Téma: Ausztrália

cirmoska.nz 2009 jan. 08. - 00:49:59 Előzmény Zempy
(111/331)
Tény hogy a fimbõl lehetett volna jobbat is és ütõsebbet kihozni. Azt sajnáltam csak hogy bár próbálták de nem tudták annyira visszaadni az igazi Ausztráliai feelinget!!!!! Hiába voltak benne az Abok, akik amúgy jó emberek.

Tele volt a film hibákkal tény de lehet a rendezõ sem kivánt (sajnos szerintem) nagyobb és értelmesebb filmet kreálni ebbõl. Kár érte mert lehetett volna ezerszer jobb, és simán kiüthette volna a TITANICOT is!!!!

Sajnálom hogy nem tudta a rendezõ megfogni a dolog lényegét! Végig hiányérzetem volt.
cirmoska.nz 2009 jan. 08. - 00:46:04 Előzmény Zempy
(110/331)
Ez édes! :)
7/10
Zempy 2009 jan. 07. - 14:33:07 7/10
(109/331)
Baz Luhrmann-ra nem tudok nem zseniként gondolni a Moulin Rouge! után, így felfokozott várakozással tekintettem új filmje felé, melyen a rendezõ 5 évet dolgozott. Pár hónapja még Oscar-jelöltnek tippelték a filmet, a lufi azonban hamar kipukkadt a bemutatót követõen. A legvegyesebb kritikákat olvastam róla, így felkészültem rá, hogy esetleg mégsem sikerült oly jól, mint Luhrmann elõzõ mûvei.
Hogy beváltotta-e a film a hozzá fûzött reményeimet? Nem tudom. Javarészt egyetértek a kritikusok többségével: nem rossz, nem rossz, de ennél lényegesen többet vártam. Ennek ellenére hiba Luhrmann-t leszólni, a legtehetségesebbek is mellényúlhatnak olykor.
A közvéleménnyel ellentétben nekem a film elsõ harmada az, ami a legkevésbé tetszett. Összecsapott módon, gyorsan peregtek az események (nyilván rengeteg jelenetet kellett kivágni), Kidman ripacskodással kísért játéka, és a vaskos poénok láttán már-már azt hittem, vígjátékot nézek. Jackmannal az eslõ perctõl kezdve klassz páros alkottak, engem e téren meggyõztek. A félvér gyermek is üdítõ színfoltja a filmnek, egyedül David Wenham az, aki kilóg a sorból: ilyen gonosz gazember szerepére nekem nem tûnt megfelelõnek. (Az én bajom, hogy számomra Faramir marad... :-) A második harmadtól kezdve végre komolyabban beindultak az események, most viszont túl lassan vánszorgott elõre a cselekmény. A háborús pokol viszont jó összhangot teremtett lövöldözõs akciójelenetek és egymásra borulások között. A filmet tehát minden hibája ellenére nem tartom unalmasnak, még a vége felé sem: én inkább az elején fészkelõdtem sokat.

A színészi játékról azért kell óvatosan vélményt alkotni, mert szinkron esetében sokat tud hozzátenni, de rombolni is a szinkron. Esetünkben nem sikerült rosszul, Pápai Erika most is igyekezett, de gyanítom, hogy eredetiben az igazi. A fiú szinkronhangja a leggyengébb és valóban idegesítõ, kár, hogy olyan sokat beszél a film során. Kidmannak nem ez lesz élete alakítása, olykor kicsit túl sok a grimasz és bohóckodás, de ettõl eltekintve komoly kritika most sem érheti, hozta a színvonalat. Jackman kb. olyan, mint mindig, õ a kemény férfi, aki szerepét több helyen megoldja azzal, hogy leveszi a pólóját. Õ sem rossz egyébként, látszik az igyekezete. Kíváncsi lennék alkalmazott ausztrál akcentusára.

Mint a gyengébb produkciók többségében, itt is már megint a forgatókönyv a ludas. Vagyis csak az egyik. A párbeszédek többsége a lerágott csont szintje, a megszokott klisékkel és szívet tépõ mondatokkal. Olykor jókora logikai hibák is belekerültek:

SPOILER
Hatásos lenne, amikor a bennszülött nagypapa odakiáltja a haldokló gonosznak, hogy saját fiát akarta megölni. A baj csak az, hogy ezt már nemcsak mi tudjuk rég, hanem õ is- mikor Kidman közli vele, hogy elárulja a hatóságoknak. Akkor ez most minek? A várt hatás így teljesen elmarad.
SPOILER VÉGE

A másik, a "sokat markol, keveset fog" szindróma: Luhrmann túl sok mindent akart, s mivel mindenbõl kapunk egy keveset, tul. képpen igazán semmit nem kapunk. A világháború is csak a kötelezõen hozott vérzivatar és izgalomfokozás miatt került bele- kezdem unni, hogy jobb ötlet híján lassan minden filmben kitör a második világhábor, aztán a nézõ ezen izguljon. Emellett a filmnek igazán sok köze Ausztráliához sincsen, én azt hittem, többet megtudunk e földrészrõl, és hogy róla fog szólni a történet- miért ez akkor a film címe?! Attól, hogy megemlíti az ellopott generációkat, még nem Ausztrália lesz a központi téma, csak egy lagymatag románc. A befejezés sem nyerte el tetszésem: az ötféle (!) leforgatott lezárás közül nyilván nem ez a legjobb, egy ilyen történethez ált. nem passzol a happy end. Ha lenne veszteség és áldozat, talán a katarzis sem maradt volna el, így sajnos igen. Pedig az nagyon kellett volna...

Ami viszont nagyon jó: a lenyûgözõen fényképezett tájképek, a nagytotálokon bemutatott helyek, a félelmetesen élethûen visszaadott háborós káosz és bombázások jól sikerültek. Látványosak. A marhacsorda riadt vonulása, a bál, a japán repülõk támadása egyértelmûen tetszett. A Moulin látványáért is felelõs Catherine Martin jelmezei és díszletei is szépek. Mindezekhez már csak egy kis filmzene kellett volna a hatás fokozásához, de sajnos ez, "hála" a no name zeneszerzõnek elmaradt. A film nagy részén vagy semmilyen, vagy nagyon jelentéktelen muzsikák csendülnek fel. Pedig egy szerelmes-háborús drámánál ez alap. Talán nem a zeneszerzõn kellett volna sprólni...

Az érzéseim tehát eléggé ambivalensek. Van, ami nagyon jól eltalált, más részeket pedig nem kellett volna egyáltalán beleerõltetni. Nem tiszta, mi volt a rendezõ célja, mit akart leginkább bemutatni: Ausztráliát sztem nem is igazán akarta közelebb hozni a nézõhöz, a szerelmi szál elég soványka, inkább a félvér kisfiú sorsa tolakodik állandóan elõtérbe. Tipikusan Oscar-megrendelésre készült, látványos és monumentális dráma, de a kevésbé sikerültek közül.
Hiba lenne azonban eltemetni a filmet. Én látom a mögötte lévõ lelkesedést és rengeteg munkát, és tudom értékelni a sok pozitívumot is. A hullámzó színvonal a film egészére kihat: sok rész egészen meghatott és izgalomba hozott, más jeleneteket feleslegesnek és rosszul kivitelezettnek érzek.
Egy elsõfilmes rendezõtõl ez nagy teljesítmény lenne, Baz Luhrmann-tól ez picit kevés. Jó film, élvezhetõ, de nem több ennél. Fogadjuk el, hogy rendezõnk ezúttal más mûvet alkotott elõzõ filmjeinél, aminek az emléke elõbb-utóbb elhalványul, de amire egyszer legalább érdemes beülni.

Mindezek tükrében nálam a film 6-7/10 körül mozog, ennél sem többet, sem kevesebbet nem adnék rá. Romantikus lelkûeknek, háborús drámákat kedvelõknek, és azoknak ajánlom, akiknek nem okoz problémát a hosszú játékidõ.
7/10
Zempy 2009 jan. 07. - 13:44:44 7/10
(108/331)
Levegõt venni azért kell :-)
genius.pocahontas 2009 jan. 07. - 05:33:51 Előzmény Balubocsi
(107/331)
Semmit nem kell! es semmi nem kotelezo.
10/10
julcsi95 2009 jan. 06. - 15:28:04 10/10
(106/331)
Én egyszerûen beleszerette, ebbe a filmbe!!Rég nem láttam ilyen jó filmet.Ráadásul végre egy olyan alkotás aminek van igazi mondani valója és nem csak kitalált álom világban játszódik...A színészek egyszerûen zseniálisak!!Én csak ajánlani tudom mindenkinek!!!
10/10
Black Adam 2009 jan. 05. - 22:33:18 10/10
(105/331)
- Azt írom, amit egy másik fórumon: -
Nagyon régen láttam egy igazi kalandfilmet, nagyon hiányzott már. Nicole és Hugh nagyon jól alakítottak, az ilyen filmekben pont ez a lényeg, hogy így játszanak, kellemes humor, akció, látvány és alakítások, nagyon jó színészekkel, mindenki vagy Új-zélandi, vagy Ausztrál volt benne.
Egy nagy kalandfilm, ami nagyon el kellett a mozikba!
Blondieash 2009 jan. 05. - 13:20:00
(104/331)
Sztem nagyon jó film volt:)
Igazad van, két és fél órás volt, de nekem olyan volt, minthogyha csak egy órára ültem volna be:D Nicole és Hugh megint nagyot alakított, ez várható volt:)
Elgondolkodtató, mégis sztemnagyon romantikus és izgalmas film. Tényleg mindenkinek ajánlani tudom mert fantasztikus:)
hush 2009 jan. 04. - 19:48:37
(103/331)
2 és fél órás a film, ennek ellenére nem okozott problémát végigülni, eléggé sodor a történet. Egy nagy ópusz, néhol giccses, ez igaz, de az alaptéma ("ellopot generáció"/"stolen generation") nagyon megrázó, igaz, ezen talán nincs is elég hangsúly a filmben.
A színészek nagyon jók, a képek gyönyörûek.
összességében én ajánlom, tetszett.
10/10
(S)Portoló 2009 jan. 04. - 17:41:35 10/10
(102/331)
Most nézem az imdb-n, hogy Jack Thompson Cannes-ban is nyert már, ami azért jelent valamit. Egyébként szerintem az egyik legjobb alakítás az övé a filmben, mégha nem is hosszú a szerepe.
10/10
(S)Portoló 2009 jan. 04. - 17:30:34 10/10
(101/331)
Igen, jó szemû vagy! :) A mellékszereplõk is elismert, csúcskategóriás színészek a hazájukban, mint pl. a részeges könyvelõt alakító Jack Thompson és a kínai szakácsot alakító, a hagyományos, pekingi operán képzett Wah Yuen.
http://www.imdb.com/title/tt0455824/

Ilyenkor jön rá az ember, hogy mennyit hozzá tudnak tenni vagy épp elvenni egy alkotáshoz a mellékszereplõk...vagyis van-e olyan, hogy "mellékszerep"?
10/10
fehérkecica 2009 jan. 04. - 00:15:43 10/10
(100/331)
A szélsõséges kritikákat elnézve arra már biztosan nem lehet panaszunk, hogy a film túl lagymatag ahhoz, hogy bármiféle reakciót kiváltson a nézõkbõl ;)…
Azon viszont meglepõdtem, hogy a mellékszereplõket senki sem említette. A ferdeszemû szakács és az iszákos könyvelõ oltári jók voltak!!!! Mindkét karakter mulatságos és meglehetõsen egyedi,az õket megformáló színészek pedig 5 csillagos alakítást nyújtanak – egyáltalán nem játsszák túl a szerepüket, amire pedig a legtöbben hajlamosak az ilyen komikus figurák esetén.
Ne feledkezzünk meg a „sármos” kocsmárosról és a sznob úri hölgyekrõl sem! A rendezõ nagyon jól megfogta a típuskarakterek lényegét. A „fodrászos jelenet”- ahol a hajcsavarós, pedikûröztetõ asszonyok drámai sóhajtozás közepette megtárgyalják, hogy mennyire át tudják érezni a sivatagban pusztult marhapásztorok sorsát - egyszerûen zseniális. A báli jelenet szintén, a felháborodott tekintetek és fintorok pont elegendõek voltak, hogy humorossá tegyék az addig giccsesnek ígérkezõ filmkockákat. A színészeknek ismét elismerés jár, minden egyes grimaszuk hiteles volt.
A fõszereplõk képességeinek boncolgatását fölöslegesnek tartom, mindketten sokszor bebizonyították már, hogy tehetségesek. Most bebizonyították újra.
Penispumpa 2009 jan. 03. - 23:37:55
(99/331)
Halika mindenkinek!
Ma este megnéztem a filmet barátnõmmel együtt.
Bevallom én több éve nem voltam már moziban, több okból is:nem vagyok egy nagy filmnézõs típus és azt a párat is inkább otthon, "valamivel" olcsóbban.
Szóval elmentünk. Számomra kapásból teljesen kiábrándító volt, hogy kisebb-nagyobb társaságok annyi táppal ültek be, hogy azt már erõs túlzás lenne csupán filmnézésnek nevezni. Életérzés a javából, na mindegy....
Mellettem balról a barátnõm, jobbról pedig két bézból sapis kancsó foglalt helyet. Ja, mert késõbb kiderült hogy azok is,inkább nem részletezem.
A filmrõl:hosszú volt, vontatott, szépen megjelenített képi világgal, de ha mindezt leveszem egy pillanatra akkor csak egy szokásos forgatókönyv szerint kibontakozó románcról van szó 1-2 bennszülöttel, félvérrel, gonosz fehérekkel megfûszerezve.
A légitámadások alatt tértem egy kicsit magamhoz (kb. ekkorra fogyott el a környezetünkben a "ropogtatnivaló" és a "szürcsikélnivaló"), végre valami történt is félvérgyerek idegesítõ narrátor hangján kívül.
Összességében:lassan kibontakozó, kiszámítható szerelmes film, csodás képi megjelenítéssel, sekélyes történettel, végig antirasszista utalásokkal átitatva.
Barátnõmnek tetszett.
reila 2009 jan. 03. - 21:13:19
(98/331)
Ma láttam a filmet és nagyon tetszett!!! Borzongatóan szép volt, bár talán egy nagyon kicsit túl hosszú! Nagy volt a vágóvonal a marhák sikeres behajtása és a háború kitörése között. Lehet elég lett volna csak az egyik vonalat erõsíteni, de amúgy nagyon szép kép gyönyörû fényképezéssel, szívszorító jelenetekkel, és izgalommal.
Nicol nagyon jó színésznõ, eddig csak kimagasló alkotásokat láttam tõle!
10/10
khiddy 2009 jan. 03. - 20:46:34 10/10
(97/331)
http://index.hu/kultur/cinematrix/kritika/austr1229/

:)!!

Érdemes megnézni a filmet,mindenkit elgondoltat ez a fórumból is látszik!!
eda29 2009 jan. 03. - 19:48:29
(96/331)
Sajnos nekem is csak 5/10. Nem fogott meg. Tökéletes képek, helyes kiskölyök, de valami mégis hiányzott. Lehet, hogy nagyon azt a csodát vártam, amit a Hideghegy közben éreztem. Valami hasonló katarzist. Nem jött el. Túl tökéletes film, ami mégsem érintett meg. És tényleg rettenetesen hosszú.
10/10
marcelloDM 2009 jan. 03. - 11:43:03 10/10
(95/331)
Szenzációs film...ne hagyjátokkkkk ki!!!
Humor, romantika, kaland - s, akiknek ez leginkább köszönhetõ : a bájos Nicole Kidman:) & a sármör Hugh Jackkman
hErO 2009 jan. 03. - 09:28:08
(94/331)
Látom megoszlanak a itt a vélemények rendesen. Nekem nagyon tetszett és nem unatkoztam. Szerintem igenis érdemes megnézni.;)
kowalsky 2009 jan. 02. - 23:24:53
(93/331)
hát én nem vártam meg míg áthajtják azt a cúnya bitang csordát... jézusmária - folyamatosan néztem az órám, és óra múlva történt az elsõ atrocitás -- szerintem igen bárgyú mozi -- azért volt egy távol afrikától, amiben nem találtam sok kifogást -- ha már hasonló mûfaj - fehér sahib megoldja problemot... na mindegy.. még friss, mint a hideg kint.. senkinek nem ajánlom... kettest adok reája...
pa'o'e'v
10/10
Pittike25 2009 jan. 02. - 14:10:03 10/10
(92/331)
Látom te még jót nem írtál egy filmrõl sem...
Ha ez a film a mélypont,akkor mely alkotások jelentették neked a csúcsot?