Téma: Szulejmán

2/10
napraforgó 2014 máj. 04. - 06:08:47 2/10
(2090/3430)
Nem tudtam, hogy kell farkincát csinálni az s-nek.
Ha egybe írom, a Google fordító nem fordítja le, de ha külön: gül ºah, akkor a mindenki nevetett megoldást adja. Farkinca nélkül meg: hamis rózsák.
Ez csak azért tetszett, mert a nõ is, aki viseli a nevet meglehetõsen hamis.
Petrapetrus 2014 máj. 03. - 15:37:25
(2089/3430)
Még nagyon a sorozat elején járunk. Hiába megy nálunk több, mint egy éve a széria, mivel felezve adják a részeket, nem haladtunk sokat. Jelen részszámokat tekintve kb. a sorozat negyede ment le nálunk eddig. Hürrem nyilván akkor kap nagyobb (politikai) szerepet például, amikor már nem lesz rabszolga, illetve nagyobb hatalommal is bír majd.
Petrapetrus 2014 máj. 03. - 15:32:23 Előzmény napraforgó
(2088/3430)
Nem tudom, hogy fordítottad, de nekem nem ezt adta ki. A Gülºah nevet "º"-sel kell írni, nem "s"-sel, mert két külön hang a török nyelvben. Míg az elõbb "s", addig utóbbi "sz". :) Amúgy "király" a "ºah", de ez talán nem is meglepõ. :) Fordító nélkül is lehet tudni. Bár ha több jelentése is van a szónak..? A Google nekem mindenesetre csak egy jelentést ad ki. :)
Petrapetrus 2014 máj. 03. - 15:27:30 Előzmény abisztriczky
(2087/3430)
Minden évad más-más mennyiségû részt foglal magában. Nálunk azóta van a 2. évad, mióta Viktória lebukott és kiírásra került a sorozatból. Itt vannak az évadok és részek: http://tr.wikipedia.org/wiki/Muhte%C5%9Fem_Y%C3%BCzy%C4%B1l_b%C3%B6l%C3%BCmleri_listesi
Petrapetrus 2014 máj. 03. - 15:19:45 Előzmény napraforgó
(2086/3430)
Hatice nem tud róluk. Csak úgy tûnik, mintha. De majd nemsokára Nigar ír egy levelet Ibrahimnak, amiben vall az érzéseirõl. Ami persze nem jut el a címzetthez, mert Hatice kezei közé kerül...
haniel52 2014 máj. 03. - 13:46:35 Előzmény napraforgó
(2085/3430)
Ja, akkor a péntek volt...ezek szerint mégis Majdevránt feleségnek tekintette a Valide. Akkor nyilván ezt értettem félre. :S Abban egyébként nekem is van hiányérzetem, hogy Hürremnek csak a háremben zajló hatalmi harcairól és a szultánhoz fûzõdõ viszonyáról van szó, remélem azért az elkövetkezõ részekben megcsillantja majd különleges intellektusát, vagy látunk valamit abból is, ahogy Szulejmán bizalmasa lesz, hiszen ez az, ami a többi kortársnõi fölé emeli...
2/10
napraforgó 2014 máj. 03. - 06:00:47 2/10 Előzmény szevia
(2084/3430)
Én azt hiányolom a sorozatból, hogy bemutatná, hogy Hürrem méltó társa - szellemi szinten is! - Szulejmánnak. Igaz, a wikipédia nem túl hiteles történelmi forrás, de ebben valószínûleg nem téved.: Hürrem igazi, inteligens társa volt a szultánnak, okos tanácsokkal segítette, vele politikai kérdéseket is megbeszélhetett. Itt meg csak azt látom, hogy hHrrem a szépségével, meg a nõi fortélyaival hódít. A szultán a világon semmi fontosról nem beszél vele, politikai kérdésekrõl meg aztán végképp nem.
Igaz, Hürrem még csak 24 esztendõs, a szultán meg 10-zel több, még van idõ ilyesmire is. Csakhát az inteligencia olyan dolog, ami hamar megmutatkozik...
Ferrer 2014 máj. 02. - 22:04:48 Előzmény haniel52
(2083/3430)
Egyébként észrevettétek, hogy Hatidzse mennyire szerencsésnek mondhatja magát a sorozatban? Egyedül neki van valakije, akire azt mondhatja, hogy a barátja.
9/10
szevia 2014 máj. 02. - 20:59:00 9/10
(2082/3430)
Hát igen, alighogy megkedvelném Hürrermet a vitalitásáért, szabadlelkûségéért, bátorságáért, máris csorbul a kép a kicsinyes féltékenykedései, és alacsonyrepülésû akciói miatt.
Másfelõl õ az egyetlen akit Szulejmán méltó társnak érezhet, vele egy súlycsoportban lévõnek, nem a lelki nemesség vonalán sajnos, de a lélek merészsége, és ereje miatt.
A lényeg, hogy õ nagyon más, mint a környezete, máshonnan jött, nincs a vérében ez a hierarchikusság és alázatos beletörõdöttség. De ami a fõ, hogy elveszítette szüleit, szerelmét /így hitte /semmi talaj a lába alatt, emiatt annyira életbevágó számára, hogy biztonságot találjon, valahol otthon legyen.
Hatidzse hogy megváltozott! A hosszas Ibrahim utáni epekedése idején nagyon unalmasnak és érdektelennek találtam ; azóta az egyik legizgalmasabb szereplõ lett, és hihetetlenül jó a színésznõ, aki játssza.
A legemberibb, és legszerethetõbb Nigár.
2/10
napraforgó 2014 máj. 02. - 19:47:31 2/10
(2081/3430)
Nem volt szokás, hogy a szultánok is nõsüljenek, mint a közönséges alattvalók. Az, hogy Hürremet mégis elvette, különleges alkalomnak számított, még akkoriban is.
Amúgy meg nem a csütörtök volt Májdevráné, hanam a péntek (szent péntek). Ahogy a kersztények a vasárnapot, a zsidók a szabbatot (szombat) ünneplik, úgy a muszlimok meg a pénteket tartják Isten szent napjának. Állítólag minden muszlim férfi köteles péntekenként a feleségével hálni! Mint itt a sorozatban láthattuk, akkoriban még nem volt többnejûség, vagy legalábbis az oszmán birodalomban nem.

Valamikor régen olvastam, hogy valami nagy hódító háborúskodás után túl sok ellátatlan özvegy és árva maradt, ezért engedélyezték a férfiaknak a többnejûséget. Ma is lehet 4 felesége egy muszlim férfinak a legtöbb arab országban. Bár ebbe állítólag az elsõ feleségnek elõzetesen bele kell egyezni.
haniel52 2014 máj. 02. - 18:46:14
(2080/3430)
Köszi az infót, akkor én valamit nagyon félreértettem, azt hittem Mahidevran a felesége... Valamikor az elején volt egy olyan rész, amikor a Valide kiharcolja, hogy csütörtökönként mindenképpen Mahidevránt fogadja Szulejmán, azt hiszem én akkor véltem hallani azt, hogy az a nap mindig a hivatalos feleségé....:S Viszont akkor nem értem, mire van úgy nagyra magával Mahidevrán, miért nézi ennyire le Hürremet, ha õ is csak egy ágyas. Én nem is értem, miért nincs akkor hivatalos felesége a szultánnak, ez elég fura.....hiszen már nem annyira fiatal...
2/10
napraforgó 2014 máj. 02. - 17:24:54 2/10
(2079/3430)
Májdevrán soha nem lett a felesége Szulejmánnak, csak Hürremet vette el hivatalosan. Gondolom ezért kapta meg a valide tisztségét Szulejmán anyjának halála után.
2/10
napraforgó 2014 máj. 02. - 17:22:59 2/10
(2078/3430)
Igaz, igaz, Gülfem Hatidzse szolgálója, Gülsah meg Májdevráné. Gülfem volt a szultán korábbi ágyasa, aztán egy rövid pillanatig Gülnihál is.
2/10
napraforgó 2014 máj. 02. - 17:20:39 2/10
(2077/3430)
Annyi Gül van itten - ami rózsát jelent, mint tudjuk - Gülsah, Gülfem, Gülnihan, sõt Májdevrán másik neve Gülbahar. A Bahar tavaszt jelent, így a gül-lel együtt talán tavaszi rózsának lehet fordítani.
A Google fordító a Gülsah nevet hamis rózsának fordítja. És valóban Májdevrán szolgálója elég hamis.
Acbar sah 2014 máj. 02. - 16:07:29
(2076/3430)
Így van.

Gülsah az intrikus szolgáló.

Mahidevran a, ,fehér rózsa,, nem hivatalos feleség,hanem a trónörökös anyja,de mivel oszmán,s szabad ember,ezért az uralkodócsalád tagja.
haniel52 2014 máj. 02. - 15:09:52
(2075/3430)
Bocs, de nem Gülfem az, aki korában a szultán ágyasa volt, mielõtt az szultán lett volna?? És õ Hatidzse nagy barátja, egyébként meg a validénél van nem? És Majidevran Szulejmán hivatalos felesége...legalább is ahogy én értelmeztem a dolgokat, mert õ az uralkodó család tagja, pont ezzel van most a konflikus az adományoknál nem? vagy valamit én most akkor rosszul értelmeztem?? Mert ugye azzal piszkálta Hürremet, hogy õ csak egy rabszolga....
abisztriczky 2014 máj. 02. - 11:13:54
(2074/3430)
Biztos volt már errõl szó korábban, de nekem nagyon kiesett. Úgyhogy szeretném megkérdezni, hogy egy török évad hány részes (Törökországban)? Csak azért, mert kiváncsi vagyok, hogy most hol tart az RTL Klub az 1. évadban.
Elõre is köszönöm, ha valaki leírja!
keveled 2014 máj. 02. - 10:59:23
(2073/3430)
Nigart meg nagyon sajnálom emiatt a reménytelen szerelem miatt. Jobban megérdemelné Ibrahimot, mint ez a hisztis Hatice.
Modjuk nem tudom, mit eszik Ibrahimon, tök bunkó, lekezelõ vele...bárez már ki lett egyszer tárgyalva.
keveled 2014 máj. 02. - 10:44:09
(2072/3430)
Erre nem gondoltam., de én tuti minél messzebb szeretném tudni a "vetélytársam". Persze ki tudja, Ibrahim nem hagyná el egy szolgáló miatt,, ebben biztos lehet Hatice.
2/10
napraforgó 2014 máj. 02. - 09:46:35 2/10
(2071/3430)
Ez van! Ott és akkoriban elég volt a legkisebb gyanú, hogy akárki zsákban végezze a tenger fenekén.
Gülnihál nem csinált semmit, csak eleget tett a szultán óhajának, elment hozzá az "aranyúton".
Májdevrán még ennyit sem csinált, õ addig a szultán kedvenc ágyasa volt, a fia anyja. De Hürrem szívfájdalom nélkül kitúrta a helyébõl.
És? Most melyiket sajnáljam?
Ez kicsit olyan, mintha ma a szeretõ elszeretné a férjet a családjától. Manapság inkább a feleséget, meg az elhagyott gyereket szokták sajnálni és kígyót-békát kiabálnak a szeretõre.
Most akkor miért is kellene Hürremnek drukkolni?
Amúgy meg Májdevrán is elvette Gülsahtól a szuktánt, most Gülsah az õ szolgálója, holott korábban õ is gyerekeket szült a szultánnak. Pech, hogy azok nem maradtak életben, így Májdevrán a túlélõ fiával legyõzte õt. Most az, hogy Gülsah lelkesen szolgálja az utódját vajon megbecsülendõ? Normális nõ biztos ármánykodna ellene.