Téma: A Dal

Cordelia 2013 febr. 18. - 08:38:09
(642/1642)
nem néztem végig mindegyik mûsort, eddig nem sikerült olyan dalt hallani, ami az eurovizióra való. A dalok szarok, nem az elõadók. nem értem miért ad sok pontot a zsüri. mindenkit agyondicsérnek. miért? a rakonczai legalább próbál szakmai véleményt mondani, utána meg õ is ajnározza ezeket a vackokat. ruzsa magdi meg miféle szakember? szeretem ahogy énekel, de miért dicséri agyon galambos dorinát, mert megasztáros volt?
tompika74 2013 febr. 18. - 06:09:00
(641/1642)
Én elvbõl nem juttatnék tovább olyat, aki hamis. Ha itthon hamis, milyen lesz a százszor nagyobb közönség elõtt? A mostani adásból két elõadóban bízom: Gigiben és az United/Pély Barnában.
Polyák Lilla gyönyörû nõ, jó volt a dala is. Lehet, hogy a fülese miatt volt hamis, de hamis volt. Pl. a Pély Barna füles nélkül énekelt kristálytisztán.
Cserpes Laura dala unalmas, engem nem gyõzött meg.
Flash Travel - mi tetszett ebben a zsûrinek? Nekem csak a gitáros csaj :)

Érdekes, hogy elsõ hallásra gyöngék voltak, de többször meghallgatva már egész jó Fatima és Burai Krisztián is.
Egyébként nem az volt a Voice-ban, hogy a Fatima hangszálaival komoly probléma van, mûteni kell õt? Mert szerintem a kiesése után nem sokkal már a Dal projekten dolgozott ezerrel.
5/10
kazsagx 2013 febr. 17. - 23:59:23 5/10
(640/1642)
Fuuu Gyerekek ennel az adasnal is fogtam a fejem,egy csalodas volt komolyan mondom! Lilla,Gigi elmentek,de Gigi dalatol se dobtam szaltot... Kivancsi leszek hogy ki megy ki,de tuti eges lesz,semmi helyezessel... Ez a Magdi rohadt nagykepu es szimpatia alapjan nem szakmai szempont alapjan "szavaz" egy nulla volt szamomra A Brash gyerek is õ sem gondolta ezt komolyan es Fatima Bébe szama is nevetseges volt :)
5/10
kazsagx 2013 febr. 17. - 23:48:30 5/10 Előzmény olahmiki1959
(639/1642)
Basszus de igazad van! :)
olahmiki1959 2013 febr. 17. - 17:57:26
(638/1642)
A tegnapi adás egy fokkal talán jobb volt, mint a múlt heti, de ez nem adhat nekünk okot különösebb optimizmusra.

Novodomszky Éva ruhája most megfelelõ volt egy ilyen estének a levezetésére, a mellrész nem volt olyan elõnytelen, mint az elsõ adásban viselt ruháé, a szoknya pedig nem volt olyan fodros-bodros, mint a második adásé.

Az estét Polyák Lilla nyitotta meg, és szerintem rögtön olyan magasra is tette a lécet a dalával, hogy utána nem sokan tudták megugrani ezt a zenei magasságot.
Nekem tulajdonképpen visszagondolva az estére, ez a szám tetszett a leginkább, igazi "fesztivál dal", hatalmas, nagyívû dallam, abszolút letisztult hangzás, tökéletes elõadásmód, gyakorlatilag minden szempontból hibátlan volt. Nem akarta megváltani a világot, - ne is kell, az EU dalfesztivál nem annak a helyszíne, - de oda tökéletesen megfelel.
Néhányan felvetették, hogy Lilla miért vacakolt a fülhallgatójával, arra csak azt tudom mondani, hogy az énekeseknek a fülükre van ráadva a zenei kíséret, ott hallják összességében jól a zenekart, és benne a saját hangjukat, szépen, letisztultan, az arányokat a hangmérnökök által pontosan beállítva.
Na most.
Ha ez a fülhallgató tönkremegy, elhallgat, akkor az énekes lába alól gyakorlatilag kicsúszik a talaj.
Mert a színpadon felállított hangszórókból szól persze a zene, de másféle arányokban, vannak hangszerek, amik elhalkulnak, mások felerõsödnek, az énekes nem hallja jól saját magát, nem tudja igazán, hogy hamis-e, vagy sem, tehát iszonyatosan megnehezedik a dolga.
Aki ilyen körülmények között is jól tud teljesíteni, az elõtt le a kalappal.
Ezt csak azért mondom el, mert nem árt tudni a részleteket, mielõtt lecikizünk bárkit.

Burai Krisztián dala hallgatható volt, két harmatgyenge vokalista lánnyal a háta mögött, õ pedig láthatóan nem tudja levetni magáról a Michael Jackson-féle imázst, megpróbál ugyanazon a kissé préselt hangon, összeszorított szájjal énekelni, ahogyan a nagy példakép tette egyes számaiban, mozgásában is hasonlítani próbál, csak míg Jacksonnak ez baromi jól állt, és zseniális természetességgel, ösztönbõl jött, addig Krisztián elõadása olyan, mint egy népszerû videofilm ötödik VHS másolata, erõtlen, életlen, a színek megfakultak, vagy el is tûntek már, és az egész csak nyomokban emlékeztet az eredetire.

A United, Pély Barnával.
Kétségtelen, hogy jó zenészek vannak a zenekarban, és Barna is profi énekes, csak a nóta nem való az EU-s dalfesztiválra, de mint tudjuk, ez már abszolút nem szempont.
A kíséretben én hallottam gitáreffekteket, akkordokat, gitár meg nem volt a színpadon, ezek szerint tényleg fél-playback az elõadás. Csak akkor nem tudom, hogy Malmõben mi lesz. Ott is engedik ezt a fajta technikai segítséget, vagy ott teljesen élõben kell énekelni?
Mert ha igen, akkor néhány elõadónk - illetve az az egy, aki kijut, - esetleg bajba kerülhet.

A svéd-magyar kislány, Hoffmann Mónika megint csak egy hatalmas félreértés.
Nagyon helyes, dekoratív, ezzel a hajjal, meg ezzel a ruhájával úgy nézett ki, mintha egy régi festményrõl lépett volna le, csak ez az imázs abban a pillanatban hullik apró darabokra, amint Mónika elkezd énekelni.
Szegénykém igyekszik, csinálja, elõadja, de a hangja az alsó tartományokban hamis, erõtlen, fátyolos, felül szépen kinyílik, de az még kevés az üdvösséghez.
Úgy látszik, vannak énekesek, akik hiába énekelnek évek óta, az elõadásuk színvonalában szinte semmilyen fejlõdés nem mutatkozik. A hangjuk nem erõsödik, a hamisságuk nem tisztul ki, és ilyen szempontból tudnék olyan nagynevû, országosan ismert énekeseket is mondani, akik több évtizede ugyanezekkel a problémákkal küszködnek.
De nem mondok.
Mónika dalában egyébként rengeteg rossz szövegrész volt, hemzsegtek benne a prozódiai hibák, szóvégi rövid magánhangzók hosszan elnyújtva, ami a legdilettánsabb szövegírói hiba, és maga a dal is egy abszolút felejthetõ, 12 egy tucat szám volt.
Mindegy, túl vagyunk rajta, sok vizet nem zavart.

Cserpes Laura - miért nem Cserepes, vagy Cserfes? - produkciója végre megütötte az EU-s dalfesztiválra kiküldhetõ dalok elvárható színvonalát, a dal nagyívû, szép megoldásokkal, Laura szépen énekelt, és a megjelenésében is hibátlan volt, dekoratív, elegáns, kiemelkedett a mezõnybõl.
Nem is lehetett kérdéses a továbbjutása.

A Flash Travel Újvári Péterrel kiegészítve egy nagyon kellemes, elegánsabb hotelek liftjeiben hallható zenét játszott, amelybe bárhol be lehet kapcsolódni, és bárhol abba is lehet hagyni.
Mi még idejében kiszálltunk...

Brash Bence egy kellemes, semmitmondó, zenei klisékbõl álló számot adott elõ, ami önmagában nem lenne túl nagy baj, de Malmõben ilyen számokkal lesz tele a fesztivál. A dallam egy szinten megmarad, nem nyílik ki, nem jutunk el valahonnan valahová, SP szövege pedig itt-ott csikorog, botladozik, talán több energiát kellett volna a megírásába fektetni, bár az az érzésem, hogy energiát másba fektettek inkább...:))

Mohamed Fatimáról kénytelen vagyok egy picit hosszabban írni. Az õ esetében - amint az várható is volt, - bejött a "Zámbó Krisztián effektus".

Ha visszaemlékszünk a legutóbbi X Faktor szériára, Zámbó Krisztiánt nagyon-nagyon sokáig benntartotta a magát szakmailag és emberileg egyaránt lenullázó zsûri, de ami ennél sokkal fontosabb és tanulságosabb volt, a közönség, amelyik Zámbó Jimmy emléke miatt a fiára is rávetítette a rajongását, és nyomta erre a katasztrofálisan éneklõ gyerekre az sms-eket ezerrel.

Mohamed Fatima nemcsak a tegnapi adás, hanem azt hiszem, az egész "A Dal" idei szériájának a legrosszabb, 2 forintot nem érõ, leggagyibb, eszméletlenül hamis, a nyolcadik kerületben szocializálódott emberek beszédstílusát magában hordozó dalt adott elõ, tele prozódiai hibákkal, arról nem is beszélve, hogy a dal fõmotívuma a Magna Cum Laude "Pálinkadal"-ának a koppintása, - ezt rajtam kívül senki nem vette észre, vagy csak nem mertek szólni, mert nem akarták megkockáztatni, hogy éjszaka valaki kiszúrja a kocsijuk gumiját? - ráadásul én tudok legalább még két számot ezen kívül is, amibõl lopkodtak dallamfoszlányokat.
De a legjobb ez a bemondás volt:

BÉBE!

Itt hangosan elröhögtem magam.
Úgy látszik, mostanában az a trend, hogy a szövegírók azt hiszik, hogy attól lesz "amerikaiasabb" az elõadás, meg a dal hangvétele, hogyha a sorok végére odaírják, hogy BÉBE, teljesen mindegy, hogy illik-e oda, vagy sem.:))

"Morzsa kutyám, hegyezd füled,
Hadd beszéljek mostan veled!
Bébe!"
Ugye milyen röhejes lenne?

Ami viszont ennél sokkal komolyabb, hogy felmerült bennem:
MOHAMED FATIMA JÓ ÉNEKESNÕ EGYÁLTALÁN?

Vagy egy átverésnek, egy hamis legendának vagyunk az áldozatai, és sokkal többet látunk bele, mint amennyi valójában benne van?
Persze mindig lehet megfázásra, hangszálproblémákra és egyebekre hivatkozni, - ahogyan azt a Voice"-ban láthattuk is, - de én eddig akárhányszor hallottam õt énekelni, még a Fekete Vonattal is, kisebb-nagyobb mértékben, de mindig hamiskás volt, a hangjának semmiféle átütõ erejét én még nem tapasztaltam, annál inkább a rossz szövegmondást, félek kimondani, de egyre inkább meg vagyok gyõzõdve arról, hogy õ köréje egy legenda, egy mítosz szövõdött, és abból él évek óta, hogy mindenki azt hangoztatja körülötte, hogy Fatima milyen baromi jó énekesnõ.
A továbbjutása az eddigi 3 adás legnagyobb szégyene, és tanulsága.
Õrá várhatóan továbbra is nyomni fogják a szavazatokat azok a nézõk, akik ennek a kultúrkörnek a rajongói...

Radics Gigi kétségtelenül még egy jó darabig meg fog tudni élni a hangjából, meg a tehetségébõl, ami vitathatatlanul világszínvonalú, a nagy kérdés, hogy milyen számokat írnak neki.
Egyelõre úgy néz ki, hogy bármit elénekelhet, az nagyon jó, - bár egynémely régi magyar számot régebben azért szét tudott úgy hajlítgatni, hogy alig lehetett ráismerni, - és a Malmõbe való kijutásra is az egyik legesélyesebb induló.
(Lehet, hogy országimázs szempontjából is õt kellene kivinni, mert a világ láthatná, hogy Magyarország egy helyes, nagyon tehetséges kis cigánylányt küldött ki a versenybe, és ezzel talán megnõne az irántunk való rokonszenv, ami nagyon ránkférne...)
Egyébként Gigi is énekelt saját magával duettet, de ezt már meg sem említem, mert lassan lerágott csont lesz...
Természetesen jogosan jutott tovább, ebben a mezõnyben meg pláne.

Puskás Peti mindent bedobott, amit lehetett, õrajta nagyon érzõdik a musical-színpadi gyakorlat, ami kétségtelenül segít ezen a pályán, bár az a veszélye megvan, hogy az elõadó egy idõ után minden mozdulatot, gesztust és megnyilvánulást a "tarsolyból" húz elõ, rutinból old meg, és biztonsági játékra törekszik. Szerintem Peti a dalát egy kicsit túl is játszotta, majd' megszakadt az igyekezettõl, vehemens, teátrális mozdulatokkal mozgott a színpadon, nekem meg az jutott az eszembe, hogy ha csak egy kicsivel erõteljesebb, átütõbb hangja lenne a srácnak, akkor tényleg minden adott lenne ahhoz, hogy akár nemzetközi karriert is csinálhasson.
De sajnos a meglévõ tehetség, és a színpadképi körítés ellenére, azért egy énekesnek elsõsorban igazi, nagy hangra van szüksége, és Petinek ebben bizony vannak hiányosságai.
Mindegy, továbbjutott, meglátjuk...

A zsûri ezúttal talán nem csinált nagy hibákat, bár Rúzsa Magdi néhány 10 pontja megint csak nem szakmai, sokkal inkább szimpátia pont volt.
Az õ arca úgy nézett ki, - már a múltkori adásban is, - mint a hétvégi falusi vásárokban azok a nagy fakanalak, amelyekre élénk színekkel nõi arcokat pingálnak az asszonyok.
El tudom képzelni, hogy ha Magdi arcán túl sokáig fenn maradna ez a smink, és rászáradna, akkor egy idõ után tenyérnyi darabokban hullana le, valahogy úgy, mint öreg lépcsõházak faláról a vakolat...:))
Csiszár Jenõ vastag keretes szemüvege az Austin Powers fõhõsének a szemüvegére hajaz, csakhogy amíg ott ez paródia, itt viszont úgy néz ki, hogy komoly. (Bár szerintem Jenõ direkt veszi hülyére a figurát).

Radics Gigi, Polyák Lilla és Cserpes Laura továbbjutása, jogos és egyértelmû volt, Puskás Peti közönség általi beszavazása oké, a United számomra meglepetés, nem az EU dalfesztiválra való a számuk, míg Mohamed Fatima továbbjutása az este mélypontja lett, még nem tudtam eldönteni, hogy a bicskanyitogató felháborodás, vagy inkább a közröhej érzése legyen rajtam úrrá.

A vendég produkciók tetszettek, Veres Mónika és Tóth Gabi - Roy és Ádám segítségével - jól énekelt, bár szerintem az ABBA együttesnek ennél sokkal jobb számai is vannak, de mindegy. Jó volt.
A szép nevû Micheller Myrtill egy francia sanzont adott elõ, ami köztudottan a magyar közönség kedvenc zenei mûfaja ::))D
Amikor meghallottam, hogy a Je t'aime címû számot fogja elénekelni, akkor azt hittem, hogy a régi, "klasszikus", nyögésekkel és sóhajokkal teli számot fogjuk hallani, persze mondanom sem kell, hogy árnyékra vetõdtem.
Egy tök ismeretlen, egyébként szép számot énekelt Myrtill.

A szavazás - Fatima továbbjuttatását leszámítva, - nagyjából úgy alakult, ahogy vártuk, inkább az a mozzanat lett emlékezetes, hogy Novodomszky Éva felsorolta, hogy mely országokból érkeztek szavazatok a mûsorra, és amikor elsõként Azerbajdzsán nevét említette, akkor pár százezren felszisszentünk a képernyõk elõtt, még Gundi is majdnem kiesett a szerepébõl, néhány embert meg egy hajszál választott el attól, hogy baltát ragadjon...:))

Jövõ héten - Reszkessetek egerek! - nem is egy, hanem mindjárt két adásban lesz részünk szombaton és vasárnap!
Kemény amerikai tengerészgyalogosok is összetörten hullanának térdre ennek a hírnek a hallatán...:))
Úgy látszik, mi magyar nézõk ennél keményebb fából vagyunk faragva...:))
szempilla 2013 febr. 17. - 13:35:14
(637/1642)
Tegnap láttam elõször a mûsort. Ennyi unalmas,semmitmondó,igénytelen,
giccses dalt már rég hallottam egymás után.
Ne add fel az álmaidat,te vagy a mindenem,hullócsillag,nagyon fáj...mivan??:-S
Ezekhez hasonló szöveget bárki összedob nem egészen 10
perc alatt.:-)
én csak united és gigi dalát lennék képes mégegyszer végighallgatni.
perry 2013 febr. 17. - 09:57:18
(636/1642)
Talán még nyerhetünk is, ha a közeljövõben skandinávok, szlávok, esetleg valamilyen más nagy népcsoporthoz fogunk tartozni.
Persze az az út is járható ha a többiektõl eltérõ zeneileg jól összerakott szám lesz a gyõztes, a célirányosabb az utóbbi lenne.
Lehet szembe menni az Eurovíziós Dalfesztivál trendjével is (R.M.) ha egyedi a dal, vagy lehet 10 1 tucat, sõt lehet olyan is mely a trendnek megfelelõen "fõsodort" képvisel.
Pierre de Coubertin szavaival élve: „Nem a gyõzelem, hanem a részvétel a fontos!” Mondjuk nekem a részvétel sem annyira. :)
mulao 2013 febr. 17. - 08:36:32
(635/1642)
Ha õszinte akarok lenni, akkor most kis csalódás volt a mûsor, azt hittem, hogy a legerõsebb mezõny dalszempontjából ez lesz, ehhez képest csak három produkciót emelnék ki, akiket a zsûri is továbbjuttatott. Mindegy, rajtam már úgyis kiütött az Eurovíziós-láz, nézem tovább.
1/10
southwind 2013 febr. 16. - 22:18:09 1/10
(634/1642)
szerintem termeszetes allapotaban jobban elfogadjuk, ha nem tokeletes
1/10
southwind 2013 febr. 16. - 22:16:49 1/10
(633/1642)
a musorvezeto elmondta, hogy a mult heten meg azerbajdzsanbol is erkezett szvazat
Milibindi 2013 febr. 16. - 21:43:06
(632/1642)
Gondolom aki a cd-t nyeri, "nagyon" fog örülni
1/10
leopardreni 2013 febr. 16. - 21:41:59 1/10
(631/1642)
Polyák Lilla, Radics Gigi, és Puskás Peti dalai tetszettek.
Cserpes túl lett pontozva, Hoffmann Mónika és Fatima dalai abszolút nem tetszettek.

Nézõk szavazatai szerintem: Brasch és Puskás tuti továbbjut, a harmadik hely kiadó csak.
1/10
southwind 2013 febr. 16. - 21:41:48 1/10
(630/1642)
szerintem azt meg se kellett volna hogy azerbajdzsán is kuldottsms-t mert ez roppant gusztustalan volt, baltat nem kuldtek?
-csengõzoli-- 2013 febr. 16. - 21:36:55
(629/1642)
Kenterbe verte a mezõnyt Gigi!
1/10
southwind 2013 febr. 16. - 21:36:26 1/10
(628/1642)
ruzsa most fiatalodott, az elmult adasokban 80 eves volt, most csak negyven. A partvist is hozta a szemein? :)
Milibindi 2013 febr. 16. - 21:36:06
(627/1642)
erre azt mondanám tûrhetõ...
1/10
rajongo1 2013 febr. 16. - 21:31:52 1/10
(626/1642)
fúúú de utálom ezt a rúzsa magdit. ritka irritáló egy nõ. kicsit nagy lett az arca
1/10
southwind 2013 febr. 16. - 21:29:09 1/10
(625/1642)
na gigi mönjön, csak az volt a bajom, hogy az egész szám refrén volt
Milibindi 2013 febr. 16. - 21:28:37
(624/1642)
Gigi dala sem tetszik! Tõle jobbra számítottam.
-csengõzoli-- 2013 febr. 16. - 21:22:04
(623/1642)
Ezt most Sp-nek énekelte?