Talpuk alatt fütyül a szél

Bakancslistához adom
12 éven aluliak számára a megtekintése nagykorú felügyelete mellett ajánlott magyar filmdráma, 88 perc, 1976

Értékelés:

113 szavazatból
Szerinted?

Az 1830-as évek betyárvilágának eastern főhőse, Farkas Csapó Gyurka megszökik a börtönből és visszatér a karcagi pusztákra, hogy bosszút álljon feladóin. A pusztai pásztorok védelmet látnak benne, mert életterüket a gazdag, kapitalizálódó vármegye erősen korlátozza. Az elszegényedett dzsentriivadék csendbiztos, Mérges Balázs is csak tessék-lássék veszi üldözőbe az elhíresült betyárvezért, egészen addig, míg Gyurka a vezéri babérokra törő, intrikus Jeles Matyi miatt pásztort nem öl. Vérdíjat tűznek ki a fejére, s miután leszámol Matyival, a pásztorok adják bitófára.

Stáblista:

Szereplők

Farkos Csapó Gyurka
Farkos Csapó Gyurka hangja
Mérges Balázs
Jeles Matyi
Jeles Matyi hangja
Parti Bözsi
Babák Ferkó
Fúró József
Timók András

Alkotók

Játszási időpontok

Hozzászólások

Szerinted?
kékibéla 2021 jún. 17. - 22:09:08
Én keverem valami másik filmmel vagy tényleg ritka nagy ökör volt, aki a Vodafone műsorújságban komedia/filmvïgjáték címkével látta el ezt a filmet?
7/10
vargama 2021 ápr. 15. - 17:27:50 7/10
Szomjas Györgyre emlékezve került elő ez a film újra, a napokban. Kétszer is megnéztem, a másodikra határozottan szükség volt, jót tett a megértés szempontjából, de még így is maradtak jelenetek, amiket nem tudok hova tenni. Például a lány kendőbe kötött kulcs-parittya jelenete a börtönből hazatérő Farkas Csapó Gyurkával. Ő az egyik főszereplő, a másik kettő Jeles Matyi, szintén betyár, és a csendbiztos Mérges Balázs. Az ő hármasukban van a film drámaisága.
A másodszori megnézésre (a végkifejlet ismeretében) a félmondatok értelmet nyertek, de de továbbra is zavartak a közeli képekben a szúrós, a kelleténél hosszabb nézések, amik így már nem is voltak olyan szúrósak.
A dráma nekem úgy szűrődött le, hogy F. Cs. Gy. és a csendbiztos bár ellenségek, de kölcsönösen tisztelik egymást, ez megköti a csendbiztos kezét. A két betyár pedig nem csak a szerelemben riválisok, de az ellentétük abból is adódik, hogy Jeles Matyi is részt kérne, bizonyos vezető szerepet szeretne a betyárok között. Megsokallja F.Cs. Gy. gaztetteit és végül is feláldozza magát, a biztos kezű, jól lövő legény lelöveti magát. Az ő halála vezet a film végkifejletéhez...
Remélem, nem spoiler amit írtam, inkább hangos gondolkodás, találgatás ez.
A film elsősorban a zenéje miatt tetszett, amit a Sebő együttes szolgáltat. A népi énekek és népzenei betétek a 70-es éveket idézik, ekkor lett az együttes a kedvencem. De érdemes megnézni a szép tájak, eredeti kosztümök, és végső soron a történet alapján is.
10/10
Tamas Kugyela 2020 nov. 24. - 09:45:23 10/10
Két betyár filmje van Szomjas györgy mind a kettőt szeretem kedvencként Szívesen megnéznék vele 1 Rózsa Sándor filmet mert szeretem az eredti történeteket ami erdeti regény alapján írták
10/10
Tamas Kugyela 2020 nov. 23. - 15:28:46 10/10
Az a híres betyárvezér akivel az elején nem számol le Gyurka csak a végén a puszta rendjéért nem más mint Cserhalmi György. Bár személyes véleményem szerintem Cserhalmi györgy játssza a híres betyárvezért Szomjas György 1 kultur betyár filmjében. Nagyon hasonlít rá és itt egy kicsit már idősebb is mint a Rózsa Sándor történetben
vino-et-veritas 2018 szept. 05. - 08:48:02
A "műfaj" ("eastern", "betyárfilm") kevés alkotásainak egyik legjobbja.

Viszont még érdemes megemlíteni a "folytatást" (ugyanebben a témában), a Rosszembereket. Van saját topikja is, de eléggé "kihalt".
Az talán érettebben van megcsinálva egy kicsit, ez meg korszakalkotó.
10/10
Nótárius 2018 szept. 05. - 01:08:25 10/10
Negyven éve nem fakuló egyik kedvencem! Akkoriban, először látva, stílus-újdonságként is rendkívüli volt számomra, hogy a pusztai betyárvilágról ilyen valóságos érzetű, igényes filmet láthattam! Azt olvastam róla, hogy a minél nagyobb hitelesség érdekében Szomjas György néprajzi szakértőket is bevont e film elkészítésébe. Engem a korhangulat, a pusztai karakterek, párbeszédek, történések és tárgyi környezet valamint a film képi világa is újra és újra lenyűgözött; ahányszor csak megnéztem. Sebő Ferenc nagyszerű zenéje pedig önálló élményként is kiemelt elismerést érdemel, az ő ebbéli autentikusságához kétség nem férhet! Egészen különleges hatású, ahogy a szinte balladai drámaiságot, azt megtartva is, időnként átszövi valami sajátságosan ironizáló képi, helyzeti és párbeszédes humor. Nekem még a film be-belassuló tempója is nagyon valószerűen megragadó; főként mikor a legkritikusabb részeknél, a bonduló nagybőgő hangjára megtorpanva, talpig döbben a feszültség.
Mindemellett szerintem Bessenyei Ferenc és Cserhalmi György legalább (!) olyan jók lettek volna azokban a szerepekben, melyeknek "csak" a hangjukat kölcsönözték.
Könnyen lehet, hogy a rendszerváltás után eszmélő generációknak már nem is igazán érthető, átérezhető, hogy ez a film milyen erős üzenetű volt anno.
10/10
Tamas Kugyela 2018 szept. 03. - 11:35:29 10/10
Farkas Csapó Gyurka szerepében: Djoko Rosic
Mérges Balázs szerepében: Bujtor István
10/10
Tamas Kugyela 2018 szept. 03. - 11:31:29 10/10
Szomjas György rendező 1. híres betyár filmje ami meg sem közelíti a westernt, csak 1 régi-régi világot.
Kibeszéletlen múltunk 1 darabjának kibeszélt, elmondott története.
Egy film amit drámának neveztek el mert a mai napig nem kapta meg a kijáró elismerést, műfajában.
Szerelemmel, drámai vonásokkal készült, magyar betyár film néphagyomány őrző módon.

Szomjas György: Talpuk alatt fütyül a szél
antibond 2018 jan. 12. - 08:58:12
A fõszereplõ neve PONTOSAN: Farkos Csapó Gyurka, nem véletlenül... Szolgáló leánykák, korcsmárosnék mesélnek ezt-azt róla.
Aki a film ismertetõjét írta, vagy végtelenül ostoba, vagy nagyon slendrián, minden esetre nálam megbukott. Az írás, felelõsség...
A film egyébként különleges, a maga nemében kitûnõ, ami nem kis mértékben köszönhetõ Djoko Rosic-nak. (Nem tudom, Tom Cruise mit kezdett volna a szereppel...)
nyugiss 2016 máj. 15. - 14:33:18
gondolom õvék a film vetítési és kereskedelmi joga

itt megnézheted:

https://openload.co/f/H3m5Alnz2oM/Talpuk-alatt-ftyl-a-szl-1976.mp4
foglalt név 2016 máj. 15. - 14:30:26
Ki az a 4 kids network nevû cég, aki miatt nem tudom megnézni ezt a filmet a gyerekemmel?
Hogy rühellem ezt az egész tetû dolgot!
proklima 2015 júl. 09. - 13:47:14
Már többször láttam és még mindig tetszik.
A 10-es skálán 10 pont (ts:10).
10/10
Hidetoshi Nakata 2014 okt. 27. - 19:55:42 10/10
10pont
10/10
M41 2150 2014 okt. 27. - 11:28:35 10/10
Kiváló magyar film, a színészi játék, a rendezés, Sebõ Ferenc zenéje, és az alföldi táj adja a film hangulatát. Ez a mi westernünk, és semmivel sincs lemaradva a nyugati westernekhez képest!
10/10!
liw603 2014 máj. 22. - 23:11:17
A valaha készült legjobb Magyar filmek egyike. Akinek nem tetszik annak tényleg csak ajánlani tudom a Feláldozhatók, Crank,Szállító alkotások összes részét!
r4hu 2013 jan. 04. - 20:45:12 Előzmény Orszag
nagyon jó lovas Szilágyi István mûvész úr, és kiváló karakterszínész...
vino-et-veritas 2012 szept. 11. - 09:40:16 Előzmény Orszag
Sokáig nyitva maradt a szerkesztés panel, ezért nem láttam a javított választ...
Orszag 2012 szept. 10. - 15:38:56
Kedves V.e.V., a következõben javítottam a hsz.-t. Csak nem sikerült megtalálnom a szerkesztés opciót.
vino-et-veritas 2012 szept. 10. - 15:18:48
1.
Én akkor is úgy látom, hogy ez akkor sem "klasszikus mûvészfilm". Erre inkább ott van az említett Rózsa Sándor-kísérlet (mint "kortárs" alkotás). Érdemes megnézni, hogy ebben az idõben milyen "vaskos" filmek készültek (Ötödik pecsét, Szabó István "budapest"-filmjei, stb.). A film története, dramaturgiája, a feldolgozás, képi világa jó. Ennél többre nem vállalkozott. Az, mint írtam ebben az idõben újszerû volt, hogy a betyárvilág egyáltalán ilyen módon filmre került (nem idealizált, de nem is egyértelmûen elutasító).

Ha a "mai" Sobri-próbálkozással vetem össze, még ennyi év távlatából is simán veri azt...

A mozi és a magyar filmek iránti igény már a 70-es években nagyon megváltozott. Azzal, hogy egyre több nyugati ("szórakoztató") film érkezett, közben a TV is kezdett jobban konkurensé válni, az egyik válasz "közönségfilmek" készítése/"támogatása" lett. Az, hogy ezek részben jó rendezõk nevéhez fûzõdnek, mint akár Szomjas, az a szerencse kérdése. Tegyem hozzá, hogy amennyire visszaemlékszem, a legtöbb esetben ezekért a filmekért sem verték szét a mozikat...

2.
Az eredeti hozzászólás "érdekes jellemszínész"-e nem tudom, hogyan vált egyszeriben az "egyik legérdekesebb jellemszínészévé". Valahogy így indul a klasszikus csúsztatás? A végén még azon vitatkozunk majd, hogy miért nem kapott Oscar-t...
Szilágyi nem jobb vagy rosszabb, mint sok hasonló pályatársa ("átlagos jellemszínészek"). Viszont hangjával és megjelenésével némiképp elüt az átlagtól. (v.ö.: "érdekes arcú nõ" = kb. csúnya). Õ a szürke jellemszínészek egyike, aki nem emelkedett ki soha (talán a "lópiciségen" és a Bors-féle Sípos úron kívül nemigen emlékszik rá senki, na jó a Tenkes kapitányában vagy az Égig érõ fûben, meg az Indul a bakterházban is volt kisebb szerepe, csak így hirtelenjében).
Orszag 2012 szept. 10. - 13:29:49
bocsánat, javítok: "érdekes jellemszínész".
Összes hozzászólás