Téma: Szulejmán

Tibi5000 2013 máj. 15. - 18:17:08
(750/3430)
Sajnos egy idõben van a Sherlock és Watsonnal, és nem tudom nézni. De nem túl jókat hallottam róla.. Talán majd egyszer belekukkantok egy kicsit.
offtopic
Petrapetrus 2013 máj. 14. - 08:48:23
(749/3430)
Nálad a ponty. :)
Acbar sah 2013 máj. 13. - 22:21:44
(748/3430)
sajnálni nem kell,nézni nem kötelezõ,az izlés meg magánügy
1/10
B.B.Gunns 2013 máj. 13. - 19:45:19 1/10
(747/3430)
Ez mekkora egy fos sorozat, idióta hímsoviniszta gagyiság. sajnálni se tudom azt akinek ez bejön.
csabaga 2013 máj. 13. - 16:49:28
(746/3430)
A magyar nyelv története c. munka alapján az oszmánoktól átvett szavak:

Findzsa,kajszi,hombár,deli,tarhonya,dolmány,csuha,kalpag,zseb,papucs,mamusz,szattyán,csiríz,tarhonya,pite,kávé,ibrik,bogrács,tepsi,kefe,korbács,dívány,harács.

A lista nem teljes,akad még ma már idejétmúlt szó is bõven.
csabaga 2013 máj. 13. - 16:40:54 Előzmény Acbar sah
(745/3430)
Nem apát jelent eredetileg?
Petrapetrus 2013 máj. 13. - 07:57:58
(744/3430)
Törökül 'ºezlong' egészen pontosan. És van neki értelme, mivel létezõ szóról van szó. Az már egy másik kérdés, hogy a franciák találták-e ki elõbb ezt az elnevezést, vagy a törökök. :D (esetleg valaki más :))
tutub 2013 máj. 12. - 22:02:45 Előzmény Acbar sah
(743/3430)
Már megint a marhaságok... Pl. a sezlony mint török-magyar szó??? Baromság... Francia, úgy még értelme is van.
Acbar sah 2013 máj. 12. - 18:18:09
(742/3430)
ez nem szó,hanem a nemzetség neve,eredetileg kunok (Edömér ága) voltak.
Aba Sámuel valóban volt magyar király,a ménfõi csatáig(1044).
csabaga 2013 máj. 11. - 17:28:39
(741/3430)
Egy példa:

Régi török szavunk az Aba.Még ilyen királyunk is volt.Ez biztosan nem az Oszmán törököktõl származik,hanem inkább a kazároktól.
csabaga 2013 máj. 11. - 17:26:52
(740/3430)
Mindez szép,de azért örülök,hogy csak 150 évig voltak itt.:)

Ezek a török szavak alighanem egy közös nyelvi õstõl származnak és nem a török hódoltság alatt vettük át õket.
Egy a nyelvünkrõl szóló könyvben írnak kifejezetten tõlük átvett szavakról,de olyan sok nincsen.

A kukorica alighanem sok más nyelvben is kukorica...:)
Acbar sah 2013 máj. 11. - 11:55:51 Előzmény csabaga
(739/3430)
csabaga

hát azért vitatkoznék.

senki nem válaszolt a kérdésemre,de a nemzeti jelképünk a paprika is török,ez volt a törökmustár! !!!
a szõlõ termesztés meghonositása a mezõgazdaság pld.kukorica krumpli,mind török hozadék,a fürdõkulturáról nem is beszélve. láttátok ahol Viktória bejutott a tetõn??? ugyanaz a stilus mint a Rudas fürdõ teteje.õk épitették

ha sétálsz a török Rivierán(én minden évben megteszem,tegnap vettem meg a rep.jegyet) a feliratok jó részét megérted.
közel négyezer török szavunk van, ennek fele már oszmán török,Mint. tugla (tégla) ciment, biton (cement,beton)),tavuk (tyúk),kokorice, elma (kukorica,alma) sál,sapka,sezlon, anye (anya) stb.
a zenében a dobok hadználata,a töröksipról már nem is beszélve, nem hinné az ember,de a nagybõgõ is.menj el egy tötök estre, s nézd meg a zenekart.
Petrapetrus 2013 máj. 10. - 17:48:02
(738/3430)
Nyilván. :)

A rész vége viszont nekem nagyon tetszett, színészileg mindenképpen. A két édesanya... :)
Ez a Viktória engem nagyon idegesít, de még sokáig élvezhetjük a jelenlétét sajna... :)
2/10
napraforgó 2013 máj. 10. - 17:32:29 2/10
(737/3430)
Õnagysága lassan belenyugszik, hogy neki már nincs esélye. A szultán világosan megmondta: mérget küldtél az asztalomra - hát ezek után miért is bízna meg benne?
Petrapetrus 2013 máj. 10. - 17:13:24
(736/3430)
Na igen, tényleg kissé vérszegény volt a fogadtatás. Egyedül Mahidevránon látszott valami "igazi" érzelem. :D
csabaga 2013 máj. 10. - 16:49:00
(735/3430)
Szultán emlékmû Európában csak nálunk van.Ha itt is 500 évig lettek volna a törökök,mint Bulgáriában,és az ország teljes területén,alighanem itt sem lenne.

Viszont kíváncsi vagyok,a kalandozó magyaroknak van-e emlékmûvük,mondjuk St.Gallenben...Vagy bárhol máshol,ahol mindent felégettünk,elraboltunk,rabszolgákat szedtünk,az emberekre rágyújtottuk a templomot és a csecsemõket a tûzbe dobáltuk.

Lásd még ugyanezt:török hadsereg Alsó Ausztriában 1683-ban.
csabaga 2013 máj. 10. - 16:42:08 Előzmény Petrapetrus
(734/3430)
Én a törökök javára inkább azt írnám,késõbb befogadtak minden magyar menekülõt.Rákóczyt,Kossuthot,de még Kállay is a török követségre menekült 1944-ban.
Egyébként sok kárt okoztak nekünk,de a hódító mindenhol ezt teszi.
csabaga 2013 máj. 10. - 16:38:25 Előzmény Acbar sah
(733/3430)
Nyelvünk egy részét tényleg a török népektõl(az Uráltól a Kárpátokig történõ vándorlásunk alatt kaptuk,hiszen ilyen népek között éltünk),de az Oszmán törököktõl már kevesen vettünk ár,és nagy részük azóta eltûnt.

Megmaradt a kávé,bogrács stb.

A honfoglalás és a török hódítás között is volt kapcsolatunk török népekkel,hiszen az itt talált avar maradványnépek jó eséllyel török nyelvet beszéltek,akárcsak a besenyõk,vagy az országunkba költözõ kunok.
2/10
napraforgó 2013 máj. 10. - 14:49:34 2/10
(732/3430)
Birtam, hogy Hürrem megy jelenteni az anyaszultánnénak a terhességét, de az nem nagyon érdeklõdik a téma iránt, inkább a lánya esküvõjével van elfoglalva. Aztán a csaj bemegy a szultánhoz, de az is hamar lerázza - menj áldásommal, asszony. :)))
valahogy senki nem lelkendezett...
Viszont Gülnihal arca gyógyul rendesen!
Petrapetrus 2013 máj. 09. - 06:37:01
(731/3430)
Szerintem senki nem akarja a magyaroknak hõsként lefesteni a sorozattal a szultánt. Nagy ember volt, tetszik, nem tetszik. Ezt el kell ismerni. Ahogy pedig más is írta, nem ész nélkül vagdalkozott, s valóban sok mindent kaptunk a törököktõl. Nyilván ha nem kaptunk volna, kaptunk volna máshonnan, de ez van, megkaptuk, használjuk, a mindennapjaink része lett.
Ami a szoborállítást illeti, valahol jogos, bár ahol magyar "nagy emberekrõl" emelgetnek szobrokat, oda szégyen, nem szégyen, ezen az alapon Szulejmán emlékmûve is bõven elfér...

A Jud Süss be van tiltva, nem csak Izraelben, de sehol máshol elvileg nem vetíthetik. (Más kérdés, hogy nem olyan régen készült egy játékfilm a Jud Süssrõl, pontosabban a film keletkezésérõl. De gondolom nem erre gondoltál.)

Ja, és aki arra hivatkozik a sorozattal kapcsolatban, hogy nem volna szabad hazánkban leadni, mert milyen gyalázatos dolog ez, annak azt mondanám, hogy ideje lenne nem beszûkült módon nézni a világot, hanem érdemes lenne venni a fáradtságot megismerni a másik nézõpontját és kultúráját, még ha nem is lesz az szimpatikus. De legalább elmondhatom, hogy tudom mirõl volt szó (nagyjából) és nem légbõl kapott skatulyákkal dobálóznék. Mert igenis be kell látni, hogy az oszmán kultúra és történelem nagyon nem volt soha kibontva nálunk, sõt. Leszûkült annyira, amennyit velünk foglalkoztak és akkor is csak kegyetlen, barbár képet festettek le róluk - nekünk. Ami persze több, mint túlzó.

Az Egri csillagokat valóban bemutatták a törököknél is. Viszont az Egri csillagok történelmileg elég hiteltelen darab megint csak (tudjuk, hogy regény). Ami szintén túloz a mi javunkra. Olyan embereket emel hõsökké, akik török rabságban voltak/maradtak... Mégsem sértõdtek meg ilyen látványosan rajta... :)