Téma: Szulejmán

2/10
napraforgó 2013 okt. 14. - 17:07:25 2/10
(1430/3430)
Honnan veszed, hogy nekem nem tetszik a sorozat? Nagyon jó a zenéje, szépek a kosztümök, a nõk ruhái, ékszerei. Gazdag kiállítású az egész. Csak a történelmi hûségre nem törekedtek.
Amúgy meg a másik török sorozatból még annyit sem néztem, mint te, nem tudom, honnan veszed, hogy én azt nyomon követem? De ha úgy is lenne, ez miért zavarna téged?
Hadd döntsem már el én, hogy mit nézek és mit nem, mi tetszik és mi nem. Ezt meg neked kell megérteni.
10/10
Obsession 2013 okt. 14. - 15:29:11 10/10 Előzmény napraforgó
(1429/3430)
Jaj, ne forgasd ki a szavaimat. Leírom még egyszer hogy megértsd: ha nekem nem tetszik egy sorozat, akkor azt nem is nézem, nem hogy még kritikákat írjak róla! Most már megértetted? De tudod mit? Mondok egy példát: Most megy épp a Végsõ akarat címû török sorozat, egyszer az elején belenéztem, de nem tetszett így nem nézem és nem követek minden egyes részt, úgy mint te. Nem tetszik így nem nézem és ennyi. Lehet írok hozzá egy értékelést hogy nem jött be, de nem követek minden egyes részt és írok róla kritikát.
bakk 2013 okt. 14. - 13:16:47
(1428/3430)
Sajnos továbbra is a fõ gond a rengeteg reklám, hovatovább nézhetetlenné vált ez a remek sorozat.A reklámokat elkapcsoljuk, irány a másik csatornák valamelyike,aztán ott is maradunk,majd így tovább.
EZT NEM tudják a szerkesztõk, vagyis most az a kérdés, egyáltalán ki a fene nézi a reklámokat, akkor minek-kinek szólnak?Nekem spec.fogalmam nincs, milyen reklámok mennek a Szulejmán alatt, sõt már a film is érdektelenné válik!!
offtopic
Petrapetrus 2013 okt. 14. - 07:36:07 Előzmény napraforgó
(1427/3430)
Kasztíliai Izabella létezõ személy volt, más kérdés, hogy a sorozatbeli szerepét annyira én sem értem. Idõben sem stimmel teljesen...
Amúgy SPOILER igen, Szulejmánnak szánták az írók, ugyanis Izabella is beleszeret a szultánba, fel is kínálkozik neki, stb. A szultán is megszereti. A sorozat történetében Hürrem egyik legkeményebb ellenfele lesz majd Firuze mellett... Izabella annyira felkorbácsolja a kedélyeket, hogy még az is bekövetkezik,a mire senki nem számít: Hürrem és Mahidevran (!) összefognak ellene... :) SPOILER VÉGE
rizsa34 2013 okt. 14. - 02:43:23
(1426/3430)
Egy hasonló eset Szulejmán fiával megtörtént: Szelim felesége, III. Murád anyja egy velencei patríciuscsaládból származó (házasságon kívüli kapcsolatból született) nõ volt. "Hajreddin Barbarossa pasa, török tengernagy és híres kalóz fogta el még gyermekként 1537-ben, mikor az oszmánok elfoglalták Párosz szigetét, és vitte Isztambulba. Itt bekerült a trónörökös háremébe. A Nurbanu nevet kapta, melynek jelentése A Fény Hercegnõje. II. Szelim 1566-ban lépett trónra, és Nurbanu lett a kedvenc felesége (Haseki Sultan). (Nurbanu szultána, Wikipédia)
rizsa34 2013 okt. 14. - 02:20:39
(1425/3430)
Minden forrásban ez szerepel, hogy bizony 1526. szeptemberében felgyújtatja Szulejmán Budát (a várost, és nem a várat!). Ez is, valamint a pusztamaróti harcok (és a fosztogatás -többek közt az akindzsik által- a Dunántúlon egészen Gyõrig!) a zsákmányolás (rablás) mellett rémületkeltésre is szolgálnak, hogy megtörjék az ellenség (a magyarok) lelki erejét (Perjés Gábor: Mohács, 433. old.).
Azt is feljegyezték a török krónikák, hogy Ibrahim pasa és az általa vezetett sereg gyönyörûen ellátta magát hazafelé induláskor Szegednél élelemmel. Magyarország valóságos éléstárnak számított a középkorban, mert jók voltak az adottságok a mezõgazdasági termelésre, és gazdag volt természeti kincsekben is. Nem csoda, hogy ennyien meg akarták hódítani.
2/10
napraforgó 2013 okt. 12. - 11:37:39 2/10
(1424/3430)
Budát majd 15 év múlva gyújtják föl, amikor ténylegesen elfoglalták. Már ha elér odáig a történet.
Ja és lehet, hogy föl se gyújtják, mert a jóságos törökök nem olyanok.... Õk a védelmüket kínálták a magyaroknak, abba nem fér bele holmi gyújtogatás. Vagy ha mégis, azt biztos a gonosz gyaur ellenállók tették....
rizsa34 2013 okt. 11. - 23:45:12
(1423/3430)
Ha az akkori utak állapotából indulunk ki, akkor logikusabb volt tengeren utazni. Pl. Mária, II. Lajos anyja is hajón érkezett Franciaországból Velence érintésével, Horvátországon keresztül. És a Földközi-tengeren igencsak jelen voltak 1500 után az oszmánok (Egyiptomot is elfoglalta Szulejmán apja, Szelim, ha jól emlékszem). Ezenkívül a francia király is titkos egyezséget kötött az oszmánokkal, hogy a tengeren zargatják az ellenségeit, pl. spanyolokat.
Ez volt az egyik tippem, hogy azért raktak bele egy fürdõzõs jelenetet a spanyol hercegnõvel is a filmbe, hogy ott is legyen valami izgi. (Ivóvíz felhasználása nem gond: az egyszerû matrózoknak jó lett volna azután is, hogy fürdõzött benne egy nemes kisasszony :). De én is úgy tudom, hogy akkoriban max. tálban mosdóztak, szóval ez kegyes hazugság a filmkészítõk részérõl, de a jó szándékú csalás is csalás, igazad van.) A másik tippem, hogy miért lehetett szükség a jelenetre: bemutatják, hogy a török kalóz milyen erkölcsös (nem erõszakol meg nõket)?
Izabella-Szulejmán szál: nem tudom, mennyi lehetett a valóságalapja. Kasztíliai Izabellából, aki Ferdinánd unokahúga (bár hivatalosan nem ismerték el a szülõi, V. Károly (Ferdinánd bátyja) és Foix Germána), csak egy van a Wikipédián, de õ 8 éves 1526-ban.
Ferrer 2013 okt. 11. - 21:35:12
(1422/3430)
Az utolsó epizódból hiányoltam azt a részt, amiben felgyújtják egész Budát az oszmán igazságosság nevében.
2/10
napraforgó 2013 okt. 11. - 19:25:20 2/10 Előzmény rizsa34
(1421/3430)
Azért az sem mindegy, hogy a Földközi-tenger melyik táján hajókáztak, honnan hová mentek volna. Egyáltalán, muszáj volt hajón menni?Nem tudom, hogy a kalózok merrefelé garázdálkodtak akkoriban, vagy lehetséges, hogy az egész Földközi-tengert az uralmuk alatt tartották volna?
Érdekes, hogy a nõt nem kísérte valamiféle férfi rokon, nagybácsi, vagy unokabáty, ahogy ez akkoriban szokás volt. (a komorna nem kisérõ, az csak egy szolga)
Nem emlékszem, hogy ki volt a nõ võlegénye, csak arra, hogy a komorna jóképûnek mondta.
Nagyon szappanoperás volt, hogy a kalózok pont akkor foglalták el a hajót, amikor õnagyságára rájött a fürödhetnék (apropó: tengervízben pancsikált, vagy a szûkös ivóvízkészletet használta?), és a kalóz(vezér?) meg csak úgy besétált a nagy tisztálkodási jelenet közepébe....
Ezt a nõt most megint azért találták ki, hogy Hürremnek újra oka legyen féltékenykedni? Mert ahogy hallom, a szultánnak szánták ezt a drága nõt.
csabaga 2013 okt. 11. - 17:56:44
(1420/3430)
Útban Budáig nem nagyon volt nagy vár,kisebb se sok.A csata után sajnos.

Továbbra is az a véleményem,egy sikertelen ostrom után ugyanúgy elmenekültek volna,mint 1456-ban Nándorfehérvárnál és lehetõvé vált volna egy ellentámadás,amit Hunyadi is tervezett,vagy az osztrákok csináltak is Bécs sikertelen ostroma után 1683-ban.

A sereg egy része a váron kívül maradt volna,hasonlóan Nándorfehérvárhoz.
Persze utólag könnyû okosnak leni,és mondhatni,ugyanúgy végigpusztították az ország közepét a gyõztes csata után,mintha meg sem ütköztünk volna.
csabaga 2013 okt. 11. - 17:46:14
(1419/3430)
A török addig "virult",míg hódítani tudott.Ez már kényszeres volt.Meg muszáj is.Különben fellázadtak a janicsárok...
Azért látni,a távoli részeken már megelégedett a hûbérrel.Erdély,Thököly.

Bécsbe is már késõn értek oda.Addigra felkészültek a védõk és a hosszú ostrom alatt összejött a felmentõsereg.Bár ehhez diplomácia is kellett.
rizsa34 2013 okt. 11. - 17:20:38
(1418/3430)
Nem arról beszél a komorna, hogy a võlegényéhez megy?
Fürdõkád: Ugyanmár:), ebbõl látszik az is, amit mi a Lukács és a többi fürdõbõl már rég tudunk: a törökök szerettek fürdeni! Ellentétben a középkori Európa nemeseivel ... (bár a pestisjárványok is közrejátszottak abban, hogy a római kori fürdõket bezárták, ezt valahol olvastam).
rizsa34 2013 okt. 11. - 17:14:53
(1417/3430)
Utánaolvastam a Szent György szobornak, mert szégyenszemre nem igazán ismerem a történetét ennek a szép szobornak. A kutatók azt valószínûsítik, hogy még Nagy Lajos király éltében ajándékozta a Sárkányölõt az após-jelöltjének. (Az elsõ írásbeli megemlítése a mûnek: 1541, és akkor már Prágában van a szobor!).
Prokopp Mária: Márton és György Sárkányölõ Szent György-szobra: 1373 c. cikk a Korunkban.
Talán a Wikipédiában idézett forrásmû (egyedül ott szerepel a Szulejmános verzió a Kolozsvári testvérek szobrára vonatkoztatva) írója a Szent György kapu díszítményére gondolhatott? (Amit Prokopp cikke úgy említ: "Nagy Lajos királyunk a budai várban, a mai Dísztéren Szent György-templomot építtet, amelynek pompás kapuzatán a Szent György-ábrázolást a 16. században még a törökök is tiszteletben tartották.")
10/10
Krenal 2013 okt. 11. - 15:42:43 10/10
(1416/3430)
Ezzel kivételesen egyetértek.
rizsa34 2013 okt. 11. - 14:43:17
(1415/3430)
Amikrõl írsz, már csak azért sem lehetnek benne, mert az ábrázolt történés után következtek (kalandozás a honfoglalás után, Mekcsey hazamenetele a várvédés után) ... :) Viszont az benne van, hogy Levente a bolgárok zsoldjában harcolt, mikor meghalt (Honfoglalás), és az, hogy Ferdinánd a teniszjátékot nézi, mikor az egri hírekrõl jelent neki a követ (Egri csillagok). Szerintem a MODERN történelmi filmek egyik ismérve pont az, hogy nem végletesen elfogultak a saját hõseikkel szemben a készítõk (lsd. még Elizabeth, Tudorok stb.).
(Nem mellékesen, ha a Corvinák további sorsának utánaolvasol, 3 darabot találtak meg a 19. sz.-ban a szerájban penészesen és egérrágva, ennyire vigyáztak rájuk ... Azok menekültek meg, amiket az oszmánok követeknek adtak ajándékba, és Bécsbe stb. kerültek. (Nem mintha Ulászlóék annyira tutujgatták volna a kódexeket Mátyás halála után, de ennyit mi is meg tudtunk volna tenni, hogy szétajándékozzuk.)
Ezenkívül. Miért is engedte volna Szulejmán a portyázókat a Budai Várba és a drágaságok közelébe, ahol az õ szállása volt (és amit nyilván a sebbel-lobbal menekülõ Mária királynéék nem ürítettek ki teljesen)? De vajon miért maradt ki a filmbõl, hogy Szulejmán felgyújtatja a várost, és a csapatai közben portyáznak a környéken, és nem kímélik a civil lakosságot? Lsd. pusztamaróti harcok, Dobozy Mihály és hitvese (nekik szobruk is van, ami még ma is áll, igaz hogy Pilismaróton). Vagyis: ellátmány és fizetés kellett a katonáinak, valamint biztosítja a visszavonulást, amit egyébként mindenki így csinál egy hódító háborúban(lsd. Vikingek).
Egy halvány utalás azért történik erre a filmben. Gritti mit is beszél a segédével?
- Most futnak be a gályák a magyarországi gyõztesekkel, zsákmánnyal tele ...
Hajreddin Barbarossza 2013 okt. 11. - 12:18:54
(1414/3430)
Jó, hát ezt mégsem várhatjuk el tõlük, a Honfoglalásban sincs benne az utójáték a kalandozásokkal, vagy az Egri csillagokból is kimaradt, hogy a hazafelé tartó várvédõ hõs, Mekcsey István megpróbált fizetés nélkül némi szénához jutni, erre a széna tulajdonosai agyonverték. :)
Mondhatni, a sérelmekrõl csináljanak filmet a sértettek. Ha mi forgatnánk le Szulejmán 1526-os budai bevonulását, nyilván abban meg nem lenne benne, hogy a szultán személyes utasításával óvta meg a mûvészettörténet egyik legnagyszerûbb alkotását, a kolozsvári fivérek Szent György szobrát, amit végül csak emiatt nem döntöttek le fosztogató török katonák, így Szulejmán elvonulása után végül sikerült Prágába menekíteni, ahol mind a mai napig megcsodálható.
2/10
napraforgó 2013 okt. 11. - 05:49:03 2/10
(1413/3430)
Valaki tudja, hogy a kasztiliai hercegnõ miért és hova hajókázott a Földközi-tenderen?
Kicsit csodálkoztam, hogy a vitorláshajó nagyszalon méretû lányszobájában habfürdõzött a hölgy.
Szerintem az akkori vitorlásokon
- nem is volt akkora szoba;
- nem volt még habfürdõ;
- nem volt nagy szokás a fürdõzés, legfeljebb némi parfümmel illatosítás.
2/10
napraforgó 2013 okt. 11. - 05:40:40 2/10
(1412/3430)
Ez a fórum a vélemények cseréjére jött létre. Szerintem a negatív vélemény sem tiltott. Mások is, nemcsak én szóvá tettük a történelmi "tévedéseket", csúsztatásokat.
Ha ez téged zavar, keress egy rajongói oldalt, ahová nem írnak mást, csak azt, hogy jajj de szép, jajj, de jó.
2/10
napraforgó 2013 okt. 11. - 05:38:05 2/10
(1411/3430)
:D :D :D