Robotzsaru

Robocop
18 éven aluliak számára nem ajánlott amerikai akciófilm, 102 perc, 1987

Értékelés:

219 szavazatból
Szerinted?

Értékelés:

219 szavazatból
Szerinted?
Vetítések:
1:25, péntek (december 27.)
Cinemax

6:00, péntek (december 27.)
Cinemax

21:00, péntek (december 27.)
VIASAT FILM
Detroitban szolgálata teljesítése közben egy bűnöző banda meggyilkol egy rendőrt, Alex Murphy-t. A rendőr holttestét azonban a legújabb technológiák segítségével sikerül újraéleszteni. Az Alexen végzett kísérlet azonban itt még nem ér véget. A rendőrség és az azt irányító szervezet ugyanis Murphy elroncsolódott végtagjai és szervei helyett mesterséges karokat és szerveket ültet a férfiba. Így változik át Alex Murphy a világ legkorszerűbb "rendőrévé" a félig robot félig ember Robotzsaruvá. A programozás szerint a Robotzsarunak gondolkodás nélkül végre kellene hajtani a parancsokat, bármi legyen is az. Él azonban a robotban az ember is, s ennek egészen más céljai vannak: leszámolni azokkal akik megölték és megölették. Célja eléréséhez pedig meg kell szegnie a felettesei által adott parancsok legnagyobb részét. S ezzel a cselekedetéve a Robotzsaru körül elszabadul a pokol.

Stáblista

Szereplők

Alex J. Murphy/RoboCop
Anne Lewis
Dick Jones
Clarence Boddicker
Bob Morton
Leon Nash

Hozzászólások

Szerinted?
7/10
cinemad nov. 20. 01:48:12 7/10
Ez a film számomra egy csoda volt gyerekkoromban. Kb. a Ramboval, Kommandóval, vagy a Kickboxer-rel egy lapon szerepelt, mint a filmgyártás hét csodájának oszlopos tagjai. Még úgyis, hogy a 90-es évek közepén láttam csak először. Ma már nincsenek olyan új filmek az óriási kínálat és futószalaggyártás miatt, amik tizedennyire lázba hoznának, pedig ezeket anno valami ócska minőségű felvételen láttam kölcsönkapott videókazettán... A meglepő helyzet az, hogy ezt ma megnézve is kifejezetten jónak találom. Bár arra nem emlékeztem, hogy sok része ennyire paródiába hajló. Vannak jelenetek, amik akár a Csupasz pisztolyban is lehetnének, ugyanakkor vannak olyan brutálisak is, amelyek lehet még Tarantino gyomrát is megfekszik. Engem a nézése közben erősen a Csillagközi invázióra emlékeztetett emiatt a kettősség, de méginkább a nagyon hasonló társadalomkritikus, szatirikus híradójelenetek és reklám bejátszások miatt. Aztán a film végén rájöttem, hogy ez nem véletlen az azonos rendezőnek köszönhetően. :) A "CGI" mondhatni tényleg több mint megmosolyogtató, de ez csak az ED-209 kapcsán jelentkezik és ott is csak akkor, amikor megmozdul. Egyébként a mai napig egész ijesztő a megjelenése. Abban sem vagyok biztos, hogy ez nem a vicc kedvéért ilyen, mert nehezen hiszem, hogy a lépcsőházi jelenet például ne lett volna ugyanennyire "röhejes" már '87-ben is. Számomra a legerősebb jelenetek egyértelműen az ED-209 balul sikerült tárgyalótermi demonstrációja, Murphy kiiktatása és a végső összecsapás során Paul McCrane találkozása a veszélyes hulladékkal... Van benne logikátlanság bőven, például egyszer úgy szenved robotfőhősünk, és üvölt a fájdalomtól mintha ember lenne, máskor meg egy felrobbanó benzinkút sem kormozza össze a csillogó ezüst jelmezét. Mindezekkel együtt és a nosztalgia faktort félretéve ez a film még mindig eredetinek hat. Ráadásul nem is egy megfilmesített képregény, mert ha jól tudom a Marvel is csak a filmet követően csapott le a sztorira, vagyis a film volt előbb. Ugye-ugye régebben még volt olyan, hogy a filmesek kitalálnak egy új történetet. Ez mai szemmel majdnem olyan elképzelhetetlen, mint hogy az emberek régen videótékába jártak ha filmet akartak nézni...
9/10
aksoko júl. 13. 00:18:46 9/10
Ez a szinkronhang nevetséges. Nem csak a régihez képest bántó röhejes, hanem akkor is az lenne ha nem lenne előzmény. Ez még annak is bénán hangzana, aki nem hallotta az eredetit. Így aztán különösen érthetetlen, hogy miért nem használják a régit.
10/10
juno_ ápr. 26. 13:52:13 10/10
A hasonló korú mai fiatalok a nem röhejesnek tűnő technikai megoldásokkal telezsúfolt agyatlan Marvel filmeken nőnek fel... A Robocop 1987-es film és kenterbe veri mindet. Az akkori technika máig megállja a helyét és fogja még sokáig a jövőben, továbbá nincs agyonzsúfolva vizuális marhaságokkal. Ez bizony a történet előnyére válik, hiszen a film nem merül ki a csili-vili CGI-s megoldásokban. Persze akkoriban még voltak rendezők, forgatókönyvírók, színészek, stb... Mondják, hogy ízlések és pofonok, blablabla, de e filmmel kapcsolatban kivételnek lenni nem érdem. Lehúzni dacból lehet filmeket, no de pont ezt? Javaslom, hogy a következő legyen a Forrest Gump...
4/10
offtopic
Böhöm ápr. 01. 19:31:14 4/10 Előzmény ---Z---
Elfogadom, hogy én térhetek el a nagy többségtől, mert egyébként nekem több tömegsiker sem tetszett.
Egyébként vicces, hogy a többi példával, amiket soroltál, teljesen egyetértek, akár én is írhattam volna a véleményeket.
A Robotzsaruval kapcsolatban az viszont tényleg meglepett, hogy a mai szemmel röhejesnek tűnő technikai megoldásokkal is, a gyerekeimnek (14, 16, 18) tetszett a film. Ezek a mai fiatalok…. :)
kybuck márc. 30. 22:48:59
A filmhez nem kevesebb, mint négy szinkron is készült, kronológiailag egyre sz*rabb minőségben, a mostani AXN-es a harmadik, rendkívül pocsék szinkronváltozatú, a reklámok mellett ezert sem érdemes tévében filmeket nézni. 😒
9/10
---Z--- márc. 30. 11:42:41 9/10 Előzmény Böhöm
Amúgy meg szerintem igen, Te nem kaptad el a húzását. 🙂 Mert ez fényévekre van egy nem jó filmtől... Mikor kijött '87-ben, illetve gyerekként láttam a '90-es években, mindent lehetett rá mondani, de azt, hogy gagyi, azt pont nem. Ahogy írtam, nekem mai felnőtt fejjel is nagyon üt ez a film, nemhogy még akkor gyerekként...

De persze nyilván nem vagyunk egyformák, valakinek ez tetszik, valakinek az. Én pl. A Harry Potter filmekre mondom azt, hogy nem jók (mégha azok is), mert egyszerűen nem fog meg az a világ/történet/hangulat/stílus, amit képvisel.

Vagy egy másik példa. Ugye hatalmas közönségsiker és kultusz nálunk az Indul a bakterház. Ugyan már láttam párszor, mikor adták a tévében, mert más nézni való nem volt, de arra is azt mondom, hogy függetlenül attól, milyen sokan szeretik, hogy egyáltalán nem jó film... Csak egy értelmetlen hülye bóhóckodás az egész. Maximum a színészi alakítások jók, de egyébként az egészet egy olyan filmnek tartom, ami SZÁMOMRA nem humoros. Vagy csak nekem nem jön át egy a magyar vígjáték stílus... (Kb. úgy, mint ahogy Te nem kaptad el a Robotzsaru húzását.)

Vagy még egy példa: A tizedes meg a többiek. Mindenki ajnározza, mekkora film. Nekem nem az. Ugyanaz a helyzet vele, mint a Bakterházzal, hogy nekem ez a magyar vígjátékos vonal nagyon nem jön át. Ott is maximum Sinkovits Imre alakítása a jó (mondjuk azelőtt tényleg le a kalappal), de egyébként nem tartom jó filmnek. Ha háborús film, akkor Piszkos 12, A bukás vagy a Halál 50 órája. Vagy ha magyar film, akkor nem gagyi összefüggéstelen vígjátékok, hanem mondjuk a Kontroll...

Na de nem vagyunk egyformák, valakinek ez tetszik, valakinek az.👍🙂
9/10
---Z--- márc. 30. 11:17:48 9/10 Előzmény Böhöm
Szerintem csak azért írod ezt, mert alapból nem szereted a Robotzsaru filmeket egyáltalán. Aki nem szereti mondjuk Batmant, Pókembert, Superman, Harry Pottert, Gyűrűk urát, Terminátort vagy akármit, akkor az azt fogja mondani ezeknek a legsikeresebb alapfilmjeire is, hogy nem jók.

Ezt a filmet ge€ire eltalálták... Persze nyilván van benne nosztalgia érzés is, hogy gyerekként sokan ezt néztük, de én még közel 40 évesen is azt mondom, hogy ez a film így 37 év távlatából is iszonyatosan üt! Az a brutális erőszakos jövőkép, amit fest a néző elé, szerintem nagyon nagy telitalálat lett. A lepusztult utcákon uralkodó erőszak, durvaság, mindenhol a mocsok. Egy nagy fertő egész Detroiti városa.
A történetbe beépített reklámok és a híradó szintén áraszt magából egyfajta hangulatot.

A színészi alakítások is nagyon jók, bár főleg inkább a rosszfiúk részéről. De ahogy ebben a filmben kegyetlenkednek, ahogy alakítják a mocskos undorító ellenszenves figurákat, le a kalappal a színészek előtt. Kurtwood Smith a legnagyobb! Ilyen egy undorító, ellenszenves, gonosz, ütnivaló alak, mint akit eljátszik (vérprofin), nem sok van a filmtörténelemben. De a bandája se sokkal marad el mögötte. Főleg Paul McCrane alakítása kiemelendő még, de a feka csávó (nem tudom a nevét) is simán hozza az állandóan idegesítően röhögő, de egyben társaihoz hasonlóan szintén kegyetlen karaktert.
A kegyetlenségük a film elején csúcsosodik ki, mikor elbánnak Murphy-vel. Még közel 40 évesen is azt mondom, hogy ba$zottul durva képsorok, ahogy elintézik szerencsétlent.

A film zenéje szintén kiváló.

Szóval ez egy abszolút alapfilm annak, aki szereti a Robotzsaru filmeket. Aki meg nem, azt úgysem lehet meggyőzni. A 2014-es remake, habár önmagában nem rossz film, de közelében nincs ennek. Még az 1990-es Robotzsaru 2 az, ami szintén nagy lett és viszi tovább az első rész hangulatát. Utána a 3. rész már gyengébb lett, de még vállalható. Az utániakra viszont már én is azt mondom, hogy mindegyik egy gagyi tévéfilm benyomását keltik.

Ez a film nálam csak azért nem 10 pontos, mert egyedül az nem tetszik a Robotzsaru karakterében, hogy néha olyan esetlen. Bár ez ebben a filmben még nem annyira jellemző, inkább a 2. részben mikor

SPOILER!!!!!!!!!!

szétszerelik.

SPOILER!!!!!!!!!!


Illetve a nagy robotok mozgásán látszik, hogy nagyon gyerekcipőben járt még a technikai megvalósítás.

Semmi más negatívumot nem tudok mondani a filmre. Így inkább 9.5/10-et adnék rá, ha lehetne, de így marad a 9/10.
4/10
Böhöm márc. 25. 19:53:30 4/10
Értem én, hogy nosztalgia, meg retró…, de azért ez a film nem jó. Vagy lehet, hogy csak én nem kaptam el a húzását, de már amikor új volt, illetve pár éves, és gyerekként láttam, már akkor is mérhetetlenül gagyi benyomást keltett. De a korabeli “CGI” az vicces, azért mindenképpen megéri megnézni. :)
10/10
BushidoTheWayOfTheWarrior márc. 25. 16:46:42 10/10
10/10
7/10
sawyerx 2023 okt. 31. - 13:23:12 7/10
A film jó, mondhatni klasszikus, de pont a robotzsaru gagyi, Verhoeven őt is meghinthette volna egy kis szatirikus stílussal, ahogy a társadalmi fricskával tette. Vagy mélyebb kidolgozással, ami Murphy emlékeiből ered, ez elég silány volt, a mozgását és a pátoszi zenés hősi megjelenéseit pedig inkább igyekszem elfelejteni. Részemről a film erőssége a társadalmi helyzetek és az OCP-n belüli hatalmi játszmák bemutatása - kiemelve Miguel Ferrer és Ronny Cox színészi játékát -, top jelenet pedig Murphy meggyilkolása és a nagydarab robot meghibásodása az értekezleten.
Kíváncsiságból megnéztem a két folytatást, de messze elmaradnak ennek a minőségétől, a remake-et pedig fél óráig bírtam.

7/10
Összes hozzászólás