Téma: Végjáték

Poise Marcel 2014 máj. 30. - 22:37:26
(143/203)
"Akkor minden színésznek igencsak rövid karrierje lenne és egész életében csak néhány szerepet játszana."

Igen, korábban mennének nyugdíjba mint a bányászok. :) Mondjuk meg is tehetnék, mert pl Harrison Ford egy filmben keres "annyit amennyit én egész életemben nem fogok".
1/10
Rahar 2014 máj. 30. - 21:06:20 1/10 Előzmény Poise Marcel
(142/203)
Értem amit leírtál. Ebbõl az következik, hogy ha egy színész eljátszott már néhány jelentõs karaktert, akkor már mást nem is szabad játszania, mert azt már nem tudja hitelesen eljátszani, mert már az elõzõ szerepeinek karaktereibõl áthoz dolgokat. Akkor minden színésznek igencsak rövid karrierje lenne és egész életében csak néhány szerepet játszana. Szerintem ez napjainkban mind a gyártók, mind a színészek részérõl kivitelezhetetlen.
Poise Marcel 2014 máj. 26. - 10:47:25 Előzmény Sz Peter
(141/203)
"elvesz a dolog tisztaságából" számomra ez kb. ezt jelenti:
Ezeknek az embereknek a puszta megjelenése magával hordozza azokat a szerepeket is, amiket már megfomáltak eddig.
Ennek az a kockázata, hogy egy idõ után már csak magukat játsszák, vagy újra az eddigi szerepeiket. A gesztusok, a mozdulatok, egyéb megnyilvánulások beidézik a már egyszer vagy többször átélt jeleneteket.. tehát "bepiszkolják" más jelentésekkel. "elvesz a dolog tisztaságából".
Remélem nem bonyolítottam túl.
offtopic
Sz Peter 2014 máj. 25. - 10:11:40
(140/203)
"Ez elvesz a dolog tisztaságából"?

Ezt kifejtenéd?
Poise Marcel 2014 máj. 25. - 01:10:10
(139/203)
.. azért én kihagytam volna belõle a nyagy neveket, mint Sir Ben Kingsley és Harrison Ford. Ez elvesz a dolog tisztaságából.
Poise Marcel 2014 máj. 24. - 23:49:14
(138/203)
és mégegyszer, getzijóóó! pedig már nem vagyok gyerek..
Poise Marcel 2014 máj. 24. - 23:35:30
(137/203)
getzijó!
domark 2014 máj. 23. - 10:13:10
(136/203)
Hát ez nagyon amatõr, gyerekeknek való film volt.
1/10
Rahar 2014 máj. 13. - 20:50:59 1/10 Előzmény Dokijo
(135/203)
***SPOILER****
Szépen leírtad a könyv tartalmának a témához kapcsolódó részét. Utalás a másik csodagyerekre, aki elbukott a teszten, nem a bátya volt? Úgy emlékszem túl agresszív volt, míg a lánytestvére meg túl szelíd.
A könyv vége egyszerûen nincs a filmben és nem is jön át, hogy miért akad ki amikor rájön, hogy kiirtott egy értelmes fajt, mivel ugye kapcsolata a másik fajjal kimerül egy nagyon rövid bemutatással, hogy megtalálja a gubót, illetve elõtte még a videojáték.
Nekem annyira nem rémlik, hogy egy tipikus katonai társadalmat építettek volna ki, csak a szaporodási létszámstop, mely ha nem is olyan szigorúan mint a könyvben-filmben, de napjainkban Kínában is létezik.
Egyébként, ahogy te is leírtad, szükségtelen volt gyerekekkel végigvezetni a 2. hangy háborút. Mivel egyrészt Ender nem lett letesztelve csak a gravitációs kiscsoportos játékban, mely azért igencsak más, mint hadihajókat vezetni. Másrészt ezek után nem is tesztelték, hanem sunyi módon egyszerûen csak rábízták a csaták levezénylését. Nekem alapvetõen az a bajom az egésszel, hogy a fõszereplõ nem bizonyított, de eldöntötték hogy õ a várva várt messiás stratéga, aki nélkül lehetetlen megoldani ezt az offenzív háborút. Holott egy kevésbé gyorsan reagáló, nem ennyire kreatív és képzett személy is megállta volna a helyét. Ráadásul ezek olyan tulajdonságok, melyeket igen nehéz mérni és az ûriskolában nem is fejlesztették õket, legalábbis igencsak az emberi kreativitást gyengítik a merev, így meg így lehet csak csinálni képzések, amire a legjobb példák a tisztképzõk.
Egy szónak is száz a vége, szerintem egyáltalán nem jön át a film lényege, mert azok nem a csaták, hanem Ender fejlõdése és a film végi események, megírta a Méhkirálynõ és a Hegemón címû könyvet, és így elõkészítõ a következõ két kötetet: Végjáték 2, Holtak szószólója.
Errõl jut eszembe azt a szálat teljesen kihagyták, hogy a háború végére a Föld vezetõje, azaz a Hegemón a bátyja lesz.
Dokijo 2014 máj. 12. - 21:59:22
(134/203)
Összefoglalva a véleményemet a filmrõl, szerintem ez azon kevés könyv alapján készült film közé tartozik, amit sokkal jobb a könyv elolvasása után megnézni. Bõdületes nagy dolgokba nem nagyon piszkáltak bele (bár azért néhány változtatásnak abszolút nem látom értelmét, hacsak nem az, hogy így beleférjenek bõ másfél órába), és ami esetleg a filmbõl hiányzik, vagy nem teljesen világos, azt így a nézõ nem nagyon veszi észre, mert amúgy is tisztában van a sztorival. Hogy önállóan mennyire állja meg a helyét a film, azt nem tudom megítélni, mert elõtte olvastam a könyvet, de könnyen lehet, hogy úgy elég gyengus lett. (Ami nem meglepõ a könyv ismeretében. A nagy része Ender fejáben játszódik, a gondolatairól, érzelmeirõl szól, ezt még narrációval is nehéz átadni, fõleg másfél órában.)
Dokijo 2014 máj. 12. - 21:52:47
(133/203)
Már egy kicsit régebben olvastam a könyvet, de én úgy emlékszem, nekem ez jött át belõle:
Az invázió után a társadalmat részben szándékosan és célirányosan egy katonai társadalommá alakították át (strategos, majd utána hegemon, mint teljhatalmú vezetõ, követendõ példa Spárta, Róma, Napóleon, stb). Ennek a része volt, hogy már kisgyerek korban elkezdjék a katonai kiképzést.
A cél az volt, hogy egy tökéletes parancsnokot neveljenek ki, aki gyõzelmet arat. Nyilván nem gyerekként akarták bevetni, de sajnos elkéstek, így sikerült. A földi flotta évtizedekkel korábban indult, mialatt odaért, szerették volna elvégezni a kiképzést, de nem volt egyetlen alkalmas jelölt sem. A filmben is elhangzik, még a végsõ csata elõtt, hogy nem Ender az elsõ, aki a végsõ tesztig jutott (ami korábban nyilván tényleg szimuláció volt), de õ az utolsó.
Szóval egyszerûen úgy alakult, hogy nem volt ideje felnõni a kiszemeltnek. Persze ekkor az ésszerû döntés az lett volna, ha egy kiemelkedõ képességû, de felnõtt parancsnokot választanak. Mondjuk egy olyat, aki korábban elbukott, de azért majdnem alkalmas lett volna. És az, hogy ez még eszükbe sem jut, szinte megszállottan a gyerekekben látják a jövõ katonáit, olyannyira, hogy még az alparancsnokok is gyerekek, szóval ez mutatja az akkori emberi társadalom torz, értékítéletét vesztett, megszállott mivoltát.
***SPOILER PÓTOLVA***
A végén még a népirtást is ünneplik az emberek, csak Ender és Valentine fogják fel, mi is történt valójában. Ami nagyon sajnálatos, hogy a történet végét eléggé összecsapták, én igencsak hiányolom a királynõ bábja megtalálásának valódi folyamatát, és ahogy Ender megírja a Hive Queen and the Hegemont, lényegében egy új vallást alapít (vagy szerzetesrendet, vagy nevezzük, aminek akarjuk) és az emberek felfogják, milyenek voltak, és már gyûlölködve gondolnak a fajirtásra (és Enderre, ahogyan õ azt nagyon jól tudta elõre).
***SPOILER VÉGE PÓTOLVA***
Szóval a szerzõ a társadalom elfajzott, groteszk mivoltát akarta bemutatni a gyerekek középpontba állításával, és ez lehet, hogy tényleg nem jött át teljesen a film alapján (ami szerintem simán lehetett volna 3 órás mondjuk, és akkor sokkal jobb lehetett volna). :)
1/10
Rahar 2014 máj. 11. - 19:40:58 1/10 Előzmény Csonger
(132/203)
Ezen anno én is elgondolkodtam, hogy miért kelletek ehhez gyerekek. Elvileg a katonai vezetõk szerint akkor nem volt olyan szintû katonai vezetõ, stratéga aki erre alkalmas lett volna, ezért egy kiváló képességû gyereket kerestek, akinek a lehetõ legjobb képzést adták. Viszont egyetértek a meglátásoddal, hogy a könyv és a film alapkoncepciója hibás. Mert miért lenne alkalmasabb a fõszereplõ gyerek, megjegyzem, hogy a könyvben kemény 6 éves, mint egy bármely más szintén kiváló képességû felnõtt személy. A film és a könyv részletes csatáiból például nem bizonyított, hogy a fõszereplõ annyira briliáns stratégiai lépéseket tett.
Csonger 2014 máj. 11. - 11:41:04 Előzmény Rahar
(131/203)
Ez tiszta sor. De továbbra is él a kérdésem: mit csináltak a gyerekek, amit felnõttek nem tudtak volna? Nem volt semmi áttörõ ötletük, a végsõ csatát egy felnõtt katonatiszt is éppígy levezényelhette volna.
A könyvben ez biztosan jobban átjön, de én csak a filmet láttam. Abból nem derült ki, hogy mit tettek, amit felnõtt katonák és tapasztalt stratégák nem tudtak volna végrehajtani.
1/10
Rahar 2014 máj. 10. - 00:20:22 1/10 Előzmény Csonger
(130/203)
***SPOILER***
Az ûriskolába válogatott csodagyerekek, az emberi faj legjobbja kerültek. A fõszereplõ harmadik gyerek, létrejöttét azért is engedélyezték, mert az elsõ két csemete is nagyon jó képességû volt, egyébként a földi civilizációban családonként 2 fõs létszámstop van.
Mivel kiváló képességûek, ezért célirányos oktatással és a kreativitásuk fejlesztésével egy stratégiai géniuszt akartak létrehozni, kiképezni.
1/10
Bagoly1 2014 máj. 04. - 10:02:05 1/10
(129/203)
FIGYELEM, nyomokban spoilert tartalmaz, bár ennek a filmnek úgyis mindegy... :

Izgulni ezen? Micsodán? Mikor?
Nem sablonos? Volt egy földönkívüli invázió (mint kb 36 tucat sci-fi-ben ezelõtt), a fiúról a legelsõ percben megmondja Harrison Ford hogy õ lesz a flotta parancsnoka, innentõl lináris a cselekmény, tehát uncsi és sablonos.
A fõszereplõ karaktere borzalmasan lett felépítve, aki ezt megírta még sohasem volt fõnök vagy kiemelt vezetõ, elképzelése sincs hogy mitõl lehet valaki karizmatikus és tekintélyt parancsoló.

Élvezetes és leköti a nézõt? Egyetlen ûrcsata sincs a filmben, ahogy földönkívüliek sem, voltaképp lehetne kategóriáját tekintve "politikai sci-fi", de sajnos ahhoz is hiányoznak fontos momentumok. Izgulni pl az aréna csatákon lehetne, ha kitaláltak volna bele valami látványt, valami speciális trükköt vagy valóban nagy csatákat. Ehelyett lebegnek súlytalanul és annyiszor lövik egymást hülyére a jeges lézerrel ahányszor akarják, mert nem lehet megsérülni és egyáltalán nincs semmi tétje az egésznek.

Az elmúlt évek egyik legötlettelenebb, legrosszabb nagy költségvetésû filmje.
zsiványpecsenye 2014 máj. 02. - 20:18:38
(128/203)
A topik címét meglátva elsõre ez a film ugrott be:
http://www.youtube.com/watch?v=aSqjBd3gipo
Ez viszont csak egy egyszernézõs sci-fi. Próbálták egyedivé tenni azzal, hogy gyerekek a fõszereplõk, de nem igazán sikerült. Harrison Ford is kellett hozzá, hogy el tudják adni.
Pikacsu 2014 ápr. 24. - 01:14:19
(127/203)
A helyes fordítás: Vég játéka, Végjáték játéka, Játék vége - Game over

Az Endert nem lehet Enderre fordítani, mert magyar nyelven jelentése sincs az ender-nek.
A lényeg, hogy befejezi.

Endre játéka - Ender's fock you
10/10
offtopic
lebel 2014 ápr. 20. - 08:28:30 10/10 Előzmény Ezüstliliom
(126/203)
Szia kedves Ezüstliliom!
Köszi, hogy szóltál a könyv megjelenésérõl!
Látom tetszett a film! Gondolom Te, velem ellentétben a film megnézése után adtad azt a magas pontszámot. Igazából kíváncsi volnék, hogy ha csak a film lenne, (ha nem olvastad volna a könyvet, vagy nem is lenne könyv), vajon akkor hány csillagot adnál neki. Sajnos [:)] én olyan sokszor olvastam el a könyvet, hogy bennem már réges-rég létrejött egy 'belsõ film', ami számtalanszor lepergett elõttem, ezért utólag is 10-est adnék rá, mivel nem érzékelem a mozifilm hiányosságait (ha vannak?). Bennem ezzel a 'belsõ filmmel' együtt, az összes részlet a helyén van. Szerinted?
Ha valami zavar benne az az, hogy annyira szeretem, hogy örültem volna ha tovább tart, ha hosszabb, vagy mondjuk 2-3 részben hozzák ki. Elnézegettem volna órákig!
.............................................. Lebel
10/10
lebel 2014 ápr. 20. - 08:17:58 10/10 Előzmény Ezüstliliom
(125/203)
Látom tetszett a film, kedves Ezüstliliom! Gondolom Te, velem ellentétben a film megnézése után adtad azt a magas pontszámot. Igazából kíváncsi volnék, hogy ha csak a film lenne, (ha nem olvastad volna a könyvet, vagy nem is lenne könyv), vajon akkor hány csillagot adnál neki. Sajnos [:)] én olyan sokszor olvastam el a könyvet, hogy bennem már réges-rég létrejött egy 'belsõ film', ami számtalanszor lepergett elõttem, ezért utólag is 10-est adnék rá, mivel nem érzékelem a mozifilm hiányosságait (ha vannak?). Bennem ezzel a 'belsõ filmmel' együtt, az összes részlet a helyén van. Szerinted?
Ha valami zavar benne az az, hogy annyira szeretem, hogy örültem volna ha tovább tart, ha hosszabb, vagy mondjuk 2-3 részben hozzák ki. Elnézegettem volna órákig!
Csonger 2014 ápr. 15. - 21:59:55
(124/203)
Könyvet nem olvastam, filmet most láttam. Látványvilág remek lett (bár semmi kiemelkedõ), de ezen kívül semmi pozitívumot nem tudok róla mondani..
Rosszat sem.

Közömbös.

Egy kérdés:
Tulajdonképpen mi volt ebben a történetben az, amit a gyerekek csináltak, de felnõttek nem tudtak volna?