Abigél

12 éven aluliak számára a megtekintése nagykorú felügyelete mellett ajánlott magyar tévéfilmsorozat, 3. rész, 290 perc

Értékelés:

581 szavazatból
Szerinted?

Értékelés:

581 szavazatból
Szerinted?

Az aktuális rész ismertetője: Vitay Gina, a Matula Gimnázium növendéke szökni szeretne, s Abigél segítségében bízik. Váratlanul meglátogatja apja, aki közli vele: hogy nem tudja a karácsonyi szünetre hazavinni. Ellátja tanáccsal, hogyan viselkedjen váratlan esetekben. Ezalatt az intézet lakóit váratlan események tartják izgalomban: összetörik az igazgató akváriuma, s közben eltűnnek a "kétes származású" gyerekek iratai. 1943-ban ünnepi istentiszteletet tartanak a kormányzó névnapján, ami botrányba fullad. A karácsonyi ünnepekben Gina az intézetben marad, de szabálytalan pesti telefonjáért büntetésben részesül. Karácsony után egyre nyomasztóbb a hangulat, a lányok megtudják: a németek megszállták az országot. Ekkor Gina váratlan értesítést kap, hogy Feri megszökteti.

A műsor ismertetése: A történet főszereplője Vitay Gina, egy tábornok lánya, akit a II. világháború utolsó esztendejében egy vidéki egyházi leánynevelő intézetben rejtenek el, mert édesapja tevékeny résztvevője a magyar ellenállási mozgalomnak és letartóztatás fenyegeti. Gina mindjárt az első nap megtudja, hogy ebben a világtól "távoleső" helyen sok különös dolog történik, s bár társai kiközösítik, egyetlen reménye marad a titokzatos Abigél, aki végső kétségbeesésében mindenkin segít.

Egyéb epizódok:

Stáblista

Alkotók

Hozzászólások

Szerinted?
10/10
Rojita 2023 dec. 30. - 21:30:44 10/10 Előzmény borzi84
Köszi szépen a tájékoztatást. Anyám református volt, apám katolikus, de mi gyerekek egyik valláshoz se kerültünk közel. Karácsonykor a Mennyből az angyalt fújtuk.

Sztem, ezeket a miérteket már más is megkérdezhette az alkotóktól a film bemutatója után. Érdemes lenne átböngészni a korabeli lapokat a bemutató utáni hetekből.
Avagy átpörgetni Sz.M. esszéköteteit. Emlékszem a "Merszi Möszjö" c. írásában írt az Abigél c. regény keletkezéséről, amit egy volt franciatanárának köszönhetünk. Egy másik fejezetben pedig a film országos sikerét elemezte, h az emberek tele vannak "késleltetett" reakciókkal. A háborúban a legtöbb ember félt cselekedni, segíteni, vagy még nem is éltek akkor. A film bemutatója után pedig, nagyon sokan úgy érezték, h tk ők is segítettek volna, ha akkor ott vannak.
Persze, régi igazság, h "Bajban ismerni meg, ki az igaz barát."

Nahát, hátha találunk vmi konkrét interjút ezekről a bakikról, vagy vki megoszt velünk egy emléket a forgatásról.
Yala elnök 2023 dec. 30. - 19:32:54 Előzmény Rojita
párhuzamos valóságban élsz
9/10
borzi84 2023 dec. 30. - 04:32:06 9/10 Előzmény Rojita
Az előző hozzászólást Neked szántam. :-)
9/10
borzi84 2023 dec. 30. - 04:31:23 9/10
Szia!

Valószínűleg igazad lehet!
Én sem hiszem, hogy Szabó Magda ne ismerte volna ezt a dicséretet, sokkal inkább Gina tájékozatlanságára akart rávilágítani.
Nagy dolog volt, amikor megválasztották őt világi főgondnoknak, nő nem töltötte, nem is tölthette be korábban ezt a tisztséget, ahogyan lelkészek és presbiterek is csak férfiak lehetettek.
Ezt azóta már megváltoztatták, s a nők is betölthetik ezeket a tisztségeket. :-)
Az egyházkerületi főgondnok magas tisztség a református egyházban, a püspök - egyházi vezető - mellett ő az egyházkerület világi vezetője, s természetesen tagja a Zsinatnak is, amely a református egyház legfelsőbb szerve, s dönt az egyházat érintő legfontosabb kérdésekben.

(A református egyházban az egyházi vezetők mellett mindig van világi vezető is.
Az egyházközség élén a lelkész mellett a gondnok áll, valamint a szintén világiakból álló presbitérium.
Az egyházközségek egyházmegyékbe szerveződnek, ezek élén az esperes (egyházi) és az egyházmegyei gondnok (világi) áll.
Az egyházkerület pedig - területi elv alapján - egyházmegyékből tevődik össze, élén a püspökkel és a főgondnokkal.
A Zsinatról már korábban írtam, ott ugyanaz az elv érvényesül, egyaránt van világi és lelkészi elnöke és alelnöke, valamint a tagok között is vannak egyháziak és világiak is . :-)

Jó lenne tudni, miért kerültek be katolikus énekek a sorozatba.
Vajon kinek a döntése volt?
Az tény, hogy a készítés idején nem volt túl hálás a téma, mégis jobban kellett volna figyelni erre, mert rontja a hitelességet.
Akkor sem szerencsés, ha emlékek kötődnek hozzá, mert egy református iskolában elképzelhetetlen lett volna, hogy ezeket énekeljék.

Azokban az időkben pláne komolyan vették a vallásos nevelést, a hit-és erkölcstan attól függetlenül szerepelt a tantárgyak között, hogy valaki egyházi vagy világi iskolába járt.

Belegondolván, Ginának elég nehéz lehetett pótolni a hiányosságokat, alapos lehetett a lemaradása a többiekkel szemben.
(Még akkor is, ha a regényben "csak" ötödikes, nem pedig hetedikes, ez is apró eltérés a regény és a sorozat között.)
Bár...Azért némi "alapozással" csak kellett bírnia, hisz bár külön nem kerül megemlítésre, konfirmálnia biztosan kellett.
(Azért írom ezt, mert karácsony előtt úrvacsorázott a többiekkel együtt, márpedig csak az egyház teljes jogú tagjai úrvacsorázhatnak, s a konfirmáció által válik valaki az egyház teljes jogú tagjává.)
A konfirmációt megelőzően évekig kell hittan órára járni, s a konfirmáció évében pedig speciálisan már csak a konfirmációra készülnek, a kérdések megtanulásával, valamint énekeket is tanulnak a konfirmandusok, a konfirmáció során pedig önként vallást tesznek a hitükről.

Én mindezt végigcsináltam, s az évek során a hittan órákon elég sok mindent megtanultunk, többek között énekeket is.
Persze, távol állok attól, hogy minden zsoltárt és dicséretet ismerjek, de mindenképp jó alapot ad.
A konfirmáció általában 14 éves korban történik, úgyhogy előtte 8 évig kell hittan órára járni, ha valaki "rendesen" - és "rendes időben" végig akarja csinálni.
(Ha valaki nem konfirmál akkor, amikor koránál fogva megtehetné, természetesen később is van lehetőség "felnőtt konfirmációra,", ez amolyan "gyorstalpaló".












10/10
Rojita 2023 dec. 28. - 20:43:07 10/10 Előzmény borzi84
Az a bizonyos "Drága Advent, köszöntünk" c. dicséretet én úgy értelmezem, ahogy Gina gondolta. Ugye, gyenge a vallási ismerete, örül, h egyáltalán felismerte, h kb hányadik dicséret a dallam, de arra nem emlékszik, h hány versszakból áll, ezért keresgéli az énekeskönyvben.
Tehát, nem gondolom, h Szabó Magda tájékozatlanságból fogalmazott volna úgy, h több versszaka is van az éneknek.
Szögezzük le, h az írónő abszolút ismerője volt a református vallásnak és szertartásoknak. Gyerekkorától járt templomba, széles családjából sok neves szónok, lelkész került ki, sőt, Őt magát is megválasztották még a 80-as években a Tiszántúli Református egyházkerület főgondnokának (bármit is takart a tisztség).

A két inkább katolikus karácsonyi ének szerepeltetése érdekes gondolat. Persze, legjobb lenne, ha vki élő személy hozzá tudna szólni a témához, aki akkor ott volt a forgatáskor. Esetleg Zsurzs Éva leánya nem emlékszik vmi vitára a témáról?
Addig is, milyen okok szólaltathatták meg ezt a két éneket?

Nem lehet, h Sz.M. gyerekkorában, otthon ezt a két dalt énekelték karácsonykor?
A Régimódi történetből úgy emlékszem, h édesanyját, Jablonczay Lenkét, - kiskorától a katolikus és "kalmár"-nak hívott apai nagymamája (Rickl Mária) nevelte a link apja helyett.
Ezért, esetleg kegyeletből választhatta az írónő a fk-be e két dalt? (Az eredeti regényben nem nevesítette az énekeket.)

Avagy, Zsurzs Éva ragaszkodott e két dalhoz, mint legismertebbek és filmeken általában énekelt karácsonyi dalokhoz?

Lehet, hogyha nagyon kutakodnánk, - akkor találnánk olyan interjút, amelyben az alkotók a film bemutatása után válaszoltak ezekre a bakikra.
napraforgó 2023 dec. 28. - 08:38:57
Most veszem észre, hogy Kalmár tanár úr hol tegezi, hol magázza Kőniget. Általában tegezi, de a dicstelen kormányzói névnap után magázva kérdi: Megfázott?
9/10
borzi84 2023 dec. 28. - 07:37:06 9/10
Ha már a bakiknál tartunk:

A 3. részben, miközben készülnek a karácsonyi ajándékok, a lányok a
"Dicsőség, mennyben az Istennek..." kezdetű karácsonyi éneket éneklik.

Nem hiszem, hogy ezt az éneket azokban az időkben énekelték volna egy, a Matulához hasonló református iskolában, mivel eredendően katolikus ének.
Ugyan a mostani református énekeskönyvben már benne van, de abban, ami akkor volt használatos, amikor a történet játszódik, még nincs.

Szenteste pedig a Csendes éjt éneklik a karácsonyfa körül.
Ez éppenséggel elképzelhető, de sokkal nagyobb a valószínűsége, hogy ilyen alkalmakkor a "Krisztus Urunknak áldott születésén..." kezdetű református éneket énekelték, esetleg az "Az Istennek szent angyala..." kezdetűt.

Ha már az énekeknél tartunk, a regényben is van egy baki ezzel kapcsolatban:

A "Miklós napi istentisztelet" című fejezetben, amikor összecserélik az énekeket, eredetileg a "Drága Advent, köszöntünk..." kezdetű lenne a kezdő, azaz "fennálló" ének.
A kántor el is kezdi játszani, s Gina is büszke arra, hogy felismeri az éneket, csak arra nem emlékszik pontosan hányadik dicséret.

"Valahol a sor elején lesz, húsz és harminc között.
Csak az első versszakot tudja könyv nélkül, mindjárt kikeresi az egészet."

Való igaz, tényleg húsz és harminc között található, a 28. dicséret, de:
CSAK EGY VERSSZAKA van, úgyhogy ha Gina tudta ezt az egy versszakot, akkor feleslegesen keresgélt az énekeskönyvben. :-)

Egyébként ez az ének azóta kikerült a református énekeskönyvből.
A 2. világháború után, 1948-ban új református énekeskönyv került kiadásra, ebből elég sok szép ének kimaradt,ez is a kimaradt énekek sorát gyarapította.
2021-ben ismét kiadtak egy énekeskönyvet, átdolgozván a korábbit, de ez az ének nem került vissza.
10/10
Rojita 2023 dec. 28. - 01:30:11 10/10 Előzmény napraforgó
Ez egy nagyon jó észrevétel, - hiába, a jogászszem minden apróságra figyel. 😎
Mi történhetett az idővel azon a délután?

Induljunk ki abból, h Zsurzs Éva tévedhetetlen. Nem követett el bakikat. Köztudott, h mindig az eredeti műből dolgozott, - szó szerint mondatta a színészeivel az eredeti regények párbeszédeit.
Sőt, ennél az adaptációnál Szabó Magda volt a fk-író is, - nüansznyi változásokat követett el az eredeti regénnyel, - de még személyesen is ott állt a napi forgatásokon és szakértett minden apróságot (egyházi szertartást, zsoltárokat,...)
Mi történt akkor?

Először arra gondoltam, h az iskolában nem is volt napi rendszerességgel uzsonna, háború is volt, - csak most kapták az ajándék tortát és ették akkor, amikor átöltöztek. Azonban egy tizenéves gyerek megéhezik ebéd és vacsora közt és Sz.M. többször hangsúlyozta, h a Matula kiváló intézmény volt, elsőrendű volt a gyerekek ellátása is, hiszen sok falusi szülő terményben fizette a lányuk tandíját. - (És valóban, minden nap egy kiflit és egy almát kaptak uzsonnára.)

Szóval, kíváncsivá tettél, - elővettem a regényt. A "Hajda úr cukrászdájában" és "A szobor megszólal" c. fejezeteket áttanulmányozva, - kérdésedre a válasz a Matulában kb. 8 h-kor lehetett a vacsora. Az uzsonna pedig csak azon a szombaton csúszott későbbre, de még 6 h előtt volt. :
Du 5 h után hagyja el Gina apjával a Matulát, - 6 h-ig kapja a kilépő céduláját. Apjának nagyon hamar vissza kellett térnie Pestre, ezért Ginával a drámai beszélgetése kb. 15 perc lehetett. (Számoljuk még az utat a cukrászdáig és vissza, meg a cukrászdai sütik becsomagolását.) Ez számomra eléggé hihetetlen, de így írta meg Sz.M.
Tavasziasan enyhe délután volt, Gina osztálya órákat szenet lapátolt az udvaron, - ezért csúszhatott el az uzsonnájuk.
Amikor Gina visszaért az iskolába még 6 h előtt, - az osztálya már fürdött, mosták le magukról a szénport, - de hamarosan együtt uzsonnáztak. A kiflit, almát és tortaszeletet mindenki percek alatt befalta. Az idő - még mindig 6 h előtt volt. Ekkor kapott Gina a 3/4 órai zeneszobai épülését, osztálya pedig a varrogatási feladatot. Ez után vacsoráig másfél óra játék volt a rendtartásukban. (A regényben itt volt König gombjainak letépése, amit a filmben másnapra, a kertbe helyeztek át.)
Vacsora után még egy órát olvashattak a lányok.
Lehet, h ez csak a szombati vacsoraidő volt?
(Mert akkor mikor volt a lámpaoltás? Meg itt 10-18 éves korú gyerekek éltek együtt. Akkor is este 9-9.30 h körül lehetett a takarodó. De hát ez csak eszembe jutott.)
napraforgó 2023 dec. 27. - 10:37:52
Tegnap észrevettem egy bakit a sorozatban. Szerintem legalábbis az.
Ginát a szökési kísérlet után napokig a betegszobában tartják. Szombaton délután akarják kiengedni. Gina aggódik, az apja szombatonként 3 és 4 óra között szokta hívni, de már 5 óra is elmúlt. Ekkor nagy örömére megérkezik az apja személyesen és kimennek a kertbe sétálni.
Vitay tábornok itt beavatja Ginát a titkába és megesketi, hogy hallgatni fog és megmarad a Matulában. Mire visszamennek a kollégiumba, már minimum 6 óra. Az osztály megkapja a tábornok ajándékát, a tortát. Mennyi idő, míg kiosztják, megeszik? Fél óra? Akkor már minimum 1/2 7. És mit mond a prefekta a tortázás után az osztálynak? Hogy az uzsonna (!!!) után a lányok a fehérneműjüket javítgatják, kivéve Ginát, akinek egy órán át a zsoltárokat kell gyakorolni.
Ezek után kérdem én, hogy a Matulában mikor van a vacsora? Ha 6-kor még csak uzsonna van....
Este 8-kor. vagy még később vacsoráznak?
Az egész történés ősszel van, a szeptemberi iskolakezdés már odébb van, a karácsony meg még messzebb, talán október van, vagy november eleje. Ilyenkor délután 6-kor már sötétedik, vagy legalábbis nincs messze az alkony.
offtopic
capt.nemo 2023 aug. 15. - 15:42:10
ajónénikéteket, moderálgatók!
Összes hozzászólás