Téma: Szulejmán

BBali06 2014 aug. 20. - 17:34:48
(2590/3430)
Mert szobrot faragott. És nem kért engedélyt.
timi21 2014 aug. 19. - 19:41:18
(2589/3430)
Ibrahimot a szután tömlöcbe vetti?? Miért?? Valaki tudja?
Norbi4 2014 aug. 19. - 16:02:41
(2588/3430)
sok bizony, foleg ahhoz viszonyítva, hogy a szomszédos országokban naponta leadnak egy részt
1/10
offtopic
makovecz1972 2014 aug. 14. - 19:14:03 1/10
(2587/3430)
Kösz a jó tanácsot, de nem is nézem, nem vagyok oda a szappanoperákért, de mivel ez egy filmes blog és nem egy fanklub oldala, mindenkinek joga és lehetõsége van leírni a véleményét. Ha téged zavar a negatív vélemény, akkor ne olvasd el, amit írtam, vagy ne foglalkozz vele, és ezt nem sértésnek szántam, tudom akinek nem inge ne vegye magára, ha jól emlékszem nem neked írtam a véleményemet, hanem a témához.
2/10
napraforgó 2014 aug. 14. - 14:39:56 2/10
(2586/3430)
Használhatták volna egyszerûen a nõ nevét mindenfajta asszonyozás nélkül. Esetleg a fiatal háremhölgyeknél (akiket még nem használtak ágyasként sem) a kisasszony megszólítást.
Úgy tudom a németben minden nõ Frau manapság, függetlenül attól, hogy férjnél van-e. De azért a magyar szinkronban nem feltétlenül kell minduntalan odatenni a neve elé az "asszony"-t, mint ahogy a magyarban sem mondjuk minduntalan (sõt, jószerével csak a miniszter asszony, meg államtitkár asszony megszólításokat használja a média, azt nem mondják, hogy Kovácsné asszony)
------
Azt nem tudom, hogy a házasságkötésnél mire esküdtek anno, és mire most, ígértek-e valamit Allahnak, pláne hûséget, meg kitartást egymás mellett, gyanítom, hogy nem nagyon.
És hogy a szultán elválhatott-e, vagy sem, azt sem tudom, fõként annak a fényében, hogy nem is szoktak nõsülni, szóval ez gyakorlati problémaként nem jelentkezett.
De azt láthattuk, hogy Naszuh effendinek elég volt kimondani, hogy elválok tõled, és hopp, már nõtlen is volt.
Manapság is lehet olvasni, hogy iszlám országokban azért van a nõkön a csador alatt több kiló aranyékszer, mert ha a férjük elválik tõlük, csak azt vihetik magukkal, ami rajtuk van. Ezért aztán minden vagyonukat aranyba fektetik és magukon hurcibálják.
Petrapetrus 2014 aug. 14. - 14:18:33
(2585/3430)
Így van. Bár már maga az "asszony" szócska is túl van erõltetve a sorozatban. Olyan helyeken is használják, ahol szerintem nem kellene (vagy legalábbis nem volna szükséges). Elég lett volna megtartani sok helyen nemes egyszerûséggel megtartani a török eredetit: hatun, kalfa, stb. Nincs annyi szóismétlés és mégis jobban el lehetne választani a rangokat és titulusokat, például az általad említett "asszony" szócskával. :)
offtopic
Petrapetrus 2014 aug. 14. - 14:15:38
(2584/3430)
Az kimaradt, hogy a szultán fõpap is volt - úgy tudom - szóval nála aztán tényleg furán jött volna ki a válás. :)))
offtopic
Petrapetrus 2014 aug. 14. - 14:14:42
(2583/3430)
Jó, de azért ha egy férfi komolyan veszi a hitét, a vallást, amit gyakorol, akkor azért gondolom ott sem olyan szép dolog a váláshoz fordulni, mint megoldáshoz. Arról nem is beszélve, hogy elvileg azért veszi el az elsõ nõt, mert szereti, fontos neki, komoly tervei vannak vele, stb. Ezzel párhuzamosan pedig Allahnak is megesküszik rá, hogy kitart a választott nõ mellett, vigyáz rá és gondoskodik róla, stb. Nos, egy efféle válás az uralkodói családban szerintem duplán botrányos megoldás, hiszen a férfi két dolgot is cáfol: azt, amit Allahnak fogadott, plusz a nõt sem szereti (már) annyira, ha nem veszi figyelembe a neje kívánságát. Vagyis valahol a válás intézményével a hite ellen (is) vét.

OFF VIII. Henrik bácsi történetét ismerjük, õ még drasztikusabb eszközökhöz nyúlt. Azok sem voltak szép húzások, azért lássuk be. :D ON
2/10
napraforgó 2014 aug. 14. - 13:02:55 2/10
(2582/3430)
Igen, de az elsõ asszony hatalmának azért vannak korlátai. Mert ha nagyon húzódozna beleegyezni a második, harmadik, negyedik feleségbe, hát a világ legegyszerûbb dolga elválni tõle, és ezzel megszûnik az akadály.....:-)))
2/10
napraforgó 2014 aug. 14. - 12:59:53 2/10
(2581/3430)
Nyilván van a török nyelvben valami megfelelõ kifejezés erre, amit nem lehet precízen fordítani. Az "ágyas" szót nem akarták használni, mert annak a magyar nyelvben van egy rossz "mellékzöngéje", nálunk nem túl hízelgõ, ha valakit ágyasnak minõsítenek, de ott valószínûleg rangot jelentett. (a koreai történelmi sorozatokban is tapasztalhattuk, királyi ágyassá elõlépni rangot jelentett)

Kicsit gondolkodhattak volna a megoldáson a fordítók, meg a szinkronrendezõ.
Én egy olyan megoldást választottam volna, mint pl: Valide Aybigének: "Nálad is fiatalabb voltam, amikor a szultán asszonya lettem."
Ez konkrétan kifejezi a szultánhoz fûzõdõ viszonyát anélkül, hogy jogi, vagy vallási értelemben a házastársi viszonyt jelentette volna. És benne van az a megbecsültség is, a szultánhoz való tartozás, anélkül, hogy bárki valamiféle rabszolgaságra, rabnõi ágyasi szitura gondolna.
Petrapetrus 2014 aug. 14. - 12:53:57
(2580/3430)
Amúgy azért is bajos a hivatalos házasság, mert ugyan az õ vallásuk szerint többnejûség van, de ha az elsõ elvett asszony nem enged a férjének több feleséget, akkor nem is lehet több. Hiába a többnejûség, itt az elsõ feleség döntésén múlt már a frigy után, hogy engedi-e az urának, hogy másik nõt is nõül vegyen. Módjában állt kisajátítani az adott férfit a hölgynek, ha úgy akarta. Persze sok múlik a szocializáción, a kultúrán is. Hürrem mondjuk értelemszerûen kisajátította magának Szulejmánt, de egy született oszmán nõ, akinek úgymond természetes ez a szokás, például a neveltetése miatt, ott már nem biztos. :)
2/10
offtopic
napraforgó 2014 aug. 14. - 12:49:30 2/10
(2579/3430)
Off
Persze, mindenki kritizálhat, szíve joga. A negatív vélemény is vélemény. A dolognak csak annyi a szépséghibája, hogy az illetõ csaknem szó szerint ugyanezt a szöveget tette be a Silla királyság fórumára is. Gyanítom, hogy alapvetõen nem az egyik, vagy a másik sorozattal van baja, hanem a rajongótáborral.
Petrapetrus 2014 aug. 14. - 12:48:22
(2578/3430)
Két teóriám van erre a felvetésre:

- az egyik a "rossz magyar szinkron": itt nem olyan házasságra gondolnak, mint ami Szulejmán és Hürrem között jött létre, hanem valami olyasmire, mint ami Szulejmán és Mahidevran között volt (ne felejtsük el, hogy a sorozat elején Mahidevrant is feleségezték, holott hivatalosan ugye nem [volt] az, mert az Hürrem lett nemrég és volt is az egyetlen hites asszonya a szultánnak haláláig)

- a másik: mûködött és automatikus volt a válás intézménye abban az esetben, ha egy herceg trónra került. Elváltak ugyan hivatalosan, de ettõl még az adott asszony maradt úgymond az elsõ számú. (viszont én ezt kevéssé tartom valószínûnek)
Petrapetrus 2014 aug. 14. - 12:42:20
(2577/3430)
Sõt!

SPOILER

Fatma lesz Mahidevran legfõbb bizalmasa is, annyira, hogy Gülºah ki lesz túrva és viszonylag hamar átpártol Hürremhez. Nemsokára eljut odáig nálunk is a sztori, hogy Mahidevran elzavarja egykori bizalmasát, aki ezek után sokat fog szenvedni (mind szellemileg, mind fizikálisan), míg végül sikerrel elnyeri Hürrem bizalmát.

SPOILER VÉGE
offtopic
Petrapetrus 2014 aug. 14. - 12:36:30
(2576/3430)
Nem is nézi, ha néhány rész után nem jött be neki. Amúgy meg szíve joga kritizálni. A fórum nem csak az adott mûsor rajongótáborának vagy kedvelõinek van fenntartva. :) Ezt azért szögezzük le. :) Kritikának is helye van, csak legyen épkézláb módon megfogalmazva. Õ viszonylag korrekt volt, bár bizonyos kulcsszavak esetében még mindig nem értem a probléma lényegét, de valószínûleg nem is fogom, mert nem akarja jobban kifejteni. De azért még mindig részletesebb volt, mint azok, akik ide "böffentik", hogy ez egy gagyi sz*r, fúj, nemszeretem. :D
Petrapetrus 2014 aug. 14. - 12:33:11
(2575/3430)
Persze, hogy lesz. (Miért ne lenne?) A 2. évadból még azért vissza van jó pár epizód. Aztán, hogy az RTL folytatja-e vagy sem a 3. szezonnal, ki tudja...
2/10
napraforgó 2014 aug. 14. - 04:04:13 2/10
(2574/3430)
Kicsit furának találom, hogy a valide, aki annyira ágállt a szultán házassága ellen, mondván, hogy az ellenkezik az õsi szokásokkal, a szultán nem házasodik, blabla, most arról tart kiselõadást, hogy õ milyen fiatalon ment férjhez II. Szelimhez, és azon van, hogy Musztafa házasodjon össze Aybigéval. Holott az a Szelim is uralkodó volt/lett, és Musztafa is épp a trón várományosa volt.
Na most akkor mi is volt a házassággal, mint intézménnyel? A trónörökösnek lehet, sõt kell is, az uralkodónak meg tilos? Ezt ugyan milyen vallási, erkölcsi érvekkel támogatták meg?
ucsitelnyica 2014 aug. 13. - 23:31:21
(2573/3430)
Pedig ez az Ajbige, Bali bèg pàros nem lenne rossz. Szèp làny, helyes pasi :-)

Azt nem tudom elkèpzelni, h. aki megègette Hürrem arcàt (ami meglepõen nyom nèlkül maradt) az most ott lèbecolhat a hàremben.

Ès rosszindulatú vagyok, h. alig vàrom, h. a valide meghaljon? Igen, de ez a nagyfokú rosszindulat màr idegesìt, most pl. Daje ellen is.
9/10
filmimádóó 2014 aug. 13. - 23:27:10 9/10
(2572/3430)
Szegény Aybigére meg Mustafára ráerõltetik ezt a frigyet.....ez már engem is idegesit...
haniel52 2014 aug. 13. - 22:09:47
(2571/3430)
Nem kell nézni, és ennyi!!!