Téma: Trónok harca

Mara60 2013 máj. 14. - 06:29:49
(1135/2155)
Igen, a Trónok harcának mind az öt kötete megjelent már magyarul. (többször is)
Én az elsõ évad második részénél döntöttem úgy, hogy ezt el kell olvasnom könyvben is. Igazam lett, mert a könyv világa, amit nem korlátoz a mûsoridõ és a pénz, még komplexebb.

Viszont másra is rádöbbentem. Arra, hogy mennyire jó lett az adaptáció. Persze sokat dünnyögünk itt könyvolvasók, de alapjában véve mind úgy gondoljuk, hogy ez a gárda érti a könyvet, és remekül vissza tudja adni. Pedig nagyon nem könnyû, mert Martin nem csupán több szereplõvel gazdálkodik, hanem mert a könyvek szerkezete nem túl sorozatbarát. Ott ugyanis minden fejezet másik szereplõ szemszögébõl mutatja meg az eseményeket. Vagyis a történések nem párhuzamosan futnak, mint a filmen, hanem mozaikokból kell összeraknia az olvasónak. Ami persze még izgalmasabbá teszi az olvasmányt.
Mara60 2013 máj. 14. - 06:17:29
(1134/2155)
Teljesen egyetértek. Engem például a mai történelmi sorozatokban sokszor zavar, ha a divat kedvéért megváltoztatják a történelmi személyeket, eseményeket. Viszont egy jól elkészített fiktív történelmi, ahol nincsenek megkötések, olykor jobb rálátást nyújt a történelem mozgatórugóira, mint a valódi.
Ráadásul azzal, hogy menet közben ráismersz dolgokra (népekre, helyekre, személyekre vagy szituációkra) egy kis plusz ízt kap a történet.
venasszonyok#nyara 2013 máj. 13. - 23:49:37
(1133/2155)
Van magyar fordítás a könyvbõl?
venasszonyok#nyara 2013 máj. 13. - 23:48:15
(1132/2155)
Nagyon igényesen elkészített sorozat. Jók a színészek, a jelmezek, a vívójelenetek.Van egy sajátos hangulata az egésznek. Annak ellenére, hogy fiktív a történet, a helyszínek, valahogy mégis az emberiség középkorát érezni benne. Ráismerhetünk vikingekre, keltákra, hunokra és a fantáziát nem fogják vissza a történelmi ismereteink, amik vagy valósak, vagy nem. Nem tudhatjuk, mert nem voltunk ott. Nem zavaró az sem, hogy néha átlép a film a természet törvényein. Igazi szórakoztató mozi, ami kicsit el tudja varázsolni a nézõt, ha hagyja magát és nem a csomót keresi a kákán. Talán az oxfordi angol (szigorúan felirattal érdemes nézni) teszi, de határozottan brit íze van az egésznek.
Mara60 2013 máj. 13. - 23:41:27 Előzmény Danaee
(1131/2155)
Ha ezt a kritikát a Spartacushoz írtad volna, akkor teljesen egyetértenék, mert arra tényleg igaz. Mármint a trend hogy a történettel meghökkentsék és a megbotránkoztassák a nézõket.
Viszont a Trónok harcát nézve és olvasva bennem sohasem ezek az érzések kerültek elõtérbe. Sokkal inkább a történet üzenettartalma, a karakterek árnyaltsága nyûgözött le. Nekem például tetszik a sok szál, ahogy idõnként összefonódnak, majd szétválnak, egymásnak válaszolgatnak, tükörképezik egymást. Így egyáltalán nem zavar, hogy bonyolult, s ezáltal lassabb a cselekmény.
Különösnek találom, hogy alig találsz a szereplõk között szimpatikus karaktert. Mert nekem például azért is tetszik a sorozat sokkal jobban az általad felsoroltaknál, mivel azokkal ellentétben elég sok szerethetõ karaktert találok benne, akikkel azonosulni lehet. Ami pedig leginkább tetszik, hogy ezek a karakterek plasztikusak. A cselekmény hatására, a szemünk láttára változnak, fejlõdnek. Ez azért csak kevés sorozatra jellemzõ.
Bromden fõnök 2013 máj. 13. - 23:08:49
(1130/2155)
Ja és mondjuk az IMDb-n 9,4-es az átlaga...
Bromden fõnök 2013 máj. 13. - 23:02:10 Előzmény Danaee
(1129/2155)
Oké, hogy mindenkinek megvan a saját véleménye, de szerintem rosszul értékeled a sorozatot. Ez egy nagyon jól átgondolt összetett és komoly story. ha azt gondolod, hogy a vérfertõzéssel csak provokálni és megbotránkoztatni akarták a nézõket azt remélve, hogy erre majd ráharapnak akkor szerintem elég súlyosan nem érted az egész történetet. ajánlom fuss neki mégegyszer...
10/10
Andrew8 2013 máj. 13. - 12:14:07 10/10
(1128/2155)
7. részre értettem most. :)
10/10
Andrew8 2013 máj. 13. - 12:13:23 10/10
(1127/2155)
Nekem az elõzõ résznél picivel jobban tetszett ez a rész. De tény nem éri el a 3-4-5. rész színvonalát. A zárás mondjuk erõs volt. :) Dany jelenetei is. Bár vannak a könyvtõl eltérések. Egyik szálon elõrébb mennek másikon még hátrébb vagy betoldanak. :)

A 8-9-10. rész viszont a sztorit ismerve biztos szuper lesz.

Ezt a részt írta George R. R. Martin most ebben az évadban érdekes. :)
10/10
idõjós1010 2013 máj. 13. - 11:36:44 10/10
(1126/2155)
Így már világos minden. köszi :-)
Assa 2013 máj. 13. - 11:30:42
(1125/2155)
Theon: Yara (vagyis a könyvben Asha) a regény szerint halottnak hitte, ha jól emlékszem. Szóval akkor valószínûleg Balon is. A sorozatban nem tudom, milyen infóik lesznek róla.
Balonnak látszatra tényleg púp a hátán, hiába az egyetlen életben maradt fia, mert nagyon látszik Theonon az a tíz év, amit Deresben töltött, Balon nem ismeri, megbízni se tud benne, a képességeiben. (De nem tudni igazából mit gondol, Theon fogsága/feltételezett halála idején pedig a könyvben nem volt körülötte szempontkarakter, így nem derült ki, hogyan reagálhatott.)

Jaime: Roose Bolton a házigazda. Korábban Robbot kísérgette, és elõreszeretettel grimaszolt, valahányszor Talisa felbukkant. :D Egy északi földesúr, aki jobban szeret barátokat szerezni, mint ellenségeket. És pontosan tudja, hogy aki igazán feldühíti Tywin Lannistert, mondjuk a fia kezének levágásával, az megásta a saját sírját, meg jó eséllyel az egész rokonságáét. (Van más oka is, de az majd az évad során kiderül.)
Persze Locke is tudhatná, hogy Tywinnal nem jó szórakozni, de neki ebben a helyzetben mindenképpen ostobán kellett döntenie, mert a karakter egy Vargo Hoat nevû figurát helyettesít a sorozatban. (Vargo keletrõl jött, nála érthetõ, miért nem ismeri a westerosi viszonyokat, meg Tywin hírnevét.)
10/10
idõjós1010 2013 máj. 13. - 11:08:11 10/10
(1124/2155)
Ezek szerint Theon még életben marad, és lesz további sorsa is. No de mit csinál ez alatt az apja és a testvére ? Tudnak õk errõl az egészrõl ? Készülnek ellene tenni valamit ? Az apja szereti valamennyire Theon-t, vagy csak púp a hátán ?

Jaime egy nagyon pozitív csalódás volt számomra, de az sem teljesen tiszta ami most vele történik. Az elfogóik finoman szólva is kegyetlenül bántak velük, de akinek átadták õket az meg tök vendégszeretõ. Ki az õ házigazdájuk és mi a terve velük ?
Assa 2013 máj. 13. - 10:52:05
(1123/2155)
A második évad végén az elfoglalt Dereshez megérkeztek az északiak, és követelték Theon átadását a többiek szabad elvonulásáért cserébe. (Hogy mi lett belõle végül, az már más tészta. De hát északi és északi között is van különbség...) Normál esetben egy Theon kaliberû figura - egy nagyúr fia - nagyjából akármit csinált is, viszonylag tisztességes elbánásban kellene, hogy részesüljön, mint fogoly. (Ezt se a könyvben, se a sorozatban nem tartják be minden esetben. De a kínzás azért nem kellene, hogy hozzátartozzon.)

A kínzás oka egyes-egyedül az, hogy a fogvatartója egy beteg ember, aki élvezetét leli mások szenvedésében, most épp Theonéban, de akadnak vele kapcsolatban egészen durva sztorik, pl. az, hogyan választ nevet a kutyáinak, meg még sok más (a sorozatban ezekre nem volt, vagy valószínûleg nem lesz idõ, de a könyv alapján lehetne mesélni). Nem igazságot akar szolgáltatni, neki Bran és Rickon vagy a Starkok elárulása semmit nem jelentenek.

Enyhe SPOILER
Ha a srác valóban az, akinek minden olvasó, sõt elég sok nem-olvasó is tippeli (biztos, hogy az, értelmetlen változtatás lenne, ha nem), akkor az eredeti sztoriszál szerint korábban kellett volna felbukkannia, ugyanígy inkognitóban, és akkor, mivel több idõt tölt Theonnal, érthetõbb lenne most, amit mûvel, de évad végére szerintem így is letisztázódik majd, ki õ, és mit/kit akar Theonból csinálni.
SPOILER vége

Más: azt írtad kíváncsi leszel, hogy is néz majd ki Brienne megmentése, és hogy Jaime miért teszi. Vélemény? :D
10/10
idõjós1010 2013 máj. 13. - 10:19:17 10/10
(1122/2155)
Theon Greyjoy
Róla tudna nekem valaki írni valamit bõvebben, mert amit eddig láttam szinkronosan a sorozatból annyi infóm van róla össze-vissza, és hát az még elég zavaros. Az érdekelne leginkább hogy mi lett az õ sorsa, és méginkább hogy miért ?
halászfalvak kifosztására indították útnak, amitõl nem kicsit tért el, és a testvére sem tudta jobb belátásra bírni, de ami ezután történt azt legalább annyira nem értettem mint amennyire õ saját maga sem.
Assa 2013 máj. 12. - 19:52:52
(1121/2155)
A népszerûségében (a reklám mellett) elég nagy szerepet játszik, hogy rengeteg ember olvasta világszerte a könyvsorozatot, és õk - hacsak nem csalódnak hatalmasat és maradnak inkább az olvasásnál -, várják az új évadokat, és hétrõl hétre az új részeket. Részben magyarázat lehet az is, hogy ritkák az ilyen típusú fantasy sorozatok, és aki kedveli a mûfajt, az nagy eséllyel nézni fogja, ha adódik valami, és az jó is.

Az egyébként kétségtelen, hogy ennyi szereplõ és ennyi történetszál könyvben mûködik igazán. Pedig a sorozatban még egyszerûsítettek is sok helyen, és mégse mindig mûködik, sõt...

(A vérfertõzés nem csak azért van, hogy legyen és megbotránkoztasson. Fontos eleme a történetnek, és az érintett szereplõk személyiségének.)
7/10
Danaee 2013 máj. 12. - 18:22:29 7/10
(1120/2155)
Így 2 és majdnem fél évad után akkor valami általános vélemény.

Jó sorozat, de semmi extra. Kb. 8/10. Valamennyire értem, hogy miért van nagy rajongó tábora, bizonyos szempontból meg nem.

Az alaptörténet jó; de vontatott, túl sok szálon fut, túlbonyolított, túl sok szereplõt erõltet bele, és így lényegileg alig halad a történet elõre. A karakterek borzalmasan ellenszenvesek, 1-2 karakter miatt (Tyrion, Jorah Mormont, Daenerys Targaryen) tartottam érdemesnek folytatni a szériát. A színészek alakítása is gyenge (tisztelet a kivételnek). Mûfajilag követi a kb. Róma által megkezdett naturalista-realista ábrázolásmódot, ami most már a sokadik hasonló kaliberû (Spartacus, Tudorok, Borgiák... stb.) sorozat, így egy kicsit kezd már unalmassá válni. Érezni, hogy egy elõre meghatározott vér+erotika (lehetõleg megbotránkoztató kapcsolatot bemutató pl. vérfertõzés) kvótát akarnak minden részben teljesíteni, ami roppant bosszantó. Látványpékség, ez-kell-a-népnek. A történethez nem ad hozzá semmit, sõt, csak elvesz.

Szóval, jó, de túlértékelt sorozat.
10/10
Andrew8 2013 ápr. 29. - 13:31:50 10/10
(1119/2155)
Húha ez az 5. rész közel járt a 4. rész minõségéhez gyakorlatilag az utolsó két rész tette eddig ezt az évadot a legerõsebbé talán. Eddig általában 1-2 jó rész volt csak az évadokban de itt már a feléig 3-at mondhatnék a 3-4-5. részt is. Jó hát a 3. könyv is legjobb.
S szuper lett. A párbaj harcot nagyon jól csinálták habár a meglepit a végén gyorsan megoldották. Ygritték beleugrottak északon egy barlangi tóba csupaszon? Gondolom akkor ott meleg víz kellett legyen. Egyébként jól összehozták õket, bár ez is gyorsabb volt a kelleténél. Ygritte színésznõje jól alakít mindenhogyan.
Aztán tetszett Arya dühe is a Véreb iránt. Aztán a Tyrelles és Kissujjas jelenetek megint sokat mondóak voltak, tetszett a rövidke de látványos helyszíneken játszódó Dany-s rész is, fõleg hogy közben jó kis beszédpárbajt kaptunk Jorah és Berristan közt. A zárás pedig ütõs volt Tyrion és Cersei számára is! :)
catrina 2013 ápr. 24. - 22:20:15
(1118/2155)
Valaki megírná nekem priviben mi lesz a Vérebbel ? útálja a tüzet és most azt hiszem nagyon rászálltak a fény papjai !
És a varjak és szépen elszéledtek! Mi lesz Malackával ? Brien elviszi a Királyölõt Királyvárba?
10/10
idõjós1010 2013 ápr. 23. - 22:38:29 10/10
(1117/2155)
Filmbéli karakteren is látszik hogy azért nem õ mag a megtestesült gonosz, és hát ahogy hallom a harmadik részben lesz jó cselekedete is, bár kíváncsi leszek én arra hogy mennyi lesz abból is az önös érdek, és hány százalék a puszta jó szándék, mert hát ugye õ nemrég ölte meg hûséges (ex) fegyverhordozóját, szabadulásának érdekében, most meg merõ jóindulatból megmentené Brient (nem tudom hogyan írják a nevét, és spoiler következik) az erõszaktól ?
offtopic
Sz Peter 2013 ápr. 23. - 20:05:52
(1116/2155)
Csak úgy mint Conan, Aquilóniának. :)