Téma: Trónok harca

10/10
nota19 2014 máj. 30. - 17:00:29 10/10
(1455/2155)
Nekem Havas Jon már a kezdetektõl nagyon szimpi volt. A rémfarkasos intermezzo az elején nekem is nagyon tetszett (egyébként is imádom a farkasokat), valamint az, hogy õ a fattyú származása miatt quasi kirekesztett a családban, felkeltette a figyelmemet. Igaz, hogy eddig a sorozatban eléggé mellõzték, de amikor a színen volt, azért valahol mindig jelentõs dolgok történtek. Az elejétõl kezdve úgy érzem, hogy õ nagyon is fontos figura, és egyáltalán nem lennék meglepve, ha a végén Martin tartogatna a számára valami igazán jelentõs fordulatot.
Assa 2014 máj. 30. - 12:46:52
(1454/2155)
Varys hosszútávú tervekben utazik és elképesztõen türelmes. Plusz õ is vallja szerintem Kisujj „Chaos is a ladder” felfogását, csak nem õ személyesen akar felkapaszkodni azon a bizonyos létrán, hanem felsegíteni azt, akinek az árnyékában szívesen tevékenykedne.

Sorozatból nem is tudok kedvencet választani, az túl hosszú lista lenne. A színészi alakítások (vagy az, ahogy egyes karakterek jeleneteit megírták) sok egyébként ellenszenves vagy unalmas vagy közömbös szereplõt feljavítottak.
Könyvbõl könnyebb: Jon-Theon-Jaime-Tyrion, mert õk nemcsak egy-egy kötetben, hanem töretlenül kedvencek voltak.
Bár Theon csak azután, hogy POV-karakter lett, mert elõtte nem sok vizet zavart, Jaime meg a második kötet végétõl (de fõleg a harmadiktõl, miután õ is POV lett), amikor volt egy szép, hosszadalmas eszmecseréje Cattel. Addig nem értettem, mások mit szeretnek benne – csak egy nagyképû, esküszegõ, vérfertõzõ alak volt nekem, aki gyerekeket dobál ki az ablakon –, aztán bebizonyította, hogy igen, az is õ, de ennél azért jóval árnyaltabb a kép. Ebben és abban, mennyit változik a történet során, hasonlít Theonra.
Vannak mások, akiket nagyon kedvelek vagy kedveltem, de õk (még) nem szerepeltek annyit, hogy egy aprólékosan bemutatott nézõpontkaraktert kiszorítsanak.

Jon azzal, ahogy Brannel bánt a történet legelején, és ahogy elintézte, hogy a kis rémfarkasok maradhassanak, meggyõzött, hogy figyeljek rá. A regényben a felsorolt négyesbõl is kiemelkedik nálam, ezért zavart nagyon, amit a sorozatban mûvelnek vele. (Az elsõ három évadban, most már szerencsére javulgat.) A regényben végig egy kimondottan intelligens és értelmes, határozott, talpraesett figura, akiben mindenki felismeri az értékes társat, sõt a leendõ vezetõt, és a Thorne-féléket leszámítva, el is fogadják annak. Teljesen érthetõ, miért szemeli ki Mormont az utódjának és miért viszi magával Félkezû Qhorin, aztán pedig bízza rá, hogy épüljön be Mance táborába.
Nem tudom, hogy csak sorozat alapján ezekbõl a tulajdonságaiból mennyi látszott – az olvasott vélemények alapján nem sok –, én mindenesetre nem azt a Jont láttam, akirõl elõtte olvastam.
10/10
nota19 2014 máj. 30. - 12:00:31 10/10
(1453/2155)
Igen Varys is egy nagyon érdekes figura. Igazából nem tudom hová tenni, nem gonosz, de igazából nem is jó, Õ a Pók. Egyszer azt mondta, azt hiszem, hogy Tyrionnak, hogy õt csak a birodalom érdeke vezérli.
Pontosan azért szeretem ennyire Martin univerzumát, mert itt nincsenek sablonos figurák, nyálas habcsókok, gyõzedelmes, gáncsnélküli lovagok, egydimenziós szereplõk.
Mivel nem olvastam a könyveket, így csak az eddig látottakra tudok támaszkodni. Ha valaki megkérdezné, hogy ki a kedvenc karakterem a GoT-ból, hát igazán zavarban lennék. Annyi szenzációs karakter, és annyi csodás színészi alakítás, hogy erre nagyon nehéz lenne válaszolni. A Starkokat annyira nem szerettem, de itt van pl. Arya, a jelenlegi állás szerint a párosa a Vérebbel, szenzációs. Havas Jont is kedvelem, bár eddig nem sokat bizonyított, de valamiért a karakter szimpatikus, remélem a továbbiakban jelentõsebb figura lesz.
Tyrion pedig egyszerûen szuper, soha nem gondoltam volna, hogy egy törpe szereplõért ennyire lehet rajongani. És persze Tywin, akit a nagyszerû Charles Dance alakít, vagy Jaime, a szárnyaszegett félisten. Itt szeretném újból megjegyezni, hogy Oberyn herceg szerepe a párbajban számomra egyszerûen tökéletes. Remélem, hogy a Dorne-i szál jelentõsebb szerepet kap a továbbiakban. :)
Daeny jelenleg egy kicsit unalmas, legalábbis számomra, korábban ezt a vonalat is nagyon szerettem, remélem újból erõre kap.
Amit még nem értek és eléggé unok is, az Bran vándorlása.
Assa 2014 máj. 29. - 22:39:48
(1452/2155)
"Akkor meg mit akar vajon?"

Egy alkalommal elmondja (legalábis egy részét). Talán a sorozatba is belerakják a jelenetet, bár lehet, hogy változtatnak majd a tervein, nem õ lenne az elsõ.

Varys azért rendesen keresztbe tehet még neki. Õ is van olyan kaliberû intrikus, mint Kisujj.
10/10
nota19 2014 máj. 29. - 22:19:03 10/10
(1451/2155)
Igen, de ez valahol nagyon veszélyes is. Szerintem Kisujj zseniális intrikus, a kapcsolatai, a besúgó hálózata, a könyörtelensége predesztinálja arra, hogy az események mozgatórugója legyen. Mégis nem elég fajsúlyos mindezek ellenére, hogy "mindent" elérjen. Persze nem tudjuk mi az a minden, amit el akar érni. Mert az õ helyzetében azért az eléggé lehetetlen törekvés lenne, hogy a vastrónra törjön. Akkor meg mit akar vajon? Ez csak költõi kérdés, de én nem lennék meglepve, Martint ismerve, ha Kisujj hamarosan nagyon csúnya véget érne. Mindenesetre ezt nagyon sajnálnám.
10/10
nota19 2014 máj. 29. - 20:42:49 10/10
(1450/2155)
Teljesen igaz, Kisujj nagyon érdekes figura. Én nem igazán értem, hogy mit akar. Õ azt mondja, hogy "mindent", de ez persze nem sokat árul el az igazi motivációjából. Nem csodálnám, ha Martin nagyon is szeretné a karakterét, az a fajta, aki a háttérbõl is, a manipulációival is képes elõbbre vinni a történetet. Maga a színész, pedig kellõképpen karizmatikus ahhoz, hogy ezt elhitesse velünk, ráadásul szerintem még szexis is. Másképpen, mint Jaime, vagy mondjuk Daario (õt egyébként én nem szeretem), de van benne valami vonzó. Kíváncsi vagyok, mi a célja Sansával.
10/10
nota19 2014 máj. 29. - 19:05:05 10/10
(1449/2155)
A következõ részre váró ínséges idõszakban újra néztem a 37. részt. Jelenleg úgy érzem, hogy az Oberyn-Tyrion párbeszéd volt a legszuggesztívebb. Oberyn egy újabb fantasztikus karakter, gratula Martinnak újra. És - bár lehet, hogy unalmas vagyok és saját magam ismétlem - de a casting is remek. Az HBO oldalán olvastam infókat az 5. évaddal kapcsolatban, amit természetesen itt nem fogok elmesélni a spoiler veszély miatt, de érdekes helyszíneket és szereplõket találhatunk abban is. Aki olvasta a könyveket, az úgyis tudja, mirõl beszélek, akit pedig nem zavarnak a spoilerek annyira - hiszen az infók a történetrõl nem sokat árulnak el - az nézze meg, szerintem érdemes.
A poharak isteniek, bár nekem is lenne mindegyikbõl.
Rynald 2014 máj. 29. - 11:40:53
(1448/2155)
10/10
nota19 2014 máj. 23. - 19:30:22 10/10
(1447/2155)
Tényleg, homályosan dereng is, mintha Cersei egyszer szóvá tette volna. De arra nem emlékeztem, hogy milyen madárról volt szó.
Assa 2014 máj. 23. - 18:47:28
(1446/2155)
Kisujj miatt. A poszáta a címerállata, általában viseli is a ruhájára tûzve.
10/10
nota19 2014 máj. 23. - 16:24:30 10/10
(1445/2155)
Sajnos, hogy most vasárnap, illetve nálunk hétfõn nem lesz a sorozat a Memorial day miatt. Egyébként kíváncsi vagyok, hogy tartják-e az eddig jól bevált menetrendet, mármint, hogy az évad 9. részében van a nagy durranás, a WTF, vagy ahogy tetszik. Szerintem már mindenki a párbajra vár, én legalábbis nagyon, különösen, hogy megerõsítést nyert az a sejtésem, hogy Oberyn párbajozik. A sorozat casting-ja itt is nagyon jól mûködött, Pedro Pascal isteni a szerepre. Egyébként gondolkoztatok már rajta, hogy miért "Poszáta" az epizód címe?
Assa 2014 máj. 23. - 14:06:44
(1444/2155)
A 4x07-nél tartok én is.

(Plusz olvastam a könyveket - a nagyját még a sorozat indulása elõtt, valahol a harmadik kötet közepe táján tartottam, azt hiszem, mikor az elsõ évad kezdõdött -, és az elõzménynovellákat/kisregényeket.)
10/10
Cullangka 2014 máj. 22. - 22:42:53 10/10
(1443/2155)
én akkor kezdtem el nézni a sorozatot mikor kijött a 2. évad, mikor végeztem újra néztem, majd megint :D azóta láttam párszor 3. évaddal együtt, a könyveket is elkezdtem bár igyekszem nem habzsolni, hogy eltartson egy ideig :D (megvettem az extra kiadás a sorozat alapján készült könyvet is az is érdekes)
Mikro néztem én is mindig kibeszéltem volna a részeket, de senki sem volt aki tartotta volna velem az iramot :D (munka közben is van módom sorozatokat hallgatni igy a napi 8-10 órában pár rész elmegy :D)
10/10
nota19 2014 máj. 22. - 22:10:56 10/10
(1442/2155)
Én most a nyárra tervezem elolvasni az eddig megjelent könyveket. Hamarosan úgyis vége ennek az évadnak, legalább lesz mivel fenntartani a hangulatot.
Továbbra is választ várok arra a kérdésemre, hogy a kedves fórumozó társaim közül, ki, és hol tart a sorozattal? Ez fontos, mert senki szórakozását nem akarom elrontani, viszont égek a vágytól :), hogy az aktuális epizódot ki tudjam beszélni valakivel/valakikkel. Elvileg, ha Magyarországon már leadták egy sorozat aktuális részét, onnantól kezdve már nem spoiler, ha kibeszéljük, jelenleg az HBO a 37. részt is leadta. Ennek ellenére, ha nem akarjátok, hogy nyíltan kibeszéljük, akkor jelezzetek, esküszöm, hogy tartom a szám :)A könyveket még mindig nem olvastam:D
10/10
nota19 2014 máj. 21. - 22:01:08 10/10
(1441/2155)
Erre igazából nehéz válaszolni. Annyi ember és annyi különbözõ érdeklõdési kör. Csak azt tudom elmondani, hogy nekem miért tetszik. Ez tképpen egy rózsák háborújába oltott fantasy. Olyan nézõ aki nem szereti a fantasyt, vagy a történelmi sorozatokat ne kezdjen bele, mert nem fog tetszeni neki. Nehéz elképzelni, hogy a két mûfajt lehet életképesen kombinálni, de ez a sorozat a példa arra, hogy lehet. Képzelj el pl. egy angol királydrámát, ahol sárkányok, különös "nem evilági" lények, rémfarkasok is léteznek. Ami engem ezen túl megragadott, az az, hogy az író, GRR Martin nem fekete vagy fehér karakterekkel dolgozott, itt senki sem tökéletes, mindenkinek van valamilyen defektje, nem papírmasé figurákról van szó. Tökéletesen visszaadja a quasi középkor brutalitását, embertelenségét, de az erõszakos jelentetek ellenére nem válik visszataszítóvá. Amit még ki szoktak emelni nálam avatottabb nézõk, az a WTF effektus, a legmeghökkentõbb, legváratlanabb helyzeteket és történéseket produkálja. Az író nem bánik kesztyûs kézzel az általa alkotott szereplõkkel se a gonoszokkal, se a pozitívakkal, simán kinyírja õket, ha a történet menete ezt kívánja. Itt nincs olyan, hogy a jó elnyeri jutalmát, a gonosz pedig elbukik, legalábbis nem ebben a perspektívában. Ezen túl: a karakterek zseniálisak, a gonoszok és a pozitívak egyaránt, a színészek pedig fantasztikusak.
10/10
nota19 2014 máj. 21. - 21:39:55 10/10
(1440/2155)
Szerintem ez inkább olyan felvezetõ epizód volt. Volt már ilyen nem is egy a sorozat történetében. Itt inkább Tyrion és beszélgetõparterei voltak fontosak, nagyon jó jelenetek voltak. Na meg a Véreb, igazán csúcs volt. És a Sasfészek-beli történések is. Pedro Pascal egyre jobban tetszik, mármint karaktere, bár a szerepe teljesen egyértelmû volt, legalábbis szerintem.
10/10
nota19 2014 máj. 21. - 20:52:51 10/10
(1439/2155)
Most egy kicsit zavarban vagyok. Úgy tûnik mindenki máshol tart a sorozattal, akkor a 37. részt még nem láttátok? Csak azért kérdezem, mert senkinek nem akarom elrontani a szórakozását.
10/10
Andrew8 2014 máj. 19. - 22:52:24 10/10
(1438/2155)
S még csak most jön a java! :) A 3. évad és a mostani 4. is jobb mint a a második szerintem és könyvhûebbek is és nem hagynak ki nagyobb dolgokat. Mint a 2. évadnál a látomásból sokat.
Assa 2014 máj. 19. - 18:30:49
(1437/2155)
SPOILER


Mormont a második évad végén életben van.

A feltámasztott halott és a Más nem ugyanaz. A sorozatban egy néven emlegetik õket, pedig van különbség.
A feltámasztott halott egykor ember volt, meghalt, utána mágia mozgatja (a Mások mágiája), ezért mászkál, ezért öl. El kell égetni, vagy feldarabolni (az nem pusztítja el, de legalább nem tud támadni). A vadak eleve ezért égetik el a halottaikat, hogy ne kelhessenek fel és támadhassanak rájuk.
Angolban és a könyvben a halottak wights néven futnak:
awoiaf.westeros.org/index.php/Wights

A Mások egy külön faj. Míg a "zombik" halott emberek, a Mások: "The Others are not dead. They are strange, beautiful… think, oh… the Sidhe made of ice, something like that… a different sort of life… inhuman, elegant, dangerous." (Martin megfogalmazásában.) Ellenük speciálisabb fegyverek vannak (a tûz mellett), ez majd idõvel szóba kerül a sorozatban (meg a könyvben is).
Angolban és a regényben Others vagy White Walkers:
awoiaf.westeros.org/index.php/Others

Akit Sam látott, az az elsõ igazi Más a sorozatban. A korábbiak, pl. az elsõ évad elsõ részében, sima halottak.
Assa 2014 máj. 19. - 10:10:32
(1436/2155)
SPOILER

A találkozás majd benne lesz, jól el is spoilerez vele a sorozat egy késõbbi könyves fordulatot (bár annyira nem nagy csavar, pont az a fajta, amit akár ki is lehet találni).
Csak a sorozatban nem lehetett volna igazán jól megcsinálni azt, amit könyvben, mert te, mint nézõ, látod az adott szereplõt, míg az olvasó csak a képzeletére támaszkodhat.
Ez így homályos, de majd értelmet nyer, ha odáig jutsz a sztoriban.

SPOILER


Amúgy meg, amit Cullangka írt: változtatni kell, hogy sorozatban is mûködjön a történet. (Aztán az, hogy mi jó változtatás, és melyik siklik félre, már más kérdés.)
Innentõl pedig csak nagyobbak lesznek az eltérések könyv és sorozat között, fõleg hogy a negyedik évadban vannak negyedik és ötödik kötetes események is, miközben más szálakon még a harmadik könyv fut.