Az Évek iszkolása időszerű könyv, egy ember élete, mint közlekedő edény, ide-oda csorog, pulzál az a bizonyos anyag, nincsenek alvadt vérrögök, nincs trombózis, a traumákat a legfőbb oldószer, a humor (együttérzés és játék) finom olaja járja át. – Jánossy Lajos kritikája Esterházy Péter és Marianna D. Birnbaum beszélgető könyvéről.
Hankiss szabad volt a diktatúrában, de hogy szabad tudott-e lenni a szabadság feltételei között, arra nehéz válaszolni. – A napokban elhunyt Hankiss Elemér társadalomtudóstól, irodalomtörténésztől és filozófustól Jánossy Lajos búcsúzik.
De kit érdekelnek a nagy dolgok?! Szöszmötölés az öltözőben, bezárod, kopog a stopli a betonon – mire kimész, már kettőnull, nem ide. És ez marad a végeredmény. És be se állsz. - Az Osirisnél frissen megjelent, A futball ábécéje és más történetek című kötetéről Sajó Lászlóval beszélgettünk.
Itt és most a süketnéma beszéd az írott szó. Az írói választásban a megszólalás és a szótlanság paradoxona feszül. A perspektíva tehát és ezúttal ténylegesen nézőpont-kijelölés. - Jánossy Lajos kritikája Esterházy Péter: Egyszerű történet vessző száz oldal - A Márk-változat című könyvéről.
A regényben az ún. nemi szerepek kialakulásának útvesztői; a szkhüllák és karübdiszek, a tarajos hullámverések és a szakadékos partok, a hajótörések és a nyugalmas öblök között megszerzett tapasztalatainak "hajónaplóját" írja Grecsó. – Jánossy Lajos kritikája Grecsó Krisztián Megyek utánad című regényéről.
„Dallamban a költészet, költészetben a dallam. Zenében a szöveg, szövegben a zene. S mindkettőben a hangok.” A kötetnyitó és címadó Szabó T. Anna-vers soraira rímelve valahogy így lehetne összefoglalni Szalóki Ági Körforgás című zenei albumát és a hozzá kapcsolódó gyerekeknek szóló, versekkel, mesékkel teli könyvet.
A kiszolgáltatott ember metaforája, és persze az igazságkereső ember metaforája. Előbbi az írás főszereplője, utóbbi a létrehozója. Ezt vette észre a hatalom is. Jánossy Lajos recenziója Hajnóczy Péter Jelentések a süllyesztőből című posztumusz kötetéről.
Visszatérő kérdés, mit tud kezdeni a magyar irodalom azzal az időszakkal, amely korszakosan és irodalomtörténetileg kitüntetett évtizedeket jelentett, ugyanakkor önmagáról szabadon csak részlegesen beszélhetett, önmagát megfogalmaznia az ismert történelmi körülmények közepette korlátozottan volt lehetséges.
Dés könyvében fölöttébb feltűnő az autonóm nyelvi erő hiánya, pontosabban az a küzdelem, amely különböző, a megszólalás módjának lehetséges bázisát kereső lamentálásban fullad ki, ami egyben tükrözi a szerző bizonytalanságait, az elbeszélői hang állandó mutálását és regisztercsúszkálását. – Jánossy Lajos kritikája Dés Mihály Pesti barokk című regényéről.
A múlt héten, egy sajtóreggeli keretében mutatta be a Jelenkor kiadó Oravecz Imre Kaliforniai fürj című regényét. Az Ondrok gödre folytatásának is beillő könyv fölötti beszélgetésen Jánossy Lajos jegyzetelt.
A Nyitott Műhelyben októbertől, minden hónapban egy alkalommal Kornis Mihály kortárs magyar költők verseit olvassa fel, adja elő. Az íróval az ötletről és az estek dramaturgiájáról Jánossy Lajos beszélgetett.
Létrejött a Hazai Attila Emlékére Alapítvány, melynek elnöke Garaczi László lett, a kuratórium tagjai Németh Gábor és Podmaniczky Szilárd. Az Alapítvány célkitűzéseiről Garaczi Lászlóval a Litera színeiben Jánossy Lajos beszélgetett.
Hamarosan a Magvető Kiadónál jelenik meg Rubin Szilárd Aprószentek című regénye és ezzel egy időben Keresztesi József Rubin Szilárd - Pályarajz monográfiája. Keresztesi Józseffel a Rubin-életmű hajtűkanyarairól és következetességéről, a recepció történetéről, a kutatómunka bukkanóiról és meglepetéseiről Jánossy Lajos beszélgetett.