Az ír

The Irishman
16 éven aluliak számára nem ajánlott amerikai életrajzi dráma, krimi, 209 perc, 2019

Értékelés:

292 szavazatból
Szerinted?
Egy bérgyilkos megpróbálja visszaidézni Jimmy Hoffa meggyilkolását, és azt, hogy neki milyen szerepe volt benne.
Bemutató dátuma: 2019. november 21. Forgalmazó: Netflix

Stáblista

Szereplők

Peggy Sheeran
Frank 'The Irishman' Sheeran
Jimmy Hoffa
Russell Bufalino
Robert F. Kennedy
Angelo Bruno
Anthony Provenzano
Bill Bufalino
Carrie Bufalino
Thomas Andretta
Anthony Salerno
Irene Sheeran
Phil Testa
Sally Bugs
Italian mobster
Stephen Andretta
Edward Grady Partin
Italian Wedding Guest
Louie 'Deadbeat'
Genovese's Crew
Tony Pro Mobster
Casino Photographer

Hozzászólások

Szerinted?
5/10
lucashood6 jan. 13. 12:55:28 5/10
Túl hosszú, ebben a sztoriban nincs ennyi.
6/10
danek87 2024 szept. 07. - 18:01:01 6/10 Előzmény Balu__
"Rosszul értékelő"



Ez a fogalom elég szubjektív, mindenki saját ízlése szerint értékel.A 6,9 még magasnak mondható, főleg, hogy teljesen jó filmek sokszor még a 6 pontot se érik el itt.
10/10
Balu__ 2024 szept. 07. - 15:58:34 10/10
Ez egy nagyon jól sikerült film, remek színészek, meg Scorsese... Nekem egyedül a hosszúságával volt problémám(: a 6,9 pontszám szerintem a rosszul értékelő felhasználókat minősíti.
4/10
nikato 2024 ápr. 28. - 14:30:07 4/10
Hú, amikor a 76 éves CGI-al megfiatalított De Niro "megveri" a boltost. Az valami szánalmas... A rendezőre és a színészre nézve is.
8/10
Pimpalini 2024 márc. 16. - 00:14:29 8/10 Előzmény The Cortez
Annyiban nem, hogy lényegében az amerikai történelem, vagy Észak-Amerika történelmének egy-egy jellemző korszakát dolgozza fel a három film.

A maffia elem, és a karakterek miatt markánsan.

Nagyjából ez az egyetlen tartalmi elem, ami miatt erős lehet a párhuzam a gengsztereposzokkal.

Egyébként egy hármas halmazábrán ezt a témát jól össze lehetne foglalni.
1. Gengszterfilmek (maffiafilmek).
2. Életrajzi filmek.
3. Felemelkedés-bukás történetek.

A hármas metszetbe beilleszthető a három gengsztereposz, de a WSf, vagy a Dühöngő bika pl. a 2-3-as metszetbe menne, az Aviátor simán csak az életrajziba, Aljas utcák csak az 1. kategóriába, stb...

7/10
The Cortez 2024 márc. 15. - 01:25:30 7/10 Előzmény Pimpalini
A másik 3 Leone-filmnél kevés a hasonlóság.

Igen, ott az Aljas utcák meg még jó pár film, de ezek nehezebben illeszkednének a sorozatba.

Scorsesének van még egy Vallás-trilógiája is, ami nem sokára tetralógiává bővül. Életrajzi moziból is van neki egy pár. Viszont a ”Gengszter-trilógiánál” az egyik leglényegesebb elem a felemelkedés-bukás narratíva, ami a WSF-ben markánsan megvan.
8/10
Pimpalini 2024 márc. 14. - 21:18:06 8/10 Előzmény The Cortez
Nem hallottam arról, hogy a kb 6 évvel korábban készült WSf-nál trilógiát emlegettek volna a korábbi két gengszterfilmmel együtt. Kevesebb a közös vonás a gengsztereposzokkal, mint a hasonlóság.
S ha már Leone előkerült, akkor nála szerintem egyértelműbb, és indokoltabb lenne 4 film összekapcsolása. A Dollár-trilógia mellé oda lehetne csapni a Volt egyszer egy vadnyugatot, mintegy megkoronázva a vadnyugati témát. Viszont ugye ott van utóbbi mellett a Volt egyszer egy Amerika és az Egy maréknyi dinamit is. S a Dollár-trilógia mellett ez a három film alkot(hat) egy másik trilógiát. Nézőpont kérdése.

Ha Scorsese-nél a "bűn" szóra koncentrálnánk, akkor sem feltétlenül illik a sorba a WSf-a, inkább férne oda az Aljas utcák (maffiatörténet, karakterek, hangulat miatt).

Úgy gondolom, a WSf-a inkább egyedülálló a Scorsese-életművön belül, ahol persze bizonyos szempontból lehetne hasonlítani a gengsztereposzokhoz, vagy egyéb maffia/bűnfilmekhez (A tégla, New York bandái), de utóbbiban sem állna meg szerintem a párhuzam, maximum a terjedelem/felépítés, formai jellemzők esetében. Ugyanúgy, ahogy az Aviátor sem illik semmilyen sorba, hacsak nem vonunk párhuzamot az életrajzi elemek miatt a WSf-val (tartalom szempontjából max. ebben lehetne közös vonásokat találni).
7/10
The Cortez 2024 márc. 14. - 18:51:29 7/10 Előzmény Pimpalini
Így is lehet értelmezni. Érthető módon A Wall Street farkasánál kezdték el először ezt a trilógia dolgot emlegetni, ám voltak akik nem Gengszter, hanem Leone Dollár-trilógiájához hasonlóan, inkább Pénz-trilógiának nevezték. Ha ennél maradunk, vagy akár simán a ”bűn” szónál, akkor mindenképpen tetralógiaként kell róla beszélnünk, de eleve sok hasonlóságot mutat a 4 film.
8/10
Pimpalini 2024 márc. 13. - 19:56:42 8/10 Előzmény The Cortez
A szervezett bűnözés egy bizonyos megnyilvánulási formáját nevezik maffiának, s azon belül van olasz, olasz-amerikai, japán (ez utóbbi kicsit más a többinél), kínai, mexikói, stb... Hasonló alapokon szerveződnek, hasonlóan működnek, s hasonlóan erőszakosak. Ezekhez képest a WSf-a szereplői, akik közül nem mindenki bűnöző, csak néhányan, akik tudnak az ügyeskedésekről, s irányítják azokat, teljesen más kategóriát képviselnek. Ezért nem tetralógia a 4 film, ezért sem értek egyet azzal, amit írtál.
A "trilógia" nem hivatalos elnevezés, de számomra a lentebb említett vonások miatt trilógiaként jön át.
Miért ne lehetne őket így is értelmezni?
7/10
The Cortez 2024 márc. 13. - 19:46:57 7/10 Előzmény Pimpalini
Attól, hogy nem kínoznak meg ölnek embereket, attól még maffia, ha nem is a klasszikus értelemben. Rengeteg dologban közel áll Scorsese-trilógiájához. De erre a bizonyos trilógiára csak így szokás hivatkozni, hogy gengszter-trilógia, nem ez a hivatalos elnevezés.
Összes hozzászólás