Téma: Szulejmán

offtopic
Petrapetrus 2014 máj. 28. - 07:19:44
(2210/3430)
Aranyos ez a sztori. :)

Hát igen, nekünk tényleg egyszerû a kiejtés. [De csak ha tudjuk, hogy melyik hangot hogyan kell ejteni. Például az "s" meg az "º" nem ugyanaz. Elõbbi "sz", utóbbi az "s". :) ] A nyelvtanról nem tudok nyilatkozni, mert abba egyáltalán nem mélyültem bele. Ha török szöveget akarok értelmezni, akkor nekem a Google Translate marad. Ami, csak hogy "örüljek", a töröknél kifejezetten rémes. Nagyon nehezen, vagy egyáltalán nem érthetõ lesz a végeredmény. És a "segíts magadon, Isten is megsegít" sem segít, mert hiába nézek rá a zavaros részekre eredeti nyelven, tulajdonképpen egy mukkot sem értek. A Guglis fordító hasznos találmány, ha az embernek van némi köze adott nyelvhez, akkor is képes értelmezni a szöveget, ha a végeredmény zûrzavaros. :) így viszont... :)
Acbar sah 2014 máj. 27. - 21:18:11
(2209/3430)
Ne hagyd ki!

én 12 éve járok oda,már törzsszállodám is van.

Nagyon kedves emberek,s azon kevés helyek egyike ahol tényleg kedvelik a
,, legnyugatibb török törzs népét ,, ez vagyunk mi, Malarisztan.
10/10
SecretKismet 2014 máj. 27. - 20:18:14 10/10
(2208/3430)
Pár szót és kifejezést tudok, amit magamtól összegyûjtögettem innen-onnan. Egyszer tervezem, hogy megtanulom a nyelvet. Még Törökországban sem voltam sajnos. De ami késik, nem múlik ;)
10/10
SecretKismet 2014 máj. 27. - 20:14:19 10/10 Előzmény Petrapetrus
(2207/3430)
Akkor én is belinkelem, ami nekem van meg: http://www.libri.hu/konyv/john_freely.a-szultanok-maganelete.html
Ezt be lehet szerezni magyarul is, és nem csak Szulejmánról szól, hanem végig követi az összes szultán életét és a birodalom létrejöttét is. Lehet majd késõbb megpróbálkozok én is angol nyelvû könyvekkel, nekem nem okoz gondot az angol nyelv. Már ha nem túl tudományos :) A te linkednél az alul megjelenõ Ibrahim Pasás könyv is érdekes lehet.
Acbar sah 2014 máj. 27. - 19:50:41 Előzmény Petrapetrus
(2206/3430)
A török nagyon könnyen tanulható,fõleg nekünk,mert mi is türk eredetû nép vagyunk.

mikor elõször voltam Törökországban akkor voltak bronzermesek a vb-n
s azzal szivatták a turistákat (Igaz koktél ellenében) hogy olvassa már fel a csapat összeállítását.

A német és angol vendégek sárgultak az irigységtõl,mert nekem nem okozott gondot Rüstü (kapus) Hakan Sükür vagy Ümit Davala kiejtése,Balta még úgy sem. De becserélték a koktél nyereményt rakira.

Az európai nyelvek jó részében nincs õ vagy û betû ami türk örökségünk.
hét (+3) törzsünkbõl csak kettõ szabir, a Nyék és a Megyer,a többi török .
Acbar sah 2014 máj. 27. - 19:50:25 Előzmény Petrapetrus
(2205/3430)
A török nagyon könnyen tanulható,fõleg nekünk,mert mi is türk eredetû nép vagyunk.

mikor elõször voltam Törökországban akkor voltak bronzermesek a vb-n
s azzal szivatták a turistákat (Igaz koktél ellenében) hogy olvassa már fel a csapat összeállítását.

A német és angol vendégek sárgultak az irigységtõl,mert nekem nem okozott gondot Rüstü (kapus) Hakan Sükür vagy Ümit Davala kiejtése,Balta még úgy sem. De becserélték a koktél nyereményt rakira.

Az európai nyelvek jó részében nincs õ vagy û betû ami türk örökségünk.
hét (+3) törzsünkbõl csak kettõ szabir, a Nyék és a Megyer,a többi török .
Acbar sah 2014 máj. 27. - 19:50:01
(2204/3430)
Ha egyszer rájövók miért küldi el kétszer,rögtön iszom egy rakit.
Acbar sah 2014 máj. 27. - 19:49:37
(2203/3430)
Ha egyszer rájövók miért küldi el kétszer,rögtön iszom egy rakit.
Acbar sah 2014 máj. 27. - 19:48:14 Előzmény Petrapetrus
(2202/3430)
A török nagyon könnyen tanulható,fõleg nekünk,mert mi is türk eredetû nép vagyunk.

mikor elõször voltam Törökországban akkor voltak bronzermesek a vb-n
s azzal szivatták a turistákat (Igaz koktél ellenében) hogy olvassa már fel a csapat összeállítását.

A német és angol vendégek sárgultak az irigységtõl,mert nekem nem okozott gondot Rüstü (kapus) Hakan Sükür vagy Ümit Davala kiejtése,Balta még úgy sem. De becserélték a koktél nyereményt rakira.

Az európai nyelvek jó részében nincs õ vagy û betû ami türk örökségünk.
hét (+3) törzsünkbõl csak kettõ szabir, a Nyék és a Megyer,a többi török .
Acbar sah 2014 máj. 27. - 19:47:45 Előzmény Petrapetrus
(2201/3430)
A török nagyon könnyen tanulható,fõleg nekünk,mert mi is türk eredetû nép vagyunk.

mikor elõször voltam Törökországban akkor voltak bronzermesek a vb-n
s azzal szivatták a turistákat (Igaz koktél ellenében) hogy olvassa már fel a csapat összeállítását.

A német és angol vendégek sárgultak az irigységtõl,mert nekem nem okozott gondot Rüstü (kapus) Hakan Sükür vagy Ümit Davala kiejtése,Balta még úgy sem. De becserélték a koktél nyereményt rakira.

Az európai nyelvek jó részében nincs õ vagy û betû ami türk örökségünk.
hét (+3) törzsünkbõl csak kettõ szabir, a Nyék és a Megyer,a többi török .
offtopic
Petrapetrus 2014 máj. 27. - 13:45:05
(2200/3430)
Nekem ez a könyv van meg [ http://www.amazon.com/Suleiman-Magnificent-Andre-Clot/dp/0863564984 ], ami egész jó. Legalábbis amennyit eddig beleolvastam és amit eddig tudtam vele haladni. Sajnos az angolt még csak tanulom, és egy ilyen hosszabb lélegzetvételû munka nem megy túl hamar. Eredetileg egy másik könyvet akartam megvenni, de az beszerezhetetlen emberi áron. Külön rendelésre elérhetõ, de 40 angol fontot kóstál...

Plusz majdnem beleestem egy csapdába. Van egy könyv angolul Hürrem és Szulejmán kapcsolatáról, amit majdnem megvettem. Elolvastam a könyv kritikáit és kiderült, hogy csak fikció. Pedig megörültem a könyv láttán... :D
10/10
SecretKismet 2014 máj. 27. - 13:35:42 10/10
(2199/3430)
Én eddig egy könyvet olvastam, ami átfogóan foglalkozik az oszmánokkal, a "Freely John-A szultánok magánélete" címût. tetszett, mert hozzáértõ emberek dolgoztak rajta, és látszik, hogy utánanéztek a témának. Bemutatták az elejétõl a végéig az oszmán szultánok életét, uralkodását. Mellé még én is pár tanulmányt olvastam, amit interneten találtam + a Rubicon Szulejmános része is jó volt. Pontosan, az a baj, hogy nagyon kevés írásos emlék maradt fenn abból az idõbõl, és nem is lehetünk biztosak benne, hogy ami van, az teljesen hiteles. És általában magyar és angol nyelven is ritkán érhetõek el ilyen írások. Törökül meg sajnos nem értek... :)
Lillith Morgan 2014 máj. 27. - 12:05:37
(2198/3430)
Abdullah-ot is beletehették volna. Igaz. Érdekes lett volna látni, hogy Hürremet ez mennyire változtatta volna meg.
Én mindig úgy tudtam, hogy Raziye Szultána elég sokáig élt. A másik fia, Sehzade Ahmed halt meg korán. Egyébként akár még õt is beletehették volna. Én nem bántam volna, ha kicsit elhúzzák Hürrem "gyõzelmét".
Mondjuk a valóságban végül Mahidevrant eleve számûzte a szultán, miután egyszer rátámadt Hürremre és megtépte. Itt ez is másképp van bemutatva.

És igen, vitathatatlanul Mihrimah volt a szultán legnagyobb kincse. Nem véletlenül lett õ a "fõnök" a háremben az anyja halála után. Olvastam egy török nyelvû tanulmányt, ami szerint késõbb még Nurbanunak is muszáj volt várnia, mert még Szelim mellett is fontosabb szerepet töltött be a nõvére, mint õ.

És igen, mindennek jó sok alternatívája van. Én szívesen foglalkozom ezzel a korszakkal, csak sajnos nagyon kevés a hiteles anyag, forrás, amit meg lehet találni. Sokan a különféle legendákat veszik alapul, hiszik el. A sorozatban is többször jelennek meg ilyen "mesés elemek". Amik az évszázadok során már beszivárogtak a köztudatba.
offtopic
Petrapetrus 2014 máj. 27. - 11:45:17
(2197/3430)
Én is, ha találtam valamit, akkor elolvastam, mert hajtott a kíváncsiság, ettõl függetlenül bizonyos források kivételével semmit nem vettem készpénznek. Egyik olyan vagyok, aki inkább utánanéz még pár egyéb nyelven is a forrásoknak. Amúgy a Rubicon jó, magam is gyakran fellapozom. Ilyen még a BBC History, ha már magazin... :)
Ez a szakterület elég speciális, gondolom ezért vannak kevesen, akik ezzel foglalkoznak. Nem hátrány például - nagyon nem - ha az ember tud törökül. De hát nálunk nem a legnépszerûbb idegen nyelv... :) (mondjuk a sorozat hatására többen is elkezdtek vele foglalkozni, tanulgatni) Plusz mivel az általános, illetve középiskolában sem mélyednek bele a tananyagok, sem pedig a tanárok ebbe a korszakba, nehéz kedvet csinálni ahhoz, hogy valaki elmenjen turkológusnak. :) Amúgy tényleg furcsa, hogy ennyire mellõzzük az oszmánokat, holott pont õk azok a néhány "népség" közül, akikhez meglehetõsen sok közünk volt. :)
10/10
SecretKismet 2014 máj. 27. - 09:13:02 10/10
(2196/3430)
Én ezért olvastam sok helyrõl sokmindent errõl a korról, volt ami átfogóbb volt, de volt ami meg teljesen ellentmond a többinek. Egyszer egy történelemtanárral is beszéltem errõl, õ is megerõsített benne, hogy nagyon kevés történész van az országban, aki ezzel a korszakkal foglalkozik, és az "átlag" történelemtanárok is alig tudnak valamit róla. Õ maga is csak az alapokat tudta a korból, pedig nem kis ember (Rubiconban is szokott publikálni). Ahogy mondtam, ez a korszak, meg úgy az egész keleti történelem mintha kimaradna nálunk az oktatásból. Mintha nem is létezne. Emlékszem, anno középiskolában azt mondta nekünk a töritanárunk, hogy "Szulejmán megölette az összes gyermekét, hogy Szelim fiának biztosítsa a trónt". Holott tudjuk, hogy nem az összes gyermekét ölette meg, csak kettõt. Sajnos ezzel a mondattal az interneten is találkoztam már...
Petrapetrus 2014 máj. 27. - 07:42:56
(2195/3430)
Nem tudom, melyik valószínûbb, úgy tudtam, hogy kb. egyforma esélye van mindkettõnek, csak az egyiket többet emlegetik. Talán mert egyszerûbb, mint "végigvezetni a családfát"..? :D A történészek szinte mindenrõl vitatkoznak és szinte nincs olyan téma, aminek ne lenne legalább 2-3 alternatívája. Csak hogy ne menjünk olyan messzire: ilyen a mohácsi csata is. :)

Szulejmán gyerekeinek száma azért is kérdéses, mert már akkor voltak "nõügyei" és gyermekei, amikor még nem volt olyan jelentõs személyiség, vagyis nem tudták, hogy õ lesz a szultán. Meg tulajdonképpen valószínûleg "mind" meg is halt. Ahogy Gülfem gyermekei is.

Raziyét anno valamikor a topik indulása elején emlegettük. Akkor még nem lehetett tudni, hogy Nazenin lányaként hozzák be a sorozatba, csak egyszerûen úgy tûnt, kimaradt. Én is örültem volna, ha megtartják az eredeti események szerint és Mahidevran hozza világra. Magam is úgy vélem, Mihrimah és Raziye "kettõse" érdekes lehetõségeket hordozhatott volna magában. Az, hogy Raziye meddig élt, szintén kicsit kérdõjeles. Annak idején, amikor még nem került elõ a sorozatban, s utánanéztem a születési adatainak, emlékeim szerint mintha szerényebb kort ért volna meg, mint ami mostanában szerepel. Aztán nem tudom... Mindenesetre Raziye nem volt igazán Szulejmán szíve csücske, ha lehet így fogalmazni. Mihrimah volt számára a legnagyobb kincse. :)

Ami azt illeti, én beleraktam volna a sorozatba Abdullahot is. Legalább õt. "Sok vizet nem zavart volna" egy újabb terhesség. Hürrem szenvedett volna tõle, de ahogy írtátok, ez is hozzá tartozott.

A török részek tartalmát követem, illetve bele-bele nézek, de hogy végig nézzem az epizódokat, nincs idõm. A 70. részig megvannak az epizódok DVD minõségben, utána online szoktam nézelõdni. A sorozat hivatalos oldalára sok érdekességet feltesznek, azt szoktam nézegetni.

Ami a történelmi hitelességet illeti úgy általában: a könyvek és cikkek sem tökéletesek 1-2 kivételtõl eltekintve. Nincs egy igazán hiteles, átfogó munka errõl a korszakról, illetve I. Szulejmán életérõl. Legalábbis magyarul. Ami van, az vagy régi és elavult, kissé 'bulváros' vagy ponyvás. :(
Acbar sah 2014 máj. 26. - 22:13:37
(2194/3430)
Hollywoodban nem A hitelesség a fontos,hanem a látvány s a film ,, eladása,,

lásd Trója

gondolod az amerikai, ,pamlagkrumpli,, Mr. Smith megért valamit a végvári harcokból vagy az oszmán birodalom felemelkedésébõl,amikor Buda várát nem tudja megtalálni a térképen sõt Magyarországot sem.
Acbar sah 2014 máj. 26. - 22:13:22
(2193/3430)
Hollywoodban nem A hitelesség a fontos,hanem a látvány s a film ,, eladása,,

lásd Trója

gondolod az amerikai, ,pamlagkrumpli,, Mr. Smith megért valamit a végvári harcokból vagy az oszmán birodalom felemelkedésébõl,amikor Buda várát nem tudja megtalálni a térképen sõt Magyarországot sem.
10/10
SecretKismet 2014 máj. 26. - 20:41:12 10/10
(2192/3430)
Lehetséges, mert nem sok esély van rá, hogy ebbõl lesz valami :D de sose lehet tudni ;) Ha mégis lesz akkor maximum egy olyasmit tudnék elképzelni, mint a 300. Történelmi hitelesség-szomjunkat pedig valószínû, hogy továbbra is könyvekkel és cikkekkel kell csillapítanunk :D
Lillith Morgan 2014 máj. 26. - 20:21:16
(2191/3430)
Igen, ezek miatt néztem én is furcsán. De az biztos, hogy a történelmi hûség iránti igényemet nem elégítené ki.
Aztán lehet, hogy csak valami buta pletyka volt :D