Petőfi '73

magyar filmdráma, 70 perc, 1973

Értékelés:

24 szavazatból
Szerinted?

+ 2 kép

Értékelés:

24 szavazatból
Szerinted?
Vetítések:
3:00, szombat (október 05.)
M5
Petőfi Sándor születésének 150. évfordulója alkalmából készítette el Kardos Ferenc rendező ezt a filmet, melyben 600 középiskolás diák szerepelt. A modern, farmeros passiójáték az 1848-as forradalom és szabadságharc eseményein keresztül vizsgálja a szabadsághoz, a forradalomhoz kapcsolódó jelentéseket és érzelmeket úgy a 150 évvel ezelőttit, mint az 1973-as évben.

Stáblista

Hozzászólások

Szerinted?
Lyanos1 2021 jún. 20. - 15:45:25 Előzmény feketevipera
Már régebben láttam a filmet, de az rémlik, hogy az elején az egyik diákszereplő bemutatja főbb szerepeket alakító társait és elmondja, ki melyik gimnázium melyik osztályának a tanulója. Ebből lehet következtetni esetleges drámaszakos előéletre. Nem mindenkit mutat be, de több, mára már ismert színész is megjelenik, nekem Kánya Kata és Dörner György rémlik.

Amúgy meg a filmet abban a kontextusban kell értelmezni, hogy akkoriban márc. 15 nem volt munkaszüneti nappal összekapcsolt nemzeti ünnep. Így a diákok rendhagyó megemlékezése egészen más értelmet nyer, mint amilyet ma nyerne.
h.bozsi 2014 jan. 18. - 16:54:18
Vasárnap, január 19. 03.25. Meglátjuk, leadják-é ;-)
vino-et-veritas 2013 márc. 15. - 10:24:52
Már azon is csodálkozni lehet, hogy egyáltalán mûsorra tûzték volna...
Nem éppen a mai "elvárásoknak" felel meg, nem az a "patetikus" alkotás, mint amik elõtte mennek (A kõszívû..., Bánk bán, Egy magyar..., stb.).
Persze Várkonyi sem éppen "korszakunk" rendezõideálja...

A szabadedzés biztos sokkal izgalmasabb mûsor, különösen közel egynapos késéssel vetítve. Nézõi szempontból igazán az idõmérõ az elsõ lényeges esemény egy ilyen hétvégén.
Én is szoktam követni a történéseket, de akit érdekel, az megnézheti a neten több helyen is (magam is ránéztem hajnalban).
h.bozsi 2013 márc. 15. - 08:21:33
Minõ meglepetés az ünnep hajnalán!A film eltûnt az M1 mûsorából :-( Néhány napja még azon dilemmáztam, hogy melyiket rögzítsem, mert egymásba lógtak a másik filmmel. Óh, csak nem a fiatalok megmozdulásai miatt kellett levenni ?????
anybody 2012 jan. 31. - 00:06:47 Előzmény tinodialfred
Csak belenéztem, de nagyon gáz ez a film. Gázos, mint ez a kurva nagy magyar weimar. Meg vele majd az egész társadalom. De most már mindegy.
tinodialfred 2011 aug. 11. - 22:56:58
Ez a film marhasag!
9/10
abradan 2011 aug. 11. - 22:36:59 9/10
Azért a karikatúra túlzás. Kardos Ferenc nagyon okos rendezõ. Mert a harsány él mögé szépen bújtatta a 48-as beszédeket, rigmusokat, amit akkoriban nemigen lehetett sehol sem hallani. Sõt, nem szabadott. Voltaképpen a beat, a folk mögé rejtette az igazi mondanivalót, mint akkoriban nagyon sokan. Akár a zenében is, rengeteg példa van erre, hogy játszották ki a cenzorokat a fontosabb daloknál. Senki sem akarta direkt vagy indirekt megdönteni a rendszert, de jól esett neki beinteni egy nagyot. És annak a generációnak erre óriási szüksége volt, fõleg Párizs, Prága, a 68-as lázadások után. Nekünk a volt mûvészettanárunk játszotta le a filmet a 90-es évek elején még gimiben, ott láttam elõször. Az õ arcát figyeltem, ahogy nosztalgiázik, visszagondol azokra az idõkre.Boldognak tûnt. Ugyanezt a Bástyasétány 74' alkotói például nem mondhatják el, az õ filmjük vagy tíz évet a dobozában csücsült. A Tanú dettó. Ezeknek a filmeknek abból a generációból nincsenek ilyen nézõi élményeik, és ez sajnálatos.
feketevipera 2011 aug. 11. - 22:20:47
Köszönöm a megerõsítést. Végsõ soron a film - talán részben a készítõk akarata ellenére is - mégis megrajzolta a maga "karikatúráját" a korabeli hatalomról, hiszen szabadságról, a fiatalok lehetõségeirõl beszél, miközben a legtöbben azért tudták, hogy miféle önkény és korlátozott "szabadság" uralkodik az országban (a befejezés pedig valóban filmtörténeti hírességgé vált, ugyanakkor szimbólummá és egy életérzés ábrázolójává is). Vagyis itt a nézõnek "a sorok között kell olvasnia", így olyan megoldás született, mint a mesében: bírálunk is, meg nem is. Kicsit kényelmi szempont is ez, no meg hát a cenzúrától is tarthattak az alkotók, 56 is elég közel volt még, de ez nem feltétlenül zárja ki azt, hogy ne lehetett volna keményebben odaállni, és bírálni. Részben emiatt, részben pedig a beatkorszaknak a maitól elütõ életérzése miatt részben aktualitását vesztette a film, ma már talán nem hat annyira, illetve túl sok mindent kell megmagyarázni a mai fiatalok egy részének ahhoz, hogy érteni és élvezni tudják. De végül is kiderült, hogy a film ugyanúgy színjáték, mint a magyar szocializmus valósága és a szabadságról, emberi jogokról és miegymásról szóló handabanda, a szocialista alkotmány is csak látszólag biztosította mindezeket.
Valóban, több leendõ színész is szerepelt a filmben (lehet, hogy drámatagozatos gimnazisták voltak), valami olyasmi kiírás volt az elején, hogy pápai és budapesti gimnazisták adják elõ a történetet (ráadásul Kovács Nóra késõbb, a Petõfi c. sorozatban megint eljátszotta Szendrey Júliát), és igen, tudomásom szerint Pápán forgatták. Egyébként találtam olyan helyeket, ahol 89 percesnek írják (pl. az IMDb is). Ezek szerint lehet, hogy megcsonkították a filmet?
9/10
abradan 2011 aug. 11. - 21:45:12 9/10
Nem, ebben van igazság. Pontosan annyira vállalta fel a film önmagát, mint a magyar beat úgy nagy egészében. Fõtt a lé alatt, ki-kikacsintva a kondérból. Ennyire volt lehetõség, ez ment át. Ez nem egy underground movie, inkább olyan folk cucc, az Illésékkel, a megzenésített versekkel. De annak a generációnak mégis üzent, hogy van itt valamiféle szabadság, vagy szabadság-érzet, csak jó kell vele sáfárkodni. Ha jól tudom gimnazisták játszották a szerepeket, akkori mûvész fiatalok, Can Togay, Kánya Kata stb. és ha jól tudom Pápán, de ez nem biztos. A vége kép viszont nagyon illúziórikus, az európa csendessel, az elrepülõ röplapokkal. Az beleég keményen a retinába.
feketevipera 2011 aug. 11. - 20:54:01 Előzmény abradan
Lehet, hogy csak én látom tévesen a dolgokat, de olyan érzésem volt, hogy a diákok osztálytermi jeleneteit - amikor magáról a filmrõl beszélnek, meg valami olyasmirõl, hogy tõlük nem lehet elvárni igazi színészi teljesítményt - mintha azért tették volna bele a filmbe, hogy bebizonyítsák: "az egész csak színjáték, dehogy lázadunk mi, nem kell komolyan venni", picit cinkos összekacsintásként a hatalommal. Bár elõfordulhat, hogy mindezt óvatosságból, illetve pragmatikus megfontolásokból tették, hogy a cenzúra kevesebbet akadékoskodjon, kicsit tompítva így a "forradalmiság" élét.
Összes hozzászólás