Téma: Szulejmán

10/10
paallaci 2014 júl. 27. - 12:04:02 10/10 Előzmény haniel52
(2490/3430)
Jah, de tulajdonképpen azt kellett tennie, amit a Valide parancsolt neki.
***SPOILER***
Egyébként késõbb Sümbül aga Hürrem leghûségesebb szolgálója lesz.
***SPOILER VÉGE***
Acbar sah 2014 júl. 27. - 11:57:21
(2489/3430)
Igen

majd nézzétek meg @ következõ részt.
abisztriczky 2014 júl. 27. - 11:23:38
(2488/3430)
***SPOILER***
Dazse visszakerül a posztjára, nem? A szultán felülbírálja az anyját, és visszahelyezteti.
***SPOILER***
haniel52 2014 júl. 27. - 11:09:39
(2487/3430)
Igen, igazad lehet! Egyébként azért Szümbül is megéri a pénzét, hiszen õ is nyakig benne volt ebben az összeesküvésben, legalább is én úgy néztem... Kíváncsi vagyok, hogy Bali bég mennyire jelent majd védelmet Hürremnek, mert én úgy láttam, hogy õ Hürrempárti, vagy nem?
2/10
napraforgó 2014 júl. 27. - 10:37:18 2/10
(2486/3430)
A szultán korábban Ibrahimot, aztán meg Bali béget szokta megbízni az ilyen nyomozósdival, de most egyik sem volt ott. Hónapokkal az eset után meg már nem sok sikerre lehetett volna számítani. A valide meg biztosította a fiát, hogy megbûntette a vétkeseket.
Na most akkor illik még kérdezõsködni, hogy hány háremhölgyet, és miképpen büntettek meg? Nyilván nem. Talán egyszer majd rákérdez Szümbülnél. De ha már Dazsét is leváltották... Hürrem meg vagy elárulja, vagy nem. De szinte mindegy is, hogy kik voltak a végrehajtók, ha az eszemei szerzõ úgysem bûnhõdik meg soha.
haniel52 2014 júl. 27. - 07:18:52
(2485/3430)
Nilüfert nem Bali bég ölette meg? Bár tudta, hogy nem a lány a bûnös, de meg kellett halnia azért amit tett, na és persze a valide miatt is, igen. Ez azonban nem mond ellent annak, amit írtam, hogy kissé furcsa az, hogy a háremhölgyek nem bûnhõdnek a gyilkossági kísérletért, hisz a szultán feleségét akarták megölni, és itt is kiderülhetett volna, hogy ki is áll az ügy hátterében, nem? Csak kellõ szigorral utána kellett volna járni, mint anno a kedvenc ló meggyilkolásakor. Persze gondolom a szultán se nagyon akarta, hogy kiderüljön az igazság, mert akkor anyucit kellett volna megbüntetni..
10/10
paallaci 2014 júl. 26. - 23:49:43 10/10 Előzmény haniel52
(2484/3430)
Nilüfert a Válide ölette meg, azért, hogy nehogy elmondja a szultánnak, hogy õ ölette meg vele a lovat.
Acbar sah 2014 júl. 25. - 20:08:52 Előzmény napraforgó
(2483/3430)
Jól tudod.

Napraforgó
Mint írtam egyidõs az iszlámmal. Azt pedig 622-tol (a hidzsra) számítjuk.
Acbar sah 2014 júl. 25. - 20:07:28 Előzmény napraforgó
(2482/3430)
Jól tudod.

Napraforgó
Mint írtam egyidõs az iszlámmal. Azt pedig 622-tol (a hidzsra) számítjuk.
2/10
napraforgó 2014 júl. 25. - 20:04:27 2/10 Előzmény respect77
(2481/3430)
Igen, az Ószövetség csakugyan ismeri atöbbnejûséget, sõt az ágyasság intézményét is, hiszen a feleség/ek mellett a férfi tarthatott ágyasokat is. Ott van Jákob, Ráchel és Lea, meg a szolgálólányaik története. Mind a 4 nõ fiakat szült Jákobnak, õk lettek a 12 zsidõ törzs õsapjai.
No igen, de õk nem voltak muszlimok! Az iszlámot, a mohamedán vallást i.sz. 622-tõl eredeztetik, amikor Mohamed Medinába menekült.
Úgy tudom, hogy elismerték az deiglenes házasságot és engedélyezték a válást is.

Most megtaláltam a többnejûségre vonatkozó "passzust" is:
Többnejûség az iszlámban

A kutatások szerint az iszlám elõtti idõkben a nomád arab törzsek tagjai körében a poligámiára és a poliandriára is találhatunk példákat, ezeket azonban olyan speciális gazdasági-politikai okok hozták létre idõlegesen, amilyeneket a Korán keletkezésének idõszakában is feltételezhetünk. A többnejûség kérdését illetõen a szent könyv 4. szúrájának 3. verse a mérvadó, amely szakaszban valóban szerepel az a kitétel, hogy egy muszlim férfinek akár négy felesége is lehet, ám ennek megvannak a feltételei. A kutatók szerint feltételezhetõ, hogy olyan történelmi pillanatban született versrõl van szó, amikor a mekkaiakkal harcoló legelsõ (medinai) muszlim férfiak közül számos elesett a harcmezõn, különösen az Uh'ud város melletti csatában. Az iszlám hit védelmében hõsi halált halt katonák özvegyeit és árváit támogatandó villantotta fel a Korán a többnejûség lehetõségét: "Ha attól féltek, hogy nem tudtok méltányosan bánni a (nõi) árvákkal, akkor házasodjatok meg a néktek tetszõ nõkkel: kettesével, hármasával, négyesével! Ám ha féltek, hogy nem tudtok igazságosak lenni (egyszerre többhöz), akkor (vegyetek feleségül) csak egyet, vagy (elégedjetek meg) azzal, ami (rabszolganõt) a jobbotok birtokol. Ezzel tudjátok leginkább elkerülni azt, hogy igazságtalanul cselekedjetek." (Korán 4:3) Ez a részlet, illetve a Korán más versei, amelyek arról szólnak, hogy képtelenség egyformán igazságosnak lenni több asszony irányában (Korán 4:129), sok muszlim gondolkodó szerint nem a többnejûséget, hanem éppenséggel a monogámiát propagálják.

Tehát valóban a nõi árvák kezelése volt az alapvetõ ok, ami miatt ezt lehetõvé tette az iszlám, de valamiért én késõbbre kelteztem.

Mindenesetre itt a sorozatban már kezdettõl igen ellenezték a házasságtörést, ami igencsak arra utalt, hogy csak egy, vagyis 1 db feleséget engedélyeztek. A szultán volt a kívétel a számtalan ágyasával.

De nem vagyok a téma szakértõje, úgyhogy elnézést kérek, ha tévedek. (hozott anyagból dolgoztam)
abisztriczky 2014 júl. 25. - 16:53:27
(2480/3430)
Szerintem Szulejmán már nem veszi az anyja minden szavát "kézpénznek", nem hiszi el minden egyes szavát. A Hürrem elleni támadást is megpróbálta elkenni a szultán elõtt, kisebb jelentõségûnnek feltüntetni, mint valójában, de eléggé ügyetlenül. Ha eddig nem is volt teljesen világos Szulejmán elõtt, most már biztos hogy az, hogy a Valide gyûlöli Hürremet.
Egyébként hogy rendezi azt le Szulejmán a kedvenc pasánkkal, hogy nem adta át neki Hürrem levelét? Szerintem ezzel inkább csak ártott magának és Maidevránnak is.
A Valide és mások mesterkedéseinek-, meg hogy nem igazán népszerû a háremben, Hürrem helyzete a szultánnál folyamatosan csak erõsödik. Az ellene való áskálódás csak az ellenkezõjét éri el.
***SPOILER*** Ha jól tudom, Szulejmán felülbírálja az anyját, és visszahelyezi Dázsét a korábbi posztjára.***SPOILER***
respect77 2014 júl. 25. - 10:06:54
(2479/3430)
"Olvastam jó régen egyszer a többnejûség eredetérõl, bizony a muszlim országokban sem volt szokás eredetileg."

Kérdés, hogy mit tekintünk "eredetilegnek". Mert úgy is mondhatnánk, hogy eredetileg a többnejûség volt a norma, nemcsak a muszlimoknál. Csak olvassuk el az Ószövetséget - jóval-jóval az iszlám, sõt a kereszténység létezése elõtt!
2/10
napraforgó 2014 júl. 25. - 09:42:34 2/10
(2478/3430)
Na de mikortól, mikortól? mert Szulejmán korában még nem...
Acbar sah 2014 júl. 25. - 09:23:22
(2477/3430)
A Korán 4 feleséget engedélyez az igazhitüeknek, feltéve, ha a férj képes valamennyirõl egyformán gondoskodni. Ebben vannak szélsõségek, van ahol az állam felülirja a vallást, mint a világi Köztársaság Törökország, van, ahol a vallás irányítja az államot, mint Szaúd Arábia.
A többnejüség egyidõs az iszlámmal. Praktikus okai vannak, ezenkívül okos dolog, mert ahol 4 nõ van a családban ott sokkal nagyobb a családi béke, mint ahol csak egy!

Demokratikus, mert az elsõ feleségnek mindig hozzá kell járulnia az újabb házassághoz. Ugyanakkor szilárd erkölcsöket teremt, nem véletlen, hogy az arab nyelvben nincs szó a házasságtörésre!
Acbar sah 2014 júl. 25. - 09:21:51
(2476/3430)
A Korán 4 feleséget engedélyez az igazhitüeknek, feltéve, ha a férj képes valamennyirõl egyformán gondoskodni. Ebben vannak szélsõségek, van ahol az állam felülirja a vallást, mint a világi Köztársaság Törökország, van, ahol a vallás irányítja az államot, mint Szaúd Arábia.
A többnejüség egyidõs az iszlámmal. Praktikus okai vannak, ezenkívül okos dolog, mert ahol 4 nõ van a családban ott sokkal nagyobb a családi béke, mint ahol csak egy!

Demokratikus, mert az elsõ feleségnek mindig hozzá kell járulnia az újabb házassághoz. Ugyanakkor szilárd erkölcsöket teremt, nem véletlen, hogy az arab nyelvben nincs szó a házasságtörésre!
haniel52 2014 júl. 25. - 09:20:24
(2475/3430)
Igen, én is pont erre számítottam, hogy lesznek megtorlások! Annál is inkább, mivel a szultán kijelentette, hogy aki Hürremnek árt, az Õt bántja, sérti meg, ergo ezek a háremhölgyek felségárulást követtek el ugyebár!!!! Ebben az esetben pedig nem a validének kellett volna büntetni, hanem magának a szultánnak, illetve az õ megbízottjának. Szerintem. A filmkészítõk lehet, hogy azért csinálták meg így, hogy még jobban érzékeltessék, mennyire Hürrem-ellenes volt a valide, de ez akkor is teljesen logikátlan..
2/10
napraforgó 2014 júl. 25. - 05:32:02 2/10
(2474/3430)
A hárem szó tiltott (szent) helyet jelent. Nemcsak a szultánoknak, hanem minden muszlin férfinak van, lehet háreme, ami nem a korlátlan számú fiatal nõk összeségét jelenti, hanem azt a helyet, ahová idegen férfi nem teheti be a lábát. Egy db nõ is lehet, élhet háremben, tehát nem a nõk száma jelzi azt, hogy mi tiltott mások számára.
(Vagy 20 éve olvastam a nõk lapjában egy cikket, amit egy olyan magyar nõ írt, aki egy mohamedán országban munkát vállaló férjével ment ki valamelyik arab országba. Ez a nõ a kint töltött éveirõl írt valami cikket a lapba és és háremmel kapcsolatban megjegyezte, hogy a saját leveleit õ úgy kapta az itthoni rokonaitól, hogy Harem XY címet kellett ráírni. Akkoriban sokat mulatott rajta, hogy õ volt a férje háreme. De ott ez volt a szokás, ha a címzett nõ volt.)
Én úgy tudom, hogy élete végéig élhetett egy nõ a háremben, még a szultánéban is. Közülük kerültek ki a háremfõnökök, a tapasztalt, idõsebb nõket bízták meg a fiatalabbak felügyeletével, oktatásával, stb. Ez valahol logikus is, fõleg, ha figyelembe vesszük, hogy a keleti országokban mindig is alapból tisztelték az idõsebbeket és szót fogadtak nekik. Ha egy háremben élõ nõt kiházasítottak, bekerült a férje háremébe, vagyis ugyanúgy felügyelet alatt élte tovább az életét.
Olvastam jó régen egyszer a többnejûség eredetérõl, bizony a muszlim országokban sem volt szokás eredetileg. Láthattuk, hogy ebben a filmben is büntették a hûtlenséget!
Úgy rémlik, hogy valamikor, az oszmán hódítások során, amit Észak-Afrikában, meg Ibériában (Spanyolország, mór hódítások) vezettek túl sok muszlin harcos esett el, így rengeteg nõ és gyermek maradt özvegy és árva. Az állam képtelen volt ennyi éhes szájat eltartani, meg az se volt kívánatos, hogy szülõképes nõk elsorvadjanak úgy, hogy nem szülnek harcosokat a birodalomnak, ezért valami rendelettel engedélyezték a többnejûséget. Azt nem tudom, hogy már akkoriban limitálták-e 4 nõre a lehetséges feleségek számát, vagy azt csak késõbb tették meg.

Nagyon érdekes, de valamikor a középkorban (talán az 1400-1500-as években, de ezt nem tudom pontosan) bizonyos német államokban(!) is pápai áldással engedélyezték idõlegesen (30-40 évre) a kétnejûséget, hasonló okból! bizony-bizony a keresztény Európábnan, még a reformácoó kora elõtt.

Szóval a praktikusság fölülírta még a vallási szabályokat is... illetõleg megideologizálták a szituációt.
Cameron007 2014 júl. 24. - 19:52:11
(2473/3430)
Na ja, a látszatért mégiscsak meg kellett tartania a háremet, negatív hatással lett volna az "imidzsére", ha egy nõ miatt szélnek ereszti õket. :)

De most azon gondolkodom, hogy jó, hogy az utódoknak is szükségük van rájuk, de valószínû nem ugyanazokon a nõkön osztoztak. A másik dolog, ami felmerült, hogy valószínû volt egy korhatár, hogy max. mennyi idõs lehet egy háremhölgy, de vajon ahogy a szultán öregedett ez a korhatár kitolódott, vagy idõs korában is maximum 18 (most csak írtam egy számot, nem tudom hány évesek voltak) évesek közül válogathatott?
2/10
napraforgó 2014 júl. 24. - 19:17:07 2/10
(2472/3430)
Van benne valami:-D)))

De talán státuszszimbólumnak kell a hárem. Jó ha van, még ha nem is használja....
Meg aztán nõnek a hercegek és õk nem tettek hûségesküt senkinek.
Cameron007 2014 júl. 24. - 19:10:36
(2471/3430)
A szultán helyében kivégeztettem volna az összeset, és újakat hozatok, hamár az imádott nõje életére törtek. Meg aztán amúgy sem lehettek valami nagy hatással rá, nem nagyon válogat közülük mostanában, egyáltalán minek kellenek? Teljes pénzkidobás a fenntartásuk. :)