerelése.
gb4400 2013 aug. 14. - 18:08:51
(1117/3430)
Úgy látom, te elég tájékozott vagy ebben a témakörben. Talán a végzettséged teszi?
offtopic
Petrapetrus 2013 aug. 14. - 18:07:54
(1116/3430)
Nem tudom, szerintem nincs annyira leegyszerûsítve. A lemezen Meryem énekel, a sorozatban pedig van, hogy olyan verziót vágnak be, ami valaki más által lett felénekelve. A lemezen Meryem Uzerli énekli a dalt. Nekem az tetszik jobban. :)
offtopic
Petrapetrus 2013 aug. 14. - 18:05:39
(1115/3430)
Törvénybe volt iktatva, hogy minden egyes fiútestvért és unokaöcsit el kell tenni láb alól annak, aki aktuálisan a trónra kerül. Korábban nem volt divat, csak aztán lett törvénybe iktatva ez a kegyetlen gyakorlat, amikor II. Mehmed idejében (konkrétan 1402 és 1413 között) olyan hatalmas ellentétek feszültek egymásnak a trón várományosai között, mely akkor majdnem felbomlasztotta a birodalmat. Ezt pedig nem volt szabad engedni. Szóval hiába szerették egymást, tisztában voltak vele, hogy ez a birodalom rendje: csak egy fiú élheti túl az aktuális uralkodót: az, aki õt követni fogja.
gb4400 2013 aug. 14. - 18:02:51
(1114/3430)
Köszi!

Azt hiszem, ugyanez van meg nekem is. :-) Belehallgattam, de azt vettem észre, hogy Hürrem altatódala, a Lulli címû szám a lemezen le van egyszerûsítve hangszerelés szempontjából. Ugyanez a szám a filmben nagyobb zenekarral, és halk férfikórussal hallható. Az a változat sokkal jobb.
gb4400 2013 aug. 14. - 17:59:30
(1113/3430)
Ahogy utánanéztem, ez a szultáni család nem igazán ismerte a testvéri szeretetet. Szulejmán apja, I. Szelim is eltette láb alól a testvéreit, megbuktatta az apját, unokaöccseit is elintéztette, hogy ne legyenek riválisok. Aztán amit Szulejmán csinált Mustafával, az is ebbe a sorba tartozik.
offtopic
Petrapetrus 2013 aug. 14. - 17:52:19
(1111/3430)
Így van.

Ez a belsõ monológ egyébként a sorozat hivatalos soundtrackjén is helyet kapott, ahogyan İbrahim és Szulejmán monológja is. Ha jól emlékszem, Hürrem monológja "Intriká(k) a palotában" cím alatt fut. :)