Sir David Attenborough

narrátor, forgatókönyvíró, szereplő
Született: 1926. május 8. (98 éves) (Anglia, London)
Film: 112 db
Cikkek: 19 db


A világ talán legismertebb természettudósa, természetfilmese David Frederick Attenborough néven született 1926-ban Londonban. Bátyja Richard Attenborough színész. Tanulmányait Cambridge-ben és Londonban folytatta, az ötvenes évektől vesz részt a BBC különböző műsoraiban, mind a mai napig aktív. Legismertebb sorozatai: Zoo Quest, Élet a Földön, Az élő bolygó, Az első Édenkert, Az élet megpróbáltatásai, Élet a fagyban, A növények magánélete, A madarak élete, Látlelet a Földről, Az emlősök élete, Élet a növények között, Élet hidegvérrel. 1985-ben lovaggá ütötték, pályafutása során számos könyvet publikált. Állandó magyar hangja Végvári Tamás volt.

Film (112)

Hozzászólások

blaze86 ápr. 17. 23:56:51
CSAK HOGY LEGYEN ON-TOPIK IS...
Attenborough élő Legenda, nagy L-lel. Embertörténeti korszak zárul le, ha egyszer a Jóisten magához hívja (reméljük, még nagyon soká'). 70+ évnyi szakmai tapasztalattal, az 1920-as évek szülötteként teljesen komolyan igazi Legenda - természettudományilag kb. Darwinnal lehet összehasonlítani mint brit. És hát ehhez mérten ismeri is az egész világ, Chilétől Sanghajig. Nemcsak széltében-hosszában, hanem történetileg is ismeri ezt a Kék bolygót. Nagy részét már a modern kor előtt (tv, tömegtermelés, műanyag) bejárta, olyan helyeket, amelyek néha egészen elszigeteltek vagy elmaradottak voltak. Olyan állatokat filmezett, rögzített (hanggal), fotózott, amiket korábban senki, és sok faj első példányait szállította a londoni állatkertbe. És akkor még nem beszéltünk a természetfilmekről - itt ha mindent összeszámolunk, akkor 400+ különböző programról van szó, melyet ő vagy a stábja készítettek 70 év alatt (1952-). Elképesztő, csodaember. Magyarországon is járt 2-3 alkalommal, bár nem csinnadrattával. Megnézte például a tiszavirágzást. De videós üzenetet is küldött már, ha nem tudott eljönni személyesen, pl. a Hortobágyi Nemzeti Parknak pár éve.
vino-et-veritas 2018 febr. 27. - 14:36:22 Előzmény babea
NAGYON OFF

Ma reggel az egyik rádióban folyamatosan "mentõsöztek" MENTÕK helyett (amúgy ruhájuk hátán is ez a felirat olvasható - gyengébbek kedvéért - s nem "mentõs").
Ez is "hasogassa" a fülemet.
Egyszer Grétsy levezette, hogy honnan eredhet ez a hülyeség > mivel a MENTÕK mentõautóval járnak, így "mentõsök" lettek az "istenadta nép" száján...
Mondjuk "bányamentõs" vagy "vizimentõs", ugye nincs....
vino-et-veritas 2018 febr. 26. - 08:41:16
Bezzeg hogy fel tudunk háborodni, ha valami hülye külföldi összekeveri a pörköltet a gulyással.
Már-már a nemzeti önérzet sárbatiprása...
Csak közben senki sem tudja megjegyezni (persze ez természettudományos oktatásunk lezüllesztésének egyik "nagyszerû" eredménye), hogy a faj és fajta nem azonos, hogy a pók vagy a poloska nem bogár, stb.
Pedig ezek az elnevezések is a magyar nyelv ugyanolyan részei.
Csak még egy példa, mondjuk a "szépnevû" orvosi székfû, a mostanában milliók által teaként ivott kamilla...
babea 2018 febr. 25. - 19:27:21 Előzmény vino-et-veritas
Pont most megy... a szinkron a poloskát lebogarazza, a nünükét maróbogárnak nevezi a karolópókot valamiféle rákpóknak. Nem értem, hogy egy ilyen fantasztikus filmnél miért nem lehet kikérni néhány szakértõ véleményét... egy ilyen lenyûgözõ sorozatot ezzel agyonvágni... ezeket pont azért is nézné az ember, mert érdemes tanulni belõle :(
_goldie_ 2017 júl. 29. - 13:32:08
ilyenkor a film végén elhangzik "szakértõ: az nem volt"
vino-et-veritas 2017 júl. 29. - 12:41:35
Némileg OFF, de nincs saját topika...

Nézem az "Élet az aljnövényzetben" sorozatát.

Szokásos "Attenborough-minõség".

DE a szinkron megint nincs vele szinkronban. Lazán összekeverik a szöcskét a tücsökkel, mindenféle ""pókfajtákról" (!) beszélnek, stb... Brrrrr...
10/10
tombenko 2016 nov. 08. - 21:56:03 10/10
Most olvasom Dawkins önéletrajzát, nem is tudtam, hogy mennyire elismerik egymás munkásságát. Érdekesnek találnám, ha egyszer közösen dolgoznának.
10/10
Ibrahim 2016 júl. 06. - 00:33:19 10/10
Jómagam 1981-ben Nigériában (!) a British Council szervezésében láttam elõször a "Life in Earth" c. filmjét, ami annyira lenyûgözött, hogy szinte aludni sem tudtam utána! Azóta szinte rajongója vagyok a világ (talán) legnagyobb természetfilmesének! Az elsõ gyári videokazetta, amit életemben megvettem (Londonban) pont az elõbb említett film volt. Természetesen a következõ filmjeiben sem csalódtam!
Sapienti sat!
gladiolus 2016 máj. 13. - 22:39:23
Mindig nagyon kedveltem, az õ munkássága nélkül az a sok látványos információ a Föld nevû bolygóról, mint olyanról összességében nagyon hiányozna.

Az egyik legnagyobb sztorija a kakapóval történt, nekem nagyon tetszett, halálra röhögtem magam rajta. A kakapó egy új-zélandi madárfaj, papagáj bagolyként emlegetik. Üregekben él és fõként éjszaka aktív, nappal meg elsõsorban alszik.
Attenborough a tervezet szerint felkeresett egy olyan helyet, ahol az üregben kakapók éltek, és elkezdett suttogni, mondván maradjon mindenki csendben, véletlenül se csapjanak zajt semmivel, mert a kakapó itt alszik valamelyik üregben, és nem szabad felriasztani, mert akkor esélyük sincs lefilmezni. A következõ pillanatban a kakapó kitört, és ezerrel elszáguldott, szóval még véletlenül sem aludt. Ezek meg rohantak utána az összes filmes eszközzel, hogy valahogy beérjék, természetesen esélytelenül. :-)
10/10
kisbogáncs 2016 máj. 08. - 02:09:28 10/10
üzenet a szerkesztõknek: május 8-án született, nem 28-án..
Összes hozzászólás