7/10
Rojita 2019 márc. 04. - 23:56:06 7/10
(770/18030)
Az utolsó 2 izgalmas epizód után a mai rész nekem kissé unalmasnak tűnt. Valszeg, a polgármesteri címre jelentkező emberek pitiánersége, az undorító korteskedések, itatások, ígérgetések tömege megfeküdte a gyomromat. Évtizedek óta ilyeneket látunk magunk körül.

Hiányoltam Jolika hangját. Eddig Ő képviselte a természetközelben élő, okos, táltosasszonyi különleges tudással rendelkező, melegszívű, öreg parasztasszonyt, aki minden helyzetet rögtön megért, sőt előrelát.
Érthetetlen, h a történetbe utólag beléptetett Tamarát pont Jolika mellé költöztették. Illetve érthetetlen, h ha már a 2 nőt összeírták közös fedél és vmi érthetetlen közös múltba, miért ennyire végzet asszonya sminkben kell a Tamarát játszó színésznőnek mutatkoznia. (Álomból ébredett, ágyból kiugrott leány nincs kifestve, kicsit sem, pláne nem ilyen erősen, mint a ránk erőltetett démon. Tél végét írunk, a parasztház belső hőmérséklete nem valószínű, h 30 C fok feletti, - mégis Tamaránk egy pánt nélküli semmiben ül le az asztalhoz a felkelés után. Nem életszerű). Jó, kell a férfi nézőknek. Tehát, hiányoltam, h Jolika egy mondattal elintézte Tamara és társa pénzlopását. ("Ilyet nem teszünk, nem vesszük el a másét!"), majd még falazott is az enyveskezű leányzónak és, mint Tamara által megtalált táskát adta azt vissza Szlávennek.
Jolika temperamentumához ezt szokatlannak éreztem.
5/10
stutamad 2019 márc. 04. - 23:48:47 5/10
(769/18030)
hmm
4/10
luci87 2019 márc. 04. - 23:00:09 4/10 Előzmény amira_daa
(768/18030)
Láttam én is az előzetesben,megváltozott,rá se ismertem...
1/10
janderka 2019 márc. 04. - 22:16:43 1/10 Előzmény joey l
(767/18030)
Ennyi kavarás után már nem lenne meglepő. De akkor kinek a hamvait szórták szét?
joey l 2019 márc. 04. - 20:07:04
(766/18030)
Tipikus rusnya paraszt világ. Különben a Kálmán él!
amira_daa 2019 márc. 04. - 13:55:29 Előzmény luci87
(765/18030)
DIA ÉS A Kovács szülők is jönnek vissza ha minden igaz és még teázni is elviszik Józsit.
Diát sajnálom neki nagyon jó a karaktere.
amira_daa 2019 márc. 04. - 13:45:18 Előzmény Rojita
(764/18030)
Ez az általános magyar nyelvismerete. Nem hogy nem beszélünk nyelveket, de még azt se ismerjük fel, h románul, vagy szerbül beszélnek hozzánk. Pedig mind két nép közvetlen szomszédunk."

TELJESEN EGYET ÉRTEK
amira_daa 2019 márc. 04. - 13:44:24 Előzmény napraforgó
(763/18030)
A nyelv kérdésben sajnos nem vagyok otthon mert oroszt tanultam aztán kevesebb sikerrel angolt de biztosan van aki jobban ért hozzá. Olvastam egyik fórumon ott több féle nyelvet irtak. De egy biztos vannak mondatok , amiket be lehet ugy gyakoroltatni hogy tökéletes legyen a nyelv.

Szerintem nem tudhatjuk Szláven mozgatórugoit én inkább a maffia- és a rendrakok közötti mesgyére tenném be őt de nem tudnám megitélni hogy joságos "titkos ügynök" v bünőző de ezért játsza jól a szerepét.
4/10
napraforgó 2019 márc. 04. - 11:41:16 4/10
(762/18030)
Ige, Szláven fogalmazásából most már egyértelmű, hogy az a Goran lehetett a parancsnok, aki csúnyán megbüntetett egy Bogdan nevű fickót. Őrá emlékeztette a kopaszokat Szláven.
No majd meglátjuk, várom a fejleményeket.
4/10
napraforgó 2019 márc. 04. - 11:24:15 4/10 Előzmény Rojita
(761/18030)
Ezt majd újra megnézem, mert nekem a feliratos részből az jött le,mintha ő lett volna a parancsnok. De lehet, hogy nem, hisz név szerint is emlegetett valakit, ahol a név írása és kiejtése eléggé eltért egymástól. Erről a valakiről mondta, hogy majd megbosszulja a kopaszok illegális akcióit. Vagy valami ilyesmi. Hisz állítólag itt a szürke zónában ők most nem ügyködhettek volna.

Az biztos, hogy érdekes szál, remélem majd lesz megfejtés is, nemcsak bonyodalom.
7/10
Rojita 2019 márc. 04. - 10:59:07 7/10 Előzmény napraforgó
(760/18030)
Nem egyértelmű, h Szláven lenne a szerb kábítószeres maffia parancsnoka. Valahogy úgy kérdezgette a kopaszokat, h "miért nem fogadtatok szót a parancsnokotoknak, aki azt mondta..." Ha Ő lenne a vezér, akkor "miért nem fogadtatok szót nekem?"-t mondott volna. Kétségtelen, h ismeri a rosszfiúkat és a hálózatukat, de lehet az eddig elképzelt verziónk is, h Ő csak beépült. Ez utóbbiban reménykedem én is, mert eddig szimpatikus, mindenkinek segítőnek ismertük meg.

Mindenesetre személyével ügyes a forgatókönyv. A körülötte kavart titokzatosság biztosítja az állandó krimi-vonalat.
4/10
napraforgó 2019 márc. 04. - 07:05:38 4/10 Előzmény Rojita
(759/18030)
Még mindig nem értek ezekhez a nyelvekhez, de akkor van külön szerb (cirill betűs) és külön horvát nyelv (latin betűs), de hangzásra a kettő szinte azonos. Nekem ebből az jött le, hogy szerb-horvát nyelv ennek a kettőnek az elegye, aki tud szerbül, az megérti a horvátot is, és vica versa.
De javítson ki, aki ezt jobban tudja.

Nekem ebből az egészből az jutott eszembe, hogy sajnos az alvilág nemzetközi, a szerb, vagy ukrán, vagy akármilyen nemzetiségű alvilági figurák itt is tevékenykednek, és nemcsak a fővárosban, de vidéken is megvannak a kapcsolataik. Itt pl. Attila. De Szláven is ismeri ezt a világot. Valahogy én remélem, hogy ő a jó oldalon áll és nem a maffiózók parancsnoka, ahogy itt most láttuk.
4/10
napraforgó 2019 márc. 04. - 05:00:04 4/10 Előzmény Rojita
(758/18030)
Szerintem ennek az lehet a fő oka, hogy a magyar nyelv annyira különleges, egyedi, semelyik nyelvvel nem rokon, semmire nem hasonlít. Addig, amig Magyarország területe jóval nagyobb volt és több nemzetiség is élt együtt, a régi monarchia területén, azokon a részeken, ahol több nemzetiség élt együtt, ott minden nemzetiség valamelyest ismerte és beszélte is egymás nyelvét.
Aztán jött Trianon és Magyarország területét annyira lecsupaszították, hogy gyakorlatilag nem maradtak nemzetiségek. (most is csak mutatóba vannak, számuk nem jelentős) Így egyrészt nem volt meg a kényszerűség sem egymás nyelvének megtanulására, másrészt meg oly sikeresen terjedt a nyelvi sovinizmus, mit nekünk idegen nyelv, tanuljanak meg ők inkább magyarul.
Az idegen nyelv tanulásában nagyon sokat rontott a kötelező orosz nyelvoktatás is. Személyes véleményem az, hogy az oroszt a nyelvtanárok is úgy tanították, hogy azért lehetőleg ne nagyon tanuljuk meg azt... Sajnos az évtizedek során ez is kifejlesztett egyfajta ellenállást az összes többi nyelvvel kapcsolatban.
7/10
Rojita 2019 márc. 04. - 00:29:12 7/10 Előzmény Rojita
(757/18030)
Kovács Lehel Ő, pardon.
7/10
Rojita 2019 márc. 04. - 00:28:07 7/10 Előzmény napraforgó
(756/18030)
Ha már előjött a szerb, vagy szerb-horvát nyelv, kicsit rákérdeztem.
Tehát, 2 külön nyelv, bár hallásra szinte egyformák. A legfontosabb különbség, h a szerbek cirill betűket használnak, a horvátok meg latin betűket. Néhány hangot, vagy szótagot ejtenek eltérően és csak néhány szó (inkább tájegységi) a eltérés. Jó pár magyar eredetű jövevényszavuk is van: asov, bunda, csipka, gumb, karika, kecsiga, sógor, varos...

Bővebbet Szlávenünk tudna, vagy inkább Kristóf. Bár szegény Kovács Lázárnak nem biztos, h kellemes emlékei vannak a kényszerű nyelvismeretéről.
7/10
Rojita 2019 márc. 03. - 15:36:13 7/10 Előzmény janderka
(755/18030)
Ez az általános magyar nyelvismerete. Nem hogy nem beszélünk nyelveket, de még azt se ismerjük fel, h románul, vagy szerbül beszélnek hozzánk. Pedig mind két nép közvetlen szomszédunk.
4/10
napraforgó 2019 márc. 03. - 11:15:48 4/10 Előzmény janderka
(754/18030)
Bevallom az élő adás nekem is gázos, a minduntalan benyomott 10 perces reklámok nagyon zavarnak. Sokszor másnap hajnalban visszanézem, csak azért hogy normálisan, folyamatában lássam a cselekményt.
4/10
napraforgó 2019 márc. 03. - 05:48:50 4/10 Előzmény Rojita
(753/18030)
Ez bennem is felmerült már.
Kovács Lehel Szerbiában született, Horgoson, 14 éves koráig ott élt, ezért tud szerbül (vagy szerb-horvátul, nem tudom, hogy ez egy, vagy két nyelv).
Molnár Gusztáv meg Révkomáromban született és nőtt fel. Ő nyilván ott tanult meg szlovákul.
Mivel mindketten a határon kívüli magyar területekről származnak, tudnak az adott ország nyelvén is.
De a két férfi termete között óriási a különbség, az alacsony Kovácsról sokkal nehezebb lenne elhinni, hogy olyan kemény nehézfiú, mint a magas Molnár. Szerintem emiatt nem Kovávcs kapta a szerb "maffiózó?", vagy épp valami titkosügynök szerpét.
Amúgy meg mindkettő szláv nyelv, aki tud szlovákul, annak nem lehet olyan nehéz néhány mondatot megtanulni szerbül.
4/10
napraforgó 2019 márc. 03. - 05:34:50 4/10 Előzmény luci87
(752/18030)
A Kovács nagyszülők mindjárt újra felbukkannak,benne van az előzetes tartalomismertetőben.
4/10
luci87 2019 márc. 03. - 05:00:36 4/10
(751/18030)
Több szál is abbamaradt,a Kovács nagyszülők látogatása a panziókban...most hogy börtönbe van a vejük,nem bukkannak fel megint,vagy a lányuk..Diáról se tudni semmit,legalább az lenne,hogy felhívja párszor Stefi,és elmeséli mizu a faluban.